Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Ara Güler Kimdir Kısaca

Ara Güler Kimdir Kısaca, Ara Güler Hayatı Hakkında Bilgi

Ara Güler, (d. 16 Ağustos 1928, İstanbul), Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslar­arası arenada nam kazanmış en önemli temsilci­lerinden olan fotoğraf sanatçısıdır. Ortaöğreni­mini İstanbul Getronagan Lisesi’nde yaptı.

İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi’ndeki öğrenimini yarıda bırakarak film stüdyo­larında çalıştı. 1950’de Yeni İstanbul’da gazeteciliğe başladı. 1952’de Hayat dergisi­ne geçti ve 1961’de fotoğraf servisi şefiyken buradan ayrılarak serbest fotoğrafçılığa yöneldi.

Güler 1950’lerin ortalarından sonra uluslar­arası ün kazanmış fotoğrafçılarla çalışma olanağı buldu. 1956’da Henri Cartier-Bres- son’la tanıştı ve Paris’teki Magnum Photos adlı fotoğraf ajansı için Türkiye’de ve yakın çevresindeki ülkelerde fotoğraf çalışmaları yapmaya, röportajlar hazırlamaya başladı.

Aynı dönemde Ernst Haas gibi ünlü fotoğ­rafçılarla birlikte çalıştı ve ABD’de yayımla­nan çeşitli dergilerde fotoğrafları yayımlan­dı. Time Inc. yayın grubunun Yakındoğu muhabiri, daha sonra da Paris-Match ve Stern’in muhabiri oldu. 1961’de, İngiltere’ de yayımlanan Photography Annual antolo­jisinde, dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısın­dan biri olarak gösterildi. Aynı yıl Ameri­kan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’nin (ASMP) tek Türk üyesi oldu. 1962’de AFC’de, çok az sayıda fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” unvanını aldı. Aynı yıl fotoğraf dünyasının en önemli yayını olan Camera adh isviçre dergisi onunla ilgili özel bir sayı hazırladı. 1970’te AFC’de Türkei adlı bir fotoğraf albümü yayımlanan Güler’ in sanat ve sanat tarihi konulu bazı fotoğraf çalışmaları ABD’de Horizon, Time-Life ye Newsweek’in kitap bölümlerinde çıktı, İs­viçre’nin Skira Yayınevi’nce kullanıldı. Lord Kinross’un Saint-Sophia (1971, Aya- sofya) adh kitabının fotoğraflarını da Ara Güler çekti. Ayrıca, Picasso’nun 90. yaş günü nedeniyle Skira Yayınevi’nin yayımla­dığı kitabın kapağına Güler’in çektiği bir fotoğraf kondu. Güler 1973’te çağrıldığı ABD’de 43 ünlü Amerikalının fotoğrafları­nı çekti. Bunları Yaratıcı Amerikalılar (1975) adh kitapta topladı. 1975’te “Yavuz” zırhlısının sökülmesini konu alan Kahrama­nın Sonu adh 16 mm’lik belgesel bir film yaptı. Yurt içinde ve dışında açtığı birçok kişisel sergiden başka çok sayıda karma sergiye katıldı. Yapıtları 1967’de Kanada’ daki “İnsanların Dünyasına Bakışlar”, 1968’de New York’ta Modern Sanatlar Galerisi’ndeki “Renkli Fotoğrafın On Usta­sı” adh sergilerde, 1968 Köln Photokina Fuarı’ndaki sergide ve 1972’de Paris’te Ulu­sal Kitaplık’ta sergilendi. “Yaratıcı Ameri­kalılar” konulu fotoğraf sergisi dünyanın birçok büyük kentini dolaştı.

Ara Güler’in fotoğraflarının büyük bölü­mü Paris’teki Ulusal Kitaplık ve ABD’deki Nebraska Üniversitesi Sheldon koleksiyonlarındadır. Sheldon ve Ulusal Kitaplık’m yanı stra New York’ta, George Eastman Evi’ndeki koleksiyona da giren “Allah” fotoğrafı, ünlü fotoğraf koleksiyoncusu Fritz Gruber’in Köln Belediye Sanat Müze­si için derlediği Das Imaginare Photo- Museum adlı antolojiye de alınmıştır.

Belgeci bir fotoğraf biçiminin ustası olma­sına karşın Güler, fotoğrafın her türünde araştırma ve çalışma yapmış, gerek siyah- beyaz, gerekse renkli fotoğrafta yetkin ve özgün bir üsluba ulaşmıştır. Uluslararası düzeyde gördüğü büyük ilginin temelinde, yerel özellikler taşıyan ince lirizmini döne­minin öncü fotoğraf akımlarının evrensel boyutlarına oturtabilmesi ve fotoğrafın bü­yük ustalarıyla aynı düzeyde bir anlatım gücüne varabilmiş olması yatar.

1978’de Fotoğraflar adlı bir albümü yayım­lanan, 1980’de Abidin Dino ile Fikret Muallâ, 1981’de Çetin Altan’la Al İşte İstanbul kitaplarını hazırlayan Ara Güler 1988’de genç fotoğrafçı Coşkun Aral’la birlikte Danimarka’da, 1989’da Finlandiya’ da bir sergi açtı. “A Day in the Life of…” adlı kitap dizisi için düzenlenen fotoğraf çekimi gezilerine üç kez dünyaca ünlü 50 foto muhabiriyle birlikte Türkiye’den Güler çağrıldı. Ara Güler’in Sinemacıları (1989) adh kitabındaki fotoğrafları 1990’da Türki­ye’de ve Fransa’da (Strasbourg) sergilendi. 1992’de yayımlanan Sinan adh büyük boy kitabı aynı yıl dünyada ayın kitabı seçildi. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı çıktı. Gene 1992’de “Fifties, Sixties & Seventies” adıyla toplu fotoğrafları ABD’de 25 kentin üniversitelerinde sergilendi. Ara Güler ay­rıca Bertrand Russell’dan Churchill’e, Arnold Toynbee’den Picasso ve Salvador Dalfye kadar birçok ünlü kişinin fotoğrafını çekti, onlarla röportajlar yaptı. Bunlardan en ünlüsü, yanma hiçbir fotoğrafçının yaklaştırılmadığı son yıllarında Picasso’yla ger­çekleştirdiği röportajdı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Reşan Kaya dedi ki:

    Ara Güler,sizin için fotoğraf çekmek bir sanat icra etmek değilse neydi?!..fotoğrafla ilgili onca çaba,harcadığınız onca emek hangi hedefe ulaşmak içindi?!..Fotoğrafla ilgili hayalleriniz,başka hayalleriniz ,için malzeme toplamak içinmiydi?!..siz bir intelijans olabilirmisiniz?!..siz bir intelijanssınız!!..şekspir gibi,Mehmet Akif Ersoy gibi..boşuna ünlenmemişsiniz!..bir kaç fotoğrafınızı gördüm de,siz bir felaket tellalısınız..Fotoğraf sanatı diye bir kavram vardır!..ama bu sizin umurunuzda bile değil..hedeflerinize ulaşmak için fotoğrafı kullandınız..o uğursuz ellerinizi sanatımızdan çekin lütfen..çekemiyorsanız artık o zamanda ölün lütfen..

Yorum Yaz