Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tanıtımı:

Evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vs.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleme ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır. Liselerde matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği, Meteoroloji Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında, rasathanelerde, çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak çalışılabilir.

Programın Amacı: Astronomi ve uzay bilimleri programının amacı, evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Fen fakültelerine bağlı astronomi ve uzay bilimleri programda eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde okutulan derslerin yarısından fazlası temel matematik ve fizik dersleridir. İkinci grupta okutulan derslerden bazıları ise, genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi ve benzeridir. Uygulamalı derslerde bölümlere bağlı rasathanelerden yararlanılır.

Gereken Nitelikler:Bir kimsenin astronomi ve uzay bilimleri programında başarılı olabilmesi için, her şeyden önce, üstün bir akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip, bu bilim dalına ciddi bir ilgi duyan, sabırlı bir gözlemci olması gereklidir. Astronomi ve uzay bilimleri programının dersleri genellikle matematik ve fizik konularını kapsadığı için, bu programa girmek isteyen kimselerin lisede fizik ve matematik derslerinde ortalamanın üzerinde bir başarı göstermiş olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Astronomi programını bitirenlere “Astronom” ünvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik şeklinde iki anabilim dalından oluşur. Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve sonra bu gözlem verilerini değerlendirirler.

Çalışma Alanları:Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Nedir, Astronomi ve Uzay Bilimleri Ne İş Yapar, Astronomi ve Uzay Bilimleri Maaşları, Astronomi ve Uzay Bilimleri İş İmkanları, Astronomi ve Uzay Bilimleri İş Çalışma Alanları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği Hakkında Bilgiler, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünün Geleceği, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tercih Edilir mi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Tanıtımı, Astronomi ve Uzay Bilimleri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunları Ne İş Yaparlar , Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Astronomi ve Uzay Bilimleri İş Bulma Durumu

> Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sevde dedi ki:

  allah aşkına biri motive ediyor diyeri işsiz kalırsın diyer 10.sınıfım bir hedef belirleyip ona göre bölüm seçmek istiyorum . kafam çok karıştı allah aşkına isteyene iş var diyip bu bölüme yönelmelimiyim yoksa risk alma diyip vazgeçiyim mi???

  1. Anonim dedi ki:

   sakın vaz geçme kardeşş benden sana tavsiye

 2. Hüseyin dedi ki:

  1 AYDIR AKLIMA GİREN Bİ FİKİR VAR “UZAY” HERGÜN KENDİME SORUYORUM OKULDA DERSİN ORTASINDA BILE DALIP GİDİYORUM AMA NEYİ NASIL YAPACAĞIMI BİLMİYORUM SADECE BANA YARDIMCI OLABİLECEK BİRİNİ ARIYORUM AMA YARDIMCI OLAN YOK
  YARDIMCI OLABİLECEK VARSA SAÇMA DA OLSA OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Sebnem dedi ki:

   Bu saçma değil instegramdan bana ulaşırsan yardımcı olabilirim

   İnstegram: @hayalimuzay

 3. Mehmet Emir dedi ki:

  Merhaba ben lise ikinci sınıftan bir sağlık meslek öğrencisiydim astronomiye merakım var o yüzden üniversite de astronomi seçmek istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. kadir dedi ki:

  lise2 okuyorum mat ve fizik cokda iyi degil ama astronomi ve uzay bilimleri okumak istiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   İşsiz kalmak ve parasızlıktan sürünmek istemiyorsan okuma. Ben okudum yandım sen yanma.

   1. anonim dedi ki:

    ?
    neden ki devletin politikalarından mı yoksa evrensel olan bir sey mi

 5. Vildan dedi ki:

  Merhaba ben ilköğretim matematik öğretmenliği okuyorum inşallah bu senem son olacak bu bölümü ailemin isteğiyle okudum şimdi de kendi istediğim bölüme geçmek istiyorum astronomi ve uzay bilimleri bölümü bunun için tekrar YSK ye girmem mi lazım yoksa bu bölümün yüksek lisansını seçip bu bölümün yüksek lisansını yapabilir miyim yardımcı olur musunuz doğrusu daha sınavla falan uğraşmak istemiyorum teşekkürler

 6. Defne dedi ki:

  Hemşirelik ten astronomi ve uzay bölüme dönmem ne kadar dogrudur

  1. Senay dedi ki:

   Astronomi ve uzay bilimleri bölümü çok mu zor?
   Ben şuan 11. sınıf bilişim bölümünü okuyorum üniversitede bu bölümü seçebilir miyim?

  2. ilayda dedi ki:

   lütfen bana ulaş instagram @ilaydaecetunc

 7. Zeynep dedi ki:

  Türkiye’de uzay araştırmalarının gelişmemiş olması Umut Yıldız’ı durduramadı. Çocukluk hayalinin peşinden koştu ve yapmak istediği mesleği seçti. Şimdi iki yıldır Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) çalışmalarını sürdürüyor. 5 bin kişilik NASA personeli içindeki dört Türk’ten biri olan astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, Türkiye’ye üniversitelerde seminer vermek için geldi. Yıldız, Özyeğin Üniversitesi’nde yaptığı seminerde Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Lisede matematik dersinin çok zayıf olduğunu belirten astrofizikçi, gençelere hayallerinin peşinden koşmalarını önerirken, eğitimcilere de şunları söylüyor: “Bir çocuk başarısızsa ve başka şeylerle ilgileniyorsa ‘Acaba neden başarısız?’ diye sormanız gerekiyor.” işte böyle …

  1. zeynep dedi ki:

   hem adaşım hem fikirdaşım hayaldeşimsin bu siteye bakmadan önce ekşi sözlüğe baktım bi tane öven yok dedim acaba bir ben miyim burdaki yorumları görünce o kadar mutlu oldum ki. hele ki seninki bilmiyorum ama umarım bir gün hepimiz hayallerimizi gerçekleştirebiliriz

   1. Tahsin dedi ki:

    inş. zeynep benimde uzaya ilgim yuksek ve astronomi okumak istiyorum acaba aldıkları ücret ne kadar

  2. Özkan dedi ki:

   Bende bu adamın sabırlılığına acayip derecede ilgi duyuyorum adam hayallerinin peşinden koştu.ALLAH bizede nasip eder İNŞALLAH..

  3. Özkan dedi ki:

   ALLAH sana ve bizlere yardımcı olsun.Okumak istiyoruz bu mesleği ama dalga geçenler var.çok mu birşey biliyorsun.ARKADAŞLAR BİZLERE BUNU DİYENLERE ALDIRIŞ ETMEYİN HAYALLERIMIZDEN VAZGEÇMEYELIM.ben tesla nın ŞÖYLE bir sözünü hatırlıyorum:
   ”İnsanoğlunun başaramayacağı hiçbir şey yoktur.”

   1. Berat karakale dedi ki:

    Ben uzay mühendisi olacağım. Bakın olmak istiyorum demedim.. Olacağım diyorum. Kime uzay mühendisi olucam dediysem sadece yapamassın başaramassın dediler. Çoğu kişinin uzaya merakı olduğu için insanlar astronot mu olucaksın diyip dalga geçiyor. İşte bunu diyenlere inat başaracağız…

 8. Zeynep dedi ki:

  Benim en büyük hayalim astronom olmak tam 9 yasaimdan beri .Çevremdeki herkes saçmalama diyor, dalga geçiyor benle ama ben hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum.Belki milyonlarım olmayacak yada NASA’da çalışmıyacağım ama yinede hayallerimin peşinden gittim diyeceğim.Çalışacağım afedersiniz ama köpek gibi.Sırf benle dalga geçen hayallerimi küçümseyen kişilere inat. Evet belki yaşım küçük şu an cahilim ,belki de neyi başarip neyi başaramayacagimi tam olarak kestiremiyor olabilirim.Ama başarmak için elimden geleni yapacağım. AYRICA HERKES ÜLKEDE ÇALIŞMA İMKANI YOK DİYOR SİZ İMKAN YARATMADIKÇA BEN VE BENİM GİBİ ASTRONOM OLMAK İSTEYENLER NASIL ASTRANOM OLACAK.Sorun da bu ya her zaman hazira konmak yerine belki kendi imkanlarimizi da kendimiz üretmeliyiz.Gerek kendimiz için gerek ülkemizin gelişmesi için.
  Buraya kadar okudugunuz icin teşekkürler…

  1. Anonim dedi ki:

   bende seninle aynı hayalleri paylaşıyorum ve sana katılıyorum
   beni mutlu eden şeyin arkasında koştum müttetçe başaracağıma inanıyorum
   hepimiz bir yerden başlarsak olanaklar elbet bir gün mümkün olacaktır

  2. aysel dedi ki:

   helal olsun hayallerinin peşinden git

  3. Beyza dedi ki:

   Ben de senin gibi düşünüyorum hayallerimizin peşinden gitmeli ve çok çalışmalıyız. Birilerinin imkan yaratmasını beklemek yerine kendimiz imkan yaratmalıyız en azından denemeliyiz. İmkan biz olalım, imkansız diye birşey yok. Kendimize güvenmemiz ve inanmamız yeter, başardığımızda bize inanmayanlara ben kendime hep inandım deriz ve herşeyden önemlisi kendimizi en iyi kendimiz destekleyebiliriz.

   1. Anonim dedi ki:

    Kim istemez ki

   2. Anonim dedi ki:

    Kim istemez ki okumak

  4. kadir dedi ki:

   cok güzel aynen

   1. Anonim dedi ki:

    Katılıyorum sana

  5. Anonim dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum.

  6. Sebnem dedi ki:

   Bana ulaş lütfen hayalimiz benziyor ve sana yardımcı OLABİLİRİM
   İnstegram: @hayalimuzay

 9. Ayşenur dedi ki:

  Ben lise 10. sınıf öğrencisiyim. En büyük hayalim Kozmolog olmak(tı). Ya da ben öyle sanıyordum. Aslına bakarsanız matematik ve fizik derslerimin pekde iyi olduğunu söyleyemem. Bu mesleği seçmem için bu derslerde oldukça iyi olmam gerektiğini biliyorum. Ve bu gerçekten kaçtığım için daha önce bu kadar geniş çaplı bir araştırma yapmadım. Sadece Kozmolog olmak istiyorum deyip geçiyorum. Tüm yorumları okudum. İlk defa bu bölümü okuyan insanların görüşlerini almış oldum. An itibariyle içinde bulunduğum durumu gözüm açıldı diyerek tanımlayabilirim. Gerçekten istediğimin bu olmadığını farkettim. Evet gökyüzüne aşığım, saatlerce durup öylece izleyebiliyorum, merak ediyorum, gerçekleri arıyorum ve doğal olarak ileride bu alan üzerinde çalışmak istiyorum. Aynı zamanda gelecekte çok para kazanabileceğim meslek seçip hayatımı yaşamak, ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum. Ve tüm bunları Kozmolog olarak yapabileceğimi düşünüyordum bir kaç saat öncesine kadar. Şu an anlıyorum ki bu alanda az olsada maaş alabileceğim iş imkanı bile yok. Onca başarıyı, once vizeyi- bütü, sabahlayacağım onca günü, gözüm kör olana kadar ezberlemeye çalışacağım onca kitabı; bi sefil hayatı için yaşayamam. Resmen şahsıma hakaret etmiş oluyorum. Etrafımda bi işi olmayan birçok üniv. mezunu var. Onların acınacak halini her gördüğümde kendime geleceğim için faydalı bir meslek sececeğim diye söz veriyorum. Ve anlıyorum ki bunu Kozmolog olarak yapamayacağım. Geç olmadan bir şeylerin farkına vardığım için çok mutluyum. Şuraya yorum atma zahmetinde bulunup bizi bilgilendiren herkese minnettar olduğumu belirmek istiyorum. Bu asla pes etmek değil sadece acı olsada gerçeklerin farkına varmak. Neden ahmak gibi geleceği olmayan bir meslek seçerek hayatımı ellerimle karartayım ki? Bu sözleri sadece Türkiye hudutlarını ele alarak sarfettiğimi belirtmeme gerek yok öyle değil mi? Hayallerinin peşinden koş gidip yurtdışında oku dediğinizi duyar gibiyim fakat ben hayallerimin peşinden koşarken risk almak istemiyorum. Kimse yarın nerede ve ne vaziyette olacağımı bilemez. Evet belki şu an yurtdışında okumak için durumun olabilir. Çok şükür ebeveynlerimin hayatta, babam sayesinde eve düzenli bir para geliyor. Ama yarın gelmeye devam edecek mi, babam yanımda olacak mı? Bilmiyorum. Biliyorsunuz ki herşeyin bi masrafı var. Ve ne yazik ki hiçbir şeyin teminatı yok. Şu an mutluyum çünkü gözüm açıldı. Şimdi araştırmalarıma devam edeceğim. Kendim için en uygun mesleği araştıracağım. Sanırım yöneleceğim alan Havacılık olacak. Uzayı, yıldızları, gezegenleri vs. bırakacak mıyım? Tabiki hayır. Bunu sadece hobi olarak yapacağım. Tekrardan sizlere ne kadar minnettar olduğumu belirtmek istiyorum. Ve hala Türkiye’ de Astronomi isteyen, herkes farklıdır ben başaracağıma inanıyorum diyen (ki buradan mezun olanlar zaten başarmış demektir sadece imkan yok), arkadaşalara;
  “Görünen köy kılavuz istemiyor, kendinizi kandırmayın!” diyerek yazıyı burada noktalamak istiyorum. Okuyan herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın!!

  1. Sel dedi ki:

   Bence vaz geçmemeliydin sonuçta bu senin hayalin belki de iş imkanları bu yüzden yok sen olumsuz düşünürsen o olumsuz düşünürse kim yapacak bu işi? Bir de bu yandan düşünmen gerekirdi. Belki ilerde üniversiteden mezun olduğunda yurt dışına açılacaksın, belki üniversiteyi orada okuma imkanın olacaktı vaz geçmeseydin. Hayaller en önemli şeydir başarmak için. Hayal etmek başarıya giden yolun ilk adımlarındandır çünkü.

 10. Büşra dedi ki:

  Mersin Üniversitesinde matematik okuyorum 3.sınıfım çok severek okuyorum ve okumaya devam edeceğim biter bitmez de astronomi ve uzay bilimleri okuyacağım.ÖNCELİKLE BEN BU BÖLÜMÜ OKUDUM SADECE BÖLÜM OKUMAK İÇİN OKUYACAKSANIZ OKUYUN MEZUN OLUNCA BİR ŞEY OLAMAZSINIZ DİYEN VE DİYECEK OLAN ŞAHISLAR ŞÖYLE BİR KENARA ÇEKİLSİN.ZİRA BU SADECE SİZİN BAŞARISIZLIĞINIZ , AZİMSİZLİĞİNİZ , İSTEKSİZLİĞİNİZ VE YETENEKSİZLİĞİNİZ. ÜNİVERSİTE HAYATINIZ BOYUNCA EZBER YAPMAYI SEVEN , DOĞRU DÜRÜST TEKRAR BİLE ETMEYEN VE DERSİ GERÇEKTEN ANLAMAYAN SİZDİNİZ VE BUNA PROGRAMLANAN BEYNİNİZİN SİZE KAÇINILMAZ OLARAK SUNDUĞU ŞEY İŞSİZLİK OLDU OLMAYA DA DEVAM EDECEK.Matematik ortalaması 3 olan ülkem de elbette ki tek suçlu öğrenciler değil lakin bu bir bahanede değil.Kardeşlerim İŞ SİZDE BİTİYOR.Gerçekten okumak istediğiniz bir bölümse hiç durmayın.Okuyun lakin TEKRARI ELDEN BIRAKMAYIN , O DERSİ MUTLAKA AMA MUTLAKA ANLAYIN ANLAMADIYSANIZ SORUN HOCANIZA. YAMYAM DEĞİL HOCALARINIZ SİZ ÖĞRENMEK İÇİN ONLAR ÖĞRETMEK İÇİN VAR CEVABINI ELBET VERECEKLER.ÖNÜNÜZE ELBETTE Kİ ENGEL ÇIKACAK (Türkiye ortamında) AMA AŞACAKSINIZ EMİN OLUN. DÜNYA KÜÇÜK NASA HAYALİNİZ DE GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİNİZ KADAR SİZE YAKIN.Ülkem de ÇOK ZEKİ VE YETENEKLİ kardeşlerimin olduğunu biliyorum.İSTEYİN İSTEYİN İSTEYİN…SİZ BAŞARIYI DEĞİL BIRAKIN BAŞARI SİZİ KOVALASIN SİZ SADECE YILMAYIN VE BU UĞUR DA ELİNİZDEN GELENİN FAZLASINI YAPIN.KİTAP OKUYUN , OKUTUN.SADECE HAYALLERİNİZE ODAKLANIN.GELENEKLERİNİZE , AİLENİZE ,ARKADAŞ ÇEVRENİZE DEĞİL..AZ ÖNCE AYAK ALTINDAN ÇEKİLMESİNİ SÖYLEDİĞİM ŞAHISLARA DA KULAK ASMAYIN.UNUTMAYIN YAPABİLECEĞİNİZE DE İNANSANIZ YAPAMAYACAĞINIZA DA İNANSANIZ HAKLI ÇIKARSINIZ.Ömür boyu başarılar , mutluluklar … astronomlar :)

  1. Anonim dedi ki:

   İnşallah sınıfta kalırsın .niye be hangi hakla insanları aşağılıyorsun…

  2. Sueda Akkuş dedi ki:

   yorumundan çok fazla etkilendim. aslında ben şuan 9. sınıfım ama bir kaç yıl öncesinden beri bu bölümü, uzayı araştırıyorum. çok ilgimi çekiyor. matematiğim kötü ama tek nedeni tekrar yapmamamdı şu yazından sonra düzelteceğime eminim. mersin üniversitesi de istediğim üniversitelerden sayılır. yorumundan anladığım kadarıyla çekim yasasının farkındasın. gerçekten duygulandım. bu çok motive edici resmen duymak istediklerimi yazmışsın ihtiyacım olanları teşekkür ederim. Umarım hayaller gerçek olur.

  3. baris dedi ki:

   Bende bu bölümü okumak istiyorum ama lisede ne matematiğim iyiydi nede fizik dersim şimdi bu bölüme astroloji ve uzay bilimlerini sevdiğim için yakınlık duyuyorum, yıldızları ve gezegenleri araştırmayı ve haklarında bilgi toplamayı seviyorum bu yüzden çocukluk hayalimin peşinden gidecek gerekn yapmam için matemetik öğrenmem lazım sanırım daha sonra bu bilimi hayatıma katabilirim umarım

  4. yasin dedi ki:

   Allah aşkına kafam çok karisik tercihe 5 gunmu ne kaldi bi taraftan moral veren konuşma bi taraftan olmayin ben sevdiğim bolum için calisirim İngilizcede yaparim ama para isini bilmiyorum babamin yaklasik olarak 3400 civari maasi var yurtdisinda okuyabilirmiyim????????

   1. Anonim dedi ki:

    Okursun Afferin hayirli okumalar

  5. Yusuf dedi ki:

   Şimdi burada bilmişler gibi yazmışsın inşallah bölüme girersin ve bu kadar insanın ne demek istediğini anlarsın. Ezber filan demişsin bölüm başlı başına ezber zaten hocalarından tut ders kitaplarına kadar internette ne varsa kitaplarda da o var. Ben çok çalıştım çok şükür birincilikle bitirdim her türlü bilgiyi kovaladım yurtdışı kaynaklarını aldım sürekli. Bilgilerini destekleyerek okudum. Ama gel gör ki hepsi boşa. Bu bölümden Türkiye de en iyi seçeneğin öğretim görevlisi olmak. Sen işin içinde olmadan konuşuyorsun bu kadar insan mezun olmuş. yaşadığın zaman anlayacaksın bizleri

   1. Esin dedi ki:

    Yusuf bey sizinle iletişime geçmek isterim bi kaç sorum var facebook adresiniz varsa paylaşır mısınız?

  6. ???? dedi ki:

   O kadar okumuşsun, üstelik devam ediyorsun. Keşke noktalama işaretlerinin nasıl kullanıldığını da öğrenseydin. Seni ciddiye alırdım.

  7. damla dedi ki:

   yukarda okuduğum bilgiler ardından aysenur kardesimizden gelen umutsuz yorum kendimi sorgulamama neden oldu ama senin yazdiğın yorumu okuduktan sonra bunu kendime yaptığım için kızdım.gerçekten hedeflerime ulaşacağım konusunda beni ikna ettin.bu değerli yorumun için tesekkürler astronom :)

 11. Dilan dedi ki:

  1 ay sonra Ygs sınavına gireceğim ve bu hayalimin o kadar çok etkisi var ki üzerim de beni çalışmaya iten aklımdan hiç çıkmayan çabamın dozunu arttıran hayalim. Bu mesleği yapan parası çok ya da az diye yapmıyor gökyüzüne merakından aşkından yapıyorlar. Uzayda bilinmeyen onca gizli şeyi çözmek uzayı bilmek tanımak istedikleri için . NASAda çalışan Türk uzay bilimcisi olmak istedim hep . Orada az veya çok çalışan Türk insanlar da var yani aslında imkansız bir hayal değil paraysa parasıda var sen ne kadar çok istersen çabalarsan ve başarırsan..

  1. Turan dedi ki:

   Çok haklısın bende 2 yıldır bunun hayalini kuruyorum. Bütün hocalarım boşver onu açık meslek seç demekle yetiniyor ve bu bölümü kimse ciddiye almıyor ama ben bu bölüme gitmekgi çok iatıyorum. Inşallah seneye orada görüşürüz.

   1. Yusuf dedi ki:

    Ben bu bölümü okudum iş imkanı 0 denecek kadar az gözlemevleri gelecek vaadediyor fakat girmek için anca oradan birinin ölmesi filan gerekiyor. Girmek çok zor. Ayrıca bölümü okuması ayrı bir dert. Mezun sayısı çok az. Dersler aşırı zor ve hocalar ders anlatımında çok yetersiz sadece ezber yaptırıyorlar ve kendileri de ezberden ibaret. Bölüme ilk başladığımızda 94 kişiydik son sınıfa geldiğimizde 13 kişiydik. Girmeden 1 kez daha düşünün. Ya da illa girecekseniz yurtdışında okuyun burada hiçbir işinize yaramaz. Uluslararası bir bölüm fakat İngilizce hazırlık tam anlamıyla yok.

 12. ATTcik dedi ki:

  Önü açık bir bölüm değil mi?

 13. Zeliha B. dedi ki:

  O kadar karamsar yorumlar o kadar aşağılayıcı cümleler ve o kadar ümit kırıcı düşünceler var ki… 12. sınıfım ben ve YGS’ye girmeme 88 gün kaldı. Astronomi ve Uzay Mühendisliği istiyorum. Ama gerçekten istiyorum öyle heyecan uğruna değil. Ya da basit bir heves veya hobi olarak değil. Orada olmak gerektiği için istiyorum ve bunu biliyorum. Gidip mezun olanlar ya da hala okumakta olanlar hayatlarının hataları demiş bölüm için. Belki olması gereken buydu ve bu yüzden orada okudunuz olamaz mı ? Gerçeklerin söylendiğinin farkındaydım ama bu gerçekler böyle ifade edilmemeliydi. Bu kadar küçümsenmemeli bu kadar basitleştirilmemeliydi bütün bir bölüm. Belki kalbi orası için çarpan, ruhu yıldızlara aç birinin gözlerini bunlarla kapatmak, bilmeyenleri bu kadar ağır bir şekilde uyarıp bundan kaçırmak doğru muydu ? Hayallerini bizi biz yapar ve eğer bu mesajı okuyan kişi bir hayalin varsa, vazgeçme. Çabalamayı bırakma. Zaten en sonunda olması gerekenler olacak ve biz ne yaparsak yapalım bunu değiştirmeyeceğiz. Vazgeçme eylemj hayali olana yakışmayacak kadar basittir.

  1. Berra dedi ki:

   Haklısın abla ben daha çok küçüğüm ama bende yıldızları güneşleri ayları yakından araştırmayı çok istiyorum ve diğer ablalarım abilerim bu bölümü gerçekten çok istemeden yaparsanız böyle dersiniz ama ben gerçekten istiyorum ve bu bölümü yapabileceğime inanıyorum…

   1. Sıla.GÖK dedi ki:

    Of bende bu bölümü okumayı çok istiyorum ama önünde çok uzun yıllar var daha biliyorum bunu düşünmek için erken ama bilmiyorum işte?Hem matematik&fizik ikilisi beni biraz korkutuyor ben orta okul sonun yani daha bu iki dersin ağırlığını bilmiyorum..Of kafam karışık hemde çok. ??

  2. Yirmiyediaralik dedi ki:

   Bende büyü ygs ye giricm bende bu bölümü düşünüyorum seninle aynı fikirdeyim asla vazgeçme hayallerinden :)

  3. Mervan dedi ki:

   Daha söylenecek birsey kalmadı herşeyi söyledin helal olsun katılıyorum

  4. Rüveyda dedi ki:

   Ben de daha cok kucugum fakat bu meslege uyuk ilgi duyuyorum

  5. Furkan TORAMAN dedi ki:

   Allahına kurban ne güzel konuşmuşsun arkandayım

  6. HÜSEYİN dedi ki:

   Bu msj Atalı tam 1 sene olmuş ark. Mrk ediyorum şuan nerdesin yani kazanabildi mi hangi üniversitedesin “)

 14. Güneş dedi ki:

  İş bulmak isteyen varsa kesinlikle OKUMASIN!
  Bölümün puanı düşük ama dersleri zor. Matematik, fizik, bilgisayar ve astronomi olarak 4 fakültelik ders alıyorsunuz ama diplomanız bir işe yarıyor mu? Tabi ki de hayır! :)
  Üstüne dalga geçiyorlar mı? Kesinlikle evet! :)
  Ücretli öğretmenlik yapmak için transkripti göstermek yetmedi bir de devlet okulu müdürünü dakikalarca inandırmakla uğraşıldı.

  Demem o ki astronot olacağım, dilim iyi param da var diyorsanız öyle gelin yurtdışına kapak atın,ya da hobisine ikinci olarak okuyun.Bunlar yoksa hayatta bulaşmayın.

  1. Güneş dedi ki:

   Bir de unutmadan… Hiç bir bölümle denkliği yok.Bilen varsa beni de aydınlatsın.ben formasyon var diye girmiştim onu da girdiğim sene aldılar zaten. Geri de vermediler. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı da olamıyorsunuz. İnternette yazan çalışılabilen pozisyonların hepsi yalan. Astronomi bariz olarak ayrıılıyor.

 15. Renk dedi ki:

  Arkadaşlar maaş sormussunuz laayn iş yok işş ne maaşından bahsediyorsunuz.. aha Ege’den sekme yapmadan gebere gebere zamanında mezun oldum ne oldu hiiiiic bi zik olmadı, yok hayalini bırakma yok şunu yapma yılma felan filan.. ilk tercihmdi bileydim bana böyle bir son hazırladığını son tercih olarak bile dusunmezdim.. gidin 2yıllık en dandik en en dandik bölümü yazın ondan ekmek yersiniz ama ast.den koca bir ayva sizi bekler..

 16. Acelya dedi ki:

  Ben iü astronomi mezunuyum. 5 sene oldu hala dogru duzgun is bulamadim. İs verenler dalga geciyo. E okudunda sen napabilirsin diyolar. Okumayin lise mezunu kalin daha iyi. Hayatiniz kararir.

 17. berkay dedi ki:

  arkadaşlar seçerseniz hayatınızın hatasını yaparsınız hiç birşey olamıyorsunuz gidin kasiyer olun ama bunu okumayın hiç bir iş imkanı yok bizim ülkeden ne beklenirdiki zaten en iyiisii fakkat ve lakin zira bunu yuapan üniversitelerde neler olur öğretmenlikmi hayır? porn yıldızımı hayır ? tam bir mal olursunuz hayır sananenee yani allah dedi kendinden sorumlu herkez sebep arıyo o sebep şizofren değilim odur budur sebep şişkıo balına 1 litre patataes ve yanında rakı parfüm koklayıp zevke geldim klavyeye ossurup koklayıp oturdum

 18. timur dedi ki:

  Arkadaşlar 2007 Ege Üni.Ast.Uzay Bil.Böl. mezunuyum. Amacınız üniversite mezunu olmaksa bu bölümü okuyun tavsiye ederim. Ama bu bölüm sayesinde iş bulurum para kazanırım diyorsanız pişman olursunuz. İŞ OLANAĞI DEVLETTE SADECE DİYANET İŞLERİNE YILDA 1 KİŞİ ATANIYOR O DA NAMAZ SAATLERİNİ AYARLAMAK İÇİN. Dersanelerde matematik ve fizik öğretmenliği yapabilirsiniz ama öğretmen değilsiniz. Uzman öğretici olarak. Amacınız öğretmen olmaksa eğitim fak. okuyun atanın. Bu bölümde perişan olmayın. Formasyon yok! Atanma durumu yok! özel sektörde iş buldum.okumasaydım da aynı işi yapardım. Hayatımın hatası….Bölüm, matematik, fizik ve astronominin karması. 3ayrı diploma almışsınız gibi düşünün. toplasanız bir bölüm mezunu yapmıyor. Bölüme girmek çok kolay ama çıkmak biraz zor. MEZUN OLUNCA İŞ BULAMAYACAĞINIZ NADİR BÖLÜMLERDEN BİR TANESİ. 2YILLIK OKUYUN BU BÖLÜMDE YAZIK ETMEYİN KENDİNİZE DERİM.

 19. utku k dedi ki:

  A.Ü Astronomi ve uzay bilimleri 2001 girişliyim. Arkadaşlar ziraat mühendisliği yazın ama bu bölümü yazmayım hayatımda yaptığım en yanlış seçim oldu bu bölüm.

  1. elma dedi ki:

   hiç yalan atma kardeşim. BİZ BURDA LAF DEĞİL icraat yapıyoruz Halkın adamı AKP li Selahattin BakırTaş ile görüştüm uzaya molotof atan kürtleri yakaladık ve gidiyoruz.

