Androjen Hormonu Nedir

Androjen nedir, Androjen Hormonu nedir hakkında bilgi özellikleri

Androjen, erkek üreme sisteminin büyü­mesinde ve gelişmesinde birinci derecede rol oynayan bir grup hormonun ortak adıdır.

Üretimi: Androjen grubu hormonlar içinde en önemlisi ve en etkilisi, erkekte erbezleri tarafından üretilen testosterondur. Tes­tosteronun işlevlerini destekleyen öbür androjenler, daha az miktarda olmak üzere, özellikle böbreküstü bezlerinin kabuk bölgesince üretilir.Dişinin kan plazmasında da çok az miktarda androjen bulunur. Bu küçük çaplı androjen üretiminden böbrek­üstü bezlerinin sorumlu olduğu sanılmakta­dır. Östrojen adıyla bilinen dişilik hormon­larını salgılayan yumurtalıklar da gene çok az miktarda androjen üretir.

Erkekte androjen hormonları üreten ve salgılayan hücreler, erbezlerinin sperma üreten borucuklarını çevreleyen bağdokusundaki boşluklarda bulunan Leydig hücre­leridir. Göçmen kuşlar ve koyunlar gibi yalnızca belirli mevsimlerde üreyen hayvan­ların erkeklerinde, üreme dönemi boyunca erbezlerinde çok bol bulunan Leydig hücre­lerinin sayısı üreme dönemi dışında iyice azalır. Androjenlerin bu hücrelerden salgılanışı hipofiz bezince üretilen lutein yapıcı hormonun (LH) denetimi altındadır. Etkileri. Erkek üreme sisteminin gelişebil­mesi için mutlaka androjen grubu hormon­ların bulunması gerekir. Ergenlik ve cinsel olgunluk çağından önce iğdiş edilen (kısırlaştırılan) erkeklere testosteron hormonu enjekte edilmedikçe, işlevini yerine getire­bilecek erişkin üreme organları gelişmez. Normal bir erkeğe verilen androj enler, üreme organlarının büyümesine yol açar. Ergenlik dönemine ulaşmış erkeklerin kısırlaştırılması ise, üreme organlarının büzül­mesine ve işlevlerinin durmasına neden olur. Sperma hücrelerinin oluşması ve erke­ğe özgü cinsel ilgi ve davranışların sürmesi için de androjenlerin varlığı gereklidir. Androjenlerin erkek vücudu üzerinde baş­ka etkileri de vardır. Kasıklarda, göğüste ve yüzdeki kıllanma, saç dökülmesi ya da kellik, androjen hormonların etkisiyle olur. Ergenlik döneminde, erkeğin ses tellerinin uzayıp kalınlaşmasına dolayısıyla sesin ka­lınlaşmasına neden olan da androjenlerdir. Erkek vücudunda kemiklerin büyümesini hızlandırarak kas liflerinin sayısını ve kalın­lığını da artıran androjenler böbreklerin boyutlarının ve ağırlığının, ayrıca kemik iliğindeki proteinin artmasını, alyuvarların yenilenmesini, deride pigmentlerin çoğal­masını, ter ve yağ bezlerinin etkinliklerinin artmasını sağlar. Androjen Hormonu nasıl artar ne işe yarar.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.