Atatürkçülüğün Bize Kazandırdıkları

atatürkçülük ile ilgili görsel sonucu

Türk milleti, tarihin çok eski dönemlerinden beri var olmuş olan bir millettir. Bizler, tarih boyunca yaptığımız hareketler ile pek çok coğrafyadaki hayatın seyrini değiştirmiş, çeşitli devletler kurmuş bir milletin torunlarıyız. Bu sebeplerden dolayı da bizlerin arasından her zaman, dünyanın seyrini değiştirmiş etkili ve başarılı kimseler çıkmıştır. Mustafa Kemal Atatürk de azmi, çalışkanlığı ve zekası sayesinde dünyadaki pek çok ilke imzasını atmayı başarmış olan önemli bir Türk lideri olarak tarihe geçmiştir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda Atatürk’ü ve Atatürkçülüğün bize kazandırdıkları kısaca hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

atatürkçülük ile ilgili görsel sonucu

Atatürk, Osmanlı Devleti vatandaşı olarak dünyaya gelmiştir ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurana dek, Osmanlı Devleti’nin içerisinde bulunduğu durumları, bu duruma gelinmesinin sebepleri ve ülkenin içinde yaşanan bozulmalar gibi pek çok konuyu, detaylı bir şekilde analiz etmiştir. Bununla birlikte Amerika da ilk kez ortaya çıkan demokratik yönetim düşüncesini, Fransız Devrimi ile birlikte ortaya çıkan milliyetçilik düşüncesini de çok iyi harmanlayarak bunları bir Türk modeli çatısı altında kurgulayarak ortaya modern, eşitlikçi ve Türk kimliğine yaraşır bir devleti, Türkiye Cumhuriyeti’ni çıkarmıştır.

Atatürk, bu devleti kurduktan sonra sahip olunan varlığı ve değerleri koruma görevini, Türk gençlerine bırakmıştır. Her fırsatta Türk insanına güveninin sonsuz olduğunu bildiren ulu önderimizi anlamak, bizlerin geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamamıza, daha fazla gelişerek bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze sahip çıkmamızı sağlar.

Atatürkçülüğün Bize Kazandırdıkları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.