 20. Ceylan Cansu Başak Çökelek dedi ki:

  Ben meslek lisesi çıkışlı olarak(bilişim tek. Web tas dalı mezunuyum), kişilik özelliklerim, Türkiye’mizin gelişimi için düşündüğüm proje olan kapsamında bu bölümü okumak istiyorum. ODTÜ kaç puanla alır bu yıl? Ankara Ü. ve diğer üniversiteler açıklamış zaten. Ama ben özellikle ODTÜ’lü olmak istiyorum… Bilgilendirirseniz sevinirim

 21. Hüseyin dedi ki:

  Evet bilgi alalim

 22. Ömer kılıç dedi ki:

  Evet bilgi bekliyoruz

 23. Şenol dedi ki:

  Arkadaşlar 2011 Ege astronomi mezunuyum size şunu diyiyim aldığınız diploma sizi sadece üniversite mezunu olarak gösteriyor ben 5 yıldır dershanede çalışıyoruz ama kaçak sebebi milli eğitimin yönetmeliği gereği matematik öğretmeni olamıyoruz bunuda geçtik okulda astronomi derslerine bile matematik mezunlarını alıyorlar kısacası ben pişman değillim ama iş yok adaletsizlik diz boyu yani öğretmen olmak şehir efsanesi gitmediğim kapı mektup yollamadığım kimse kalmadı. Bana tek kazanım genel kültür hatta o kadar umutsuz kaldımki gittim matematikte yüksek lisans yaptım belki o zaman yasal bir matematik öğretmeni olabilirim bir formasyon alıp devlette çalışabilirim dedim ama oda olmuyormuş. Yüksek lisansı bitirdim diplomamı alıp il milli eğitime gittim bu sefer yasal öğretmenlik yapabilirmiyim dedim ama bana dedikleri matematikte lisans mezunu olman gerek yüksek lisans olamaz dedi bende yılmadım gittim iki yıllık okudum ve dgs sınavına girdim ve mimarlık kazındım. Şimdi şunu düşünüyorum bu bölüm benim 10 yılıma maal oldu artık düşünün bu bölümü okumak sizi sadece sadece üniversite mezunu yapıyor sizce okumaya değermi …

 24. Nusret Demir dedi ki:

  Akdeniz Universitesi Uzay bilimleri ve teknolojileri bolumumuze bekleriz, Astronomi ve Uzay bilimleri bolumu ile kesisimimiz var ama farkli bir bolumuz, tanitim videomuz :

 25. yardım dedi ki:

  Ben üniversite için İÜ-Astronomi ve Uzay Bilimleri’ni düşünüyorum. Orada öğrenci olan varsa lütfen derslerin zorluğu hakkında birşeyler yazabilir mi?

 26. Metin a dedi ki:

  Bu bölüm türkiyede hiç birşeye yaramaz öyle hayaller de kurmayın üstelik de dersler çok çok zor.issiz kalırsınız astronot falan da olmazsınız size tavsiyem daha kolay okuyup is bulacağınız alanlara bakın. Ömrümüz bu bölüme heba etmeyin

 27. sevgi dedi ki:

  ben astronot olmak istiyorum. astronomi ve uzay bilimleri bölümünden astronot çıkmaz mı?

  1. ali dedi ki:

   Sevgi onun için abd de okuman gerekir abd vatandaslıgi cok iyi ing gerekir bu şartlar saglanirsa sana basarilar

  2. Chvgv dedi ki:

   Gerizekalı bu bölümden astronotmu olcan aptal ya

   1. ASTRONOK dedi ki:

    bak kardeş. SENİ YALARIM lütfen gerizekalı deme ben salağım

    1. muharrem dedi ki:

     seni yalarım :D çok güldüm ya :D

   2. Unkown Man dedi ki:

    2017 de nasa’nın sınavını kazanmış bu bölümden mezun olan genç bi abimiz. Uzaya çıkıcak araştırın öyle astronot olmak için ABD de türlü türlü Üniv. Okumaya yada yüksek lisans yapmaya gerek yok. Sadece sayısal bilimlerden yada mühendislik bölümünden en az lisans derecesinde eğitim almak gerekiyor ha tabi yüksek lis. Yaparsanız bu sizin lehinize olur o ayrı. Yani demek istedigim eğer bi vizyonumuz varsa bence peşini bırakmayın sonuna kadar savaşın eğer başarmak için risk alabilirsen seni kim durdurabilir herkes sana saygı duymak zorundadır unutma pes edersen o gün hiç gelmeyecek. Evet zor olucak uykularından vazgeçmek zorunda kalıcaksın ama size yemin ederim o gün geldiğinde dünyalar sizin olacak

   3. Zeynep dedi ki:

    Bence önce astronomi ile ilgili bilgi edin chvgv astronomi okuyanlar sadece astronot olmuyor uzayi bilimcisi yani astronom oluyor . (gelecek ile ilgili en onemli meslek )bence .
    Ve sen aptal diyecegine insanlara ve hayallerini küçümseyeceğine azıcık özgüvenli ol da isminle yorum yaz …

 28. hatice dedi ki:

  ben astronomi ve uzay bölümünün puanın bu kadar düşük olduğunu bilmşyordum. kısacası rehber öğretmeni azizliğine uğaramışım. bu yaz biyogenetikten mezun oluyorum. ve lütfen biri bana astronomi bölümü hakkında deetaylı bilgi versin çünkü bu benim gerçekten hayalim….

