Atatürk İlke ve İnkilaplarının Türkiye Cumhuriyeti Açısından Önemi Nedir

ilke ve inkilaplar ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti’nin var olduğu dönemde diğer devletlerden geri kalmasının en önemli nedeni, devletin dünya üzerinde gerçekleşmiş olan yenilikleri takip edememiş olmasıdır. Osmanlılar, yenilikleri takip edemediklerinden dolayı devlet içerisinde pek çok sorun baş göstermiş, zaman ile birlikte bu sorunlar artık yöneticilerin çözemeyeceği durumlara gelmiş ve devlet yıkılmıştır. Atatürk, bir Osmanlı askeri olarak ülkesinin içerisinde bulunduğu durumu, nerelerde hatalar yaptığını iyi bilen bir insandı. Bu yüzden yaptığı inkilaplar ile birlikte Türk insanının hayatına da yeni bir boyut kazandırmayı, onları çağdaşlık konusunda bir adım ileriye atmayı başarmıştır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Atatürk ilke ve inkilaplarının Türkiye Cumhuriyeti açısından önemi nedir kısaca bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

ilke ve inkilaplar ile ilgili görsel sonucu

Atatürk ilke ve inkilapları ile birlikte yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin insanların yaşam tarzı, neredeyse tamamıyla değişmiştir. Bu değişim ile birlikte Osmanlı dönemine ait pek çok iz silindiyse de Türk milleti, dünya arenasında bir güç kazanma fırsatı yakalamış ve her anlamda çok olumlu ivme kazanarak önemli bir millet olmuştur. Türk insanına pek çok avantaj, inkilaplar ile birlikte verilmiştir. Yeni kurulan demokratik yönetim sistemi ile halkın her kesiminden insan yönetimde söz sahibi olma fırsatı yakalamış, çıkarılan kanunlar ile birlikte kadınların toplum içerisindeki statüsü yükseltilmiştir. Kadına seçme ve seçilme hakkı, günümüzde modern toplumlar olarak bilinen Avrupa toplumlarının neredeyse tamamından daha önce Türk kadınına verilmiştir.

Atatürk İlke ve İnkilaplarının Türkiye Cumhuriyeti Açısından Önemi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.