Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2018

Atatürk’e Göre Türk Ordusu Çanakkale Savaşını Hangi Özellikleriyle Kazandı

Atatürk’e göre Türk ordusu Çanakkale Savaşı’nı hangi özelliklerinden dolayı kazandı

Çanakkale savaşları; Türk milletinin azmi ve inancıyla teknolojinin üstesinden geldiği savaştır. Çanakkale Savaşlarında bir çok mehmetçik şehit verdik. Türk ordusu bu savaşta korkusuzca savaşmış büyük bir azim örneği sergilemiştir. Sonuç olarak büyük bir zafer bizim olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Savaşını şöyle anlatmıştır;

“Bombasırtı Hadisesi, tarih 14 Mayıs 1915 dünyada yaşanmamış bir olay cereyan etmiştir. Karşılıklı siperler arasındaki ara 8 metredir, buda ölümü kaçınılmaz kılıyor. Birinci siperdekilerin hepsi şehit düşmüş. İkinci siperdekiler hiç tereddüt etmeden birinci sipere geçiyor. Ancak bu nasıl bir vefadır bu nasıl bir mertebedir ki böyle soğukkanlılıkla savaşılıyor. Bomba, şarapnel, kurşun havada uçuşuyor, üç dakikaya kadar ölmesi kaçınılmaz ama buna rağmen bir dakika bile düşünmeden hareket ediyorlar. Yıkılmak yok Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve Cennete hazırlık yapıyorlar. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getirmekle yetiniyor ve ezan okuyarak düşmanın üstüne gidiyorlar. . 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Kah Ölüyor, kah öldürüyor. İşte bu Türk askerinin iman gücünü, dünyanın hiç bir askerinde bulunmayan cesaretini ve inancını anlatmaya yetiyor. Çanakkale savaşını kazanmamız bu yüksek inanç sayesinde oldu” dedi.

Atatürk’ün Düşüncesine Göre Türk Ordusu Çanakkale Savaşını Hangi Özelliklerinden Dolayı Kazanmıştır, Aktardık. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz