Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının önemi nedir?

Cumhuriyet yıllarından önce, Osmanlı İmparatorluğu, girdiği bir çok savaştan yenilgiyle ayrılmıştı. Osmanlı İmparatorluğu, sahip olduğu toprakların çok büyük bir kısmını kaybetmiş ve ekonomik açıdan dünya ülkelerinin bir hayli gerisinde kalmıştı. Bu çöküşün sebebi olarak, Osmanlı halkındaki toplumsal yozlaşma, teknolojik gelişmelerin yeterince takip edilememesi, kötü yöneticilerin başa geçmesi sebeplerini gösterebiliriz.

Osmanlı, 1. Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle ayrılmış ve düşman devletler, Osmanlı’yı kendi aralarında çoktan paylaşmaya başlamışlardı bile. Ekonomik olarak güçlü olan emperyalist devletler, Osmanlı İmparatorluğu’nu yöneten kişileri de baskı altına alarak, ülkede istedikleri her türlü yasayı istedikleri gibi çıkarıyorlar, istedikleri ne varsa yapabiliyorlardı. Eski kudretli Osmanlı İmparatorluğu, artık hasta adam olarak anılıyordu ve devlet kendisini koruyamaz duruma gelmişti.

Bir Osmanlı askeri görevlisi olan Mustafa Kemal Atatürk, devletinin içinde bulunduğu durumdan rahatsızdı ve bu konuda harekete geçilmesi gerektiğini düşünüyordu. Halkın harap ve bitap halini gören Atatürk, yüce olarak bildiği Türk milletini tekrardan refaha kavuşturabilmek için her gün planlar yapıyordu. Bir gün, Osmanlı padişahı, Atatürk’ü Samsun’a, bölgedeki karışıklıkları incelemesi ve araştırmalar yapması için gönderildi. Atatürk, Samsun’a geldikten bir süre sonra bir çok askeri makama telgraf atarak ülkenin içerisinde bulunduğu durumdan rahatsız olduğunu ve düşmanı ülkeden def etmek için desteğe ihtiyacı olduğunu bildirdi. Bu askeri makamların bir çoğunun Atatürk’e gerekli desteği sağlaması ile birlikte Türk milletinin Kurtuluş Savaşı başlatılmış oldu.

Atatürk’ün Samsun’a çıkması, bir milletin kaderinin değişmesinin başlangıcıdır, 600 yıldır hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılıp, yerine modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sürecinin başlangıcıdır. O dönemlerde, emperyalist devletlere karşı verdiği savaşı kazanarak bağımsızlığını ilan eden ve kendi devletini kendisi kuran tek millet Türk milletidir, bu yüzden Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 mayıs 1919 her Türk gencinin özgürlüğüne kavuştuğu gündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz