Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Anlatımda Tutarlılık (Bütünlük) Nedir Örnekleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Anlatımda Tutarlılık (Bütünlük) Nedir Örnekleri

Paragraf Anlatımda Tutarlılık Konu Anlatımı ve Örnekleri

Tutarlılık (Bütünlük)

♦           Anlatımın mantık kurallarına uyması, duygusal ve düşünsel çelişkiler taşımaması, konudan sapılmaması tutarlılıkla ilgilidir.

♦           “Öykü ile şiir akraba türlerdir. Ancak şiir, sanatçıya çektirdiği çile bakımından öyküden daha zorlayıcıdır. Seçilen sözcüklerin çağrışım değeri taşıması, şiiri yoğun ve değerli kılan bir özelliktir. Çağrışım değeri olan sözcükleri seçmek sıkıntılı bir süreçtir şair için. Bu bakımdan, şiir, öyküye asla yaklaşamaz.”

Bu parçada söylenmek istenen şey, “şiir yazmanın öykü yazmaktan daha zor bir iş olduğu”dur. Buna karşın anlatımın son cümlesinde, “şiirin zorluk bakımından öyküye yaklaşa­mayacağı” gibi önceki yargıya zıt bir düşünce savunulmuştur. Dolayısıyla, parçanın son cümlesinde bir çelişki doğmuştur. Bu çelişki, parçanın tutarlılığını bozmuştur.

SORU

“Bir şair kendi ritmini kendi getiren adamdır. Başkalarının aletiyle şarkı söyleyip çalgı çalan adama sonuçta bir virtüöz derler. Halbuki şiirde virtüöz yoktur ve virtüözlerden, mükemmel bir çalgıcı da olsalar, kendilerine pay verilerek hiçbir yerde bahsedilmez, ancak onlara ücretle, şurada burada iş gördürürler.”

Yukarıdaki parçada iyi bir şairde olması gerektiği vur­gulanan şey aşağıdakilerden hangisidir?

A) Yalınlık
B) Açıklık
C) Yoğunluk
D) Özgünlük
E) Duruluk

CEVAP

Parçadaki ana düşünce giriş cümlesinde belirtilmiştir. Buna göre “bir şairin kendi ritmini bulması” özgünlükle ilgili bir ifadedir. Ayrıca; virtüöz, bir müzik aracını ustalıkla çalabilen sanatçıdır. Oysa parçada “başkasının aletiyle çalgı çalan bir virtüöz” sözüyle yazar, “özgün olmamayı, taklit etmeyi” anlatmak istemiştir. Doğru seçenek D’dir.

Anlatımda Bütünlük Tutarlılık Nedir Örnekler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Minareden at beni in aşağı tut beni nr alaka ya siz tutarlılığı anlamışsınız özgünlük ile ilgili soru sormuşsunuz

  2. Şevval dedi ki:

    İyi olmamış örnek fazla yok soruyu tutarlılıkla yapsaymış iyiymiş derdim, Anlatımda Tutarlılık örnekleri daha çok ekleyin 10 tane 20 tane falan. başarılar. ..:)

  3. hicran dedi ki:

    İyi ama örnek bence de fazla olmalı anlatımda bütünlük 5 tane örnek lazım ama neyse güzel ama.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781