Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

Anlatmaya Bağlı Metinlerin Göstermeye Bağlı Metinlerden Farklı Yönleri

Bu sayfamızda anlatmaya bağlı metin ve göstermeye bağlı metinler hakkında bilgi vererek bu ikisini karşılaştırmaya çalışacağız.

Anlatmaya bağlı metinler de göstermeye bağlı metinler de olay çevresinde gelişen metinlerdir. Aralarındaki tek fark, anlatmaya bağlı metinlerde olay bir anlatıcı tarafından anlatılırken; göstermeye bağlı metinlerdeki olay ise sahnedeki oyuncular tarafından izleyicilere gösterilmektedir.

Anlatmaya bağlı metinlerde yazarın amacı bir olayı okuyucuya aktarmaktır. Bu sebeple bu metinlerde mutlaka bir anlatıcı bulunmaktadır. Bu anlatıcı bazen yazarın kendisi iken bazen de olayın içindeki bir kahraman olabilir.

Tiyatro türü, göstermeye bağlı metinlerin başında gelmektedir ve bu türde bir anlatıcı bulunmamaktadır. Burada olaylar izleyiciye sahnedeki oyuncular tarafından hareketler ile anlatılmaktadır. Bu metinler okunmak değil, sahnelenmek için kaleme alınmaktadır.

Anlatmaya bağlı metinlerde öyküleyici anlatım kullanılırken, göstermeye bağlı metinlerde ise genellikle söyleşmeye dayalı anlatım kullanılmaktadır.

Anlatmaya Bağlı Metinlerin Göstermeye Bağlı Metinlerden Farklı Yönleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz