Askerlik Ne Zaman Kısalacak 2016 2017 Tarihi

Askerde olanları erken terhis heyecanı sardı. Askerlik ne zaman düşecek, bu sefer ciddi adımlar atılıyor. Peki askerlik ne zaman kısalacak, işte detaylar:

Askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesinde anlaşmaya varıldı. Bu kararın alınmasında, yüzde 35 TSK’daki profesyonelleşme oranının artması etkili oldu. Bu düzenleme Kurban Bayramı ardından toplanacak ilk Bakanlar Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Bu karar, şu anda vatani görevini  yapanları da etkileyecek. 1992/4 tertipler eğer kanun değişirse erken terhis olacaklar. Kışlada askerlik ne zaman kısalıyor diye soranlara da böylelikle müjdeli haber gelmiş oldu.

asker

Başbakan Erdoğan’ın ve Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklamada askerlik süresinin kısalacağını bildirildi.  Genelkurmay Başkanlığı’nın  sunduğu 9 ay tek tip askerlik ve yine Milli Savunma Bakanlığı’nın sunduğu “12 ay uzun dönem  4 ay kısa dönem ay askerlik yapılsın” tekliflerini tartışan hükümet, 15 ay olan  uzun dönem askerlik süresini 12 aya çekme, 6 ay olan kısa dönemi ise değiştirmeme kararı aldı. Kısa dönem süresinin düşürülmemesinin sebebine ise, üniversite okumayı teşvik etmek ve günlük işler için gerekli asker ihtiyacını göz önünde bulundurmak olduğu gösterildi.

Kurban Bayramı sonrası görüşülecek

Mevcut Askerlik Kanunu’na göre, er ve erbaşların görev süresi 2003 yılında 18 aydan 15 aya indirilmişti. Askerlik süresinin tekrar değiştirilmesine Silahlı Kuvvetler’in de ihtiyacı baz alınarak Bakanlar Kurulu’nun yetkisi dahilinde karar veriliyor. Alınan bilgilere  bakılarak, Kurban Bayramı sonrasında toplanacak olan Bakanlar Kurulu’nda bu konunun da karara bağlanması bekleniyor.

1992/4 tertiplerde erken teşhis umudu

Kasım’da terhis olacak 1992/3 tertip erlerin teşhisi imkansız olsa da, 1992/4 tertipler için kanun değişmesi durumunda erken terhis geçerli olacak.

Profesyonel personel sayısı 271 bin oldu

TSK’nın personel ihtiyacı baz alınarak görüşülen kararda, profesyonel ordu kapsamındaki çalışmalar öncü oldu. Alınan son istatistik rakamlara bakılarak orduda profesyonelleşme yüzde 35 oranında sağlandı. Ordudaki profesyonel personel sayısı Eylül ayı itibariyle 210 bin 271’e çıktı. Ordudaki profesyonelleşme ile birlikte TSK’daki yedek subay sayısı da son 4 ayda yüzde 35 azalmıştı. Mayıs 2013’den beri 7 bin 347 yedek subayın vazifelendirildiği TSK’da, Eylül 2013 istatistiklerine bakılarak bu rakam 4 bin 713’e kadar gerilemiştir.

2 farklı teklif görüşüldü

TSK’da profesyonelleşmeye gidilmesiyle birlikte askerlik süresi üzerinde oynanma kararı alınmıştı. Milli Savunma Bakanlığı 15 ay olan uzun dönem askerlik süresini 12 aya, 6 ay olan kısa dönem ise 4 aya indirilmesini planlayarak bir teklif hazırlarken, Genelkurmay Başkanlığı ise askerliğin tek tip halinde 9 ayda eşitlenmesini istiyordu. Hükümet bu iki teklif üzerinde bir karara vardı. Yapılan görüşmeler sonrası uzun dönem askerlik süresinin 12 aya indirilmesi, kısa dönem askerlik süresinin ise aynı kalması konusunda hem fikir olundu.

Yedek Subaylar bir değişiklik yok

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamalarda Yedek subaylar için herhangi bir bilgi geçmedi. Zorunlu askerlik hizmetini yedek subay kategorisinde ifa eden üniversite mezunları için yeni bir karar çıkmadı.

Kararın çıkması Bakanlar Kurulunun elinde

Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek askerlik süresi halen vazife başında bulunan yüz binlerce askerin de umutlanmasına sebep oldu.

Askerlik Ne Zaman Kısalacak , Düşecek .. Sizce Askerlik Kısalmalı mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

  1. bayramdan önce düşseydi de benim kardeşim evinde olucaktı aylar öncesinden karar belliydi zaten neden seçim öncesine dahada yakın olması için uğraşıyolar ki bayramdan sonra 15 günümüz kalıyor onun içinde artık benim için farketmiyor buda benim oy kararımı hiçte onların istediği yönde etkilemiyor bunu bayramdan sonraya bırakmalarınada bu kadar geciktirmelerinede anlam veremiyorum bu bizim durumumuzda olanların oy kararınıda düşündükleri gibi olumlu etkilemiyor bu durum benim kardeşim 15 ayını tamamladığında birden askerlik 3 ay düşüyor haksızlık değilmi tabi ondan daha uzun süre yapanlarda var ama bu kararda aylar öncesinden belliydi sadece seçim bekletiliyor haksızlık sadece bu yoksa bende biliyorum 2 sene yapanlarında olduğnu

  2. bence zorunlu.. nufusumuz sürekli artıyor.. dolayısıyla asker sayısı ve maliyet artıyo.. ki bu da askerde kalitesizliğe yol açar.. ordunun etkili ve lojistiği iyi olanı güçlüdür.. sayı bi yerden sonra masraf olmaya acı yaşatmaya başlar… bence ülkemiz için ideal asker sayısı 500.000-600.000 civarında olmalıdır.. ne zamanki bölgemiz sakinleşmeye ve ilişkiler daha iyi olmaya başladıysa işte o zaman sayıyı daha da düşürmek gerek bence.. askerin profesyoneli tercihen daha mantıklıdır…

  3. allah basbakanimzdan razi olsun bu konuyu destekleyen herksten allah razi olsun nisanlim bingol yayladerede asker allah herkesin sevdgni tez vakitte sag salim kavsturur insallah askerlik duserde bu zor zamanlarimz geride kalir lutfen deskleyin…

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.