Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Aşık Veysel’in Kısaca Hayatı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Aşık Veysel’in Kısaca Hayatı

Bu sayfamızda Aşık Veysel hakkında bilgi vererek Aşık Veysel kimdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Aşık Veysel 25 Ekim 1894senesinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğmuş ve 21 Mart 1973 senesinde vefat etmiş büyük Türk ozanıdır.

Sivas’ın Sivrialan köyünde doğan Aşık Veysel küçük yaşta çiçek hastalığı nedeni ile bir gözünü ardından da geçirdiği bir kaza sebebi ile diğer gözünü kaybetmiştir. Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1933 senesinde Ahmet Kutsi Tecer tarafından keşfedilen Aşık Veysel, ozanlığa küçük yaşlarda babasının aldığı saz ile başlamıştır.

Aşık Veysel Aşık tarzı Türk edebiyatının son büyük temsilcisidir. Yurt gelenindeki Köy Enstitülerini dolaşarak burada insanlara saz çalmayı öğretmiştir. Her yıl Şarkışla ilçesinde Aşık Veysel adına saz şenlikleri düzenlenmektedir.

Sade ve yalın bir dile sahip olan Aşık Veysel eserlerinde halk Türkçesi kullanmıştır. Kusursuz ve gösterişsiz bir tekniğe sahip olanın eserleri, halk tarafından çok sevilmiş ve dilden dile dolaşmıştır. Eserleri Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimleri ile kitaplaştırılmıştır.

Aşık Veysel Şatıroğlu Hayatı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781