  1. elif dedi ki:

   Bence hayalinden vazgeçme ne pahasına olursa olsun,sonuçta bütün ömrün o mesleği yaparak geçicek..

  2. Halil Bağış dedi ki:

   Ben İÜ Astronomi ve Uzay bİLİMLERİ . SINIF ÖĞRENCİSİYİM. kAFANIZA TAKILAN HER HANGİ BİR KONU VARSA CEVAPLAYABİLİRM

   1. Tunahan dedi ki:

    Zormu bu bölüm

   2. Muhammed dedi ki:

    Bu sene öğrenci alıyor mu? Ne taban puanı ne de sıralama göremedim de

   3. Dilan dedi ki:

    Dersler matemetik ve fizik ağırlıklı mı ? Ben bu sene orayı tercih etmeyi düşünüyorum. Üniversite ve bölüm hakkında bilgi verebilirseniz cok iyi olur

   4. ??? dedi ki:

    acaba halil abicim senin ingilizcen küçükkenmi iyiydi yoksa üniversitey gelincemi pekişti ingilizcen ? çünkü bende dünyanın dışına çıkıp orda yaşamın nasıl olduğunu türklerlemi yoksa ingilizler le veya başka yabancılarla arkadaş olupdünyayı ve başka gezegenleri takip edip vs. çok istiyorum o yüzzden yabancı dilin şimdidenmi yoksa üniversiteye gelincemi iyi olması gerekiyor yada şimdiden pekişip daha sonradan rahatça söylenebilmesi yada üniversiteye gelince daha kolaycamı pekişir yabancı dil ve bide liseden astronoluk için gerekli okullar varmı?
    ayrıca sen dünyanın dışına çıktınmı? uzaya yani ?
    bi sorum daha olucak halil abicim sen üniversitede okurken yani derslerde zorluk çektinmi yoksa rahatça anlayabildinmi ? lütfen sorularımı yanıtla abicim!!! :) çok çok merak ediyorum :)

   5. ??? dedi ki:

    ha bide bu arada gittiğin okulda üniversitede astronomi ve uzay bilimleri üniversitesinde yabancı kişiler varmıydı yoksa bizim türklermi ?

   6. ??? dedi ki:

    Daha Soracak Bir Sürü Soru Var Lütfen Cevaplarımı Yanıtla Nolur Merakla Bekliyorum ??? :)(:

   7. ??? dedi ki:

    Ha Bide Kaç Dil Öğrenmemiz Gerekir.?

   8. Müslüm KILIÇ dedi ki:

    bölüm şuan türkiyedeki durumu ve iş imkanı nedir?

   9. rabia dedi ki:

    Ben mezun olduktan sonra Türkiye de ne olabilirim

 29. Yusuf KILINÇ dedi ki:

  Acaba,bu bölümün yani astronominin atlık maaşı kaç TL’dir acaba?

 30. erva dedi ki:

  yani şimdi bu bölümü bitirdikten sonra öğretmenlik yapacaksam ne anlamı kaldı ki.Uzaya gitmek varken yetkililer bi çare artık türkiye de uzaya gitsin

  1. gamze dedi ki:

   Kesinlikle öyle. Artık biz de uzaya tam anlamıyla çıkmalıyız.

  2. Nsy dedi ki:

   Evet! Ama karanlığa bağırmak etrafımızı aydınlatmaz. Işığı biz yakmalı ve Türkiye’yi uzaya bizler çıkarmalıyız!

 31. fatma dedi ki:

  Bu mesleğe sahip olmak için yapmamız gereken netler nelerdir. ?

 32. tugba dedi ki:

  Ben lise son sınıftayım bilgisayar bolumu ogrencisiyim ve mf ile yerlestirilmeyi dusunuorum secilirken lise matematik ve fizik dersleri ortalamasına bakıliyormu ? Okuması cok mu zor ?

 33. yunus dedi ki:

  ne kadar maaş alabiliyorlar ve iş bulabilme imkanları nedir ?

 34. hatice dedi ki:

  gitmemiz gerken okullar ve kaç yaşında gitmemiz gerktiğini yazarmısınız*

 35. hatice dedi ki:

  bende çok istiyorum

 36. sultan dedi ki:

  ben astronot olmayı çok istiyorum

 37. sny dedi ki:

  astronomi ve uzay bilimleri bölümünü bitirince ilkokullarda öğretmen olma imkanı var mıdır? bide TM1 puanıyla alıyormuş peki okul puanıda ekleniyormu bu TM1 puanına.?

 38. aysel dedi ki:

  TM çıkışlı olanların da bu bölümleri tercih etme imkanı var mı acaba? Varsa kaç puan almaları gerekiyor?

 39. Murat algan dedi ki:

  Ben erciyes astronomi öğrencisiyim. Evet tercih edebilirsin yalnızca puanın kesilir biraz yaklasık mf1 300 puanla yerleşirsin

 40. ömer dedi ki:

  TM çıkışlı olanların da bu bölümleri tercih etme imkanı var mı acaba? Varsa kaç puan almaları gerekiyor?

Yorum Yaz