Asurluların Yönetim Biçimi Nedir

Tarih sahnesine baktığımızda Dünya üzerinde sayısız bir çok devletin kurulduğunu ve bir dönem siyasi varlığını devam ettirdiğini görmemiz mümkündür. Asur Devleti, Mezopotamya dolaylarında kurulan ve tarihe derin izler bırakan devletlerden birisidir. Bu yazımızda sizler Asur Devleti hakkında bilgi kısaca vereceğiz.

tarihi_olaylar_asurlular-png_199443938_1431420595Yukarıda da belirttiğimiz gibi Asurlular, bir Mezopotamya uygarlığıdır. Asurluların yönetim biçimi krallık şeklidir. Yani Asur Devleti tek bir kişi tarafından yönetiliyordu. Bu doğrultuda devletin başıdna bir kral bulunuyordu ve bu kral devleti monarşi olarak yönetiyordu.

Peki Asurluların Başkenti Neresidir?

Asurluların başkenti Ninova’dır. Tarihte bilinen ilk kütüphane de Asurlular tarafından Ninova’da kurulmuştur. Ayrıca Asur kralı olan Sargon, Ninova’da kurulan ve ilk kütüphane olma özelliği taşıyan kitaplığın yanı sıra bir de başkent Ninova’da ihtişamlı bir saray yaptırmıştır.

Asurluların yerleşim yerleri öncelikle Irak’ta Dicle dolayları olmuştur ancak devletin sınırları genişledikçe devletin yerleşim yerleri Mısır, Suriye ve Irak topraklarını kaplayarak Anadolu Bölgesine kadar ulaşmıştır. Günümüzde ise Asurluların yerleşim yerleri Musul şehri dolaylarına denk gelmektedir.

Asur Devleti, milattan önce bin yıldan 612 yılına kadar Asur kentinde, Şam, Suriye ve Msıır’da hakimiyet kuran bir devlet olmuştur. Aynı zamanda Asur Devleti, eski olan dümnyanın en güçlü devletlerinden birisini kurmuşlardır ve böylece Sami kökünden olan Asurlular büyük medeniyetlerden birisini inşa etmişlerdir.

 

Asurlular Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize İletin. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.