Aşık Gufrani Kimdir

Aşık Gufrani Kimdir, Aşık Gufrani Hakkında Bilgi

Gufranî, asıl adı durmuş alî (d. 1864, Başkışla, Konya – ö. 1926, Karaman, Kon­ya), destan ve taşlamalarıyla tanınmış 20. yüzyıl âşıklarından.

Bir süre köyünde okuduktan sonra Kara- man’a giderek medreseye devam etti. On beş yaşındayken sabahın erken saatlerinde okula gidip uyuyakaldığı ve burada bade içerek âşıklığa başladığı rivayet edilmek­tedir.

Şiirlerinde hece ölçüsünün yanında aruzu da kullanmıştır. Savaş ve salgın gibi toplu­mu derinden etkileyen olaylar için söylediği destanları, nükte ve hicvi ustaca kaynaştır­dığı taşlamaları ve tasavvuf düşüncesini içtenlikle işlediği deyişleri başarılıdır. I. Dünya Savaşı üzerine söylediği “yörüdü” redifli “Cihad-ı Ekber Destanı” ile “yetişti” redifli “İstiklal Savaşı Destanı”, halk arasın­da yetişmiş bir âşığın bu konularda ilginç değerlendirmelerini içerir. Şiirlerinin büyük bir bölümü kaybolmuş, elde bulunanlar yaşamıyla ilgili bilgilerle birlikte D. Ali Gülcaıı’ın Karamanlı Halk Ozanlarından Gufranî ve Kenzî (1968) adlı kitabında toplanmıştır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.