İstanbul Ne Zaman İşgal Edildi

İstanbul ne zaman niçin işgal edildi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

28 Ocak 1920 gününde meclis-i mebusan meclisi gizli bir toplantı yapmıştır ve bu gizli toplantı sonucunda misak-ı milliyi kabul etmiştir. Yapılan bu gizli toplantıdan 3 hafta sonra ise yapılan yeni toplantıda alınan kararlar basın kanalıyla diğer devletlere de duyuruldu. Bu sırada İtilaf Devletleri İstanul Boğazına göz dikmiş ve İstanbul’u işgal etmek amacıyla hazırlıklara başlamışlardı.

14 Mart’da ilk olarak telgrafhanenin basılmasının ardından olay 15 Mart gecesi kıvılcımlanmaya başladı. Aynı gece Türk diplomatlar ve aydınların bir kısmı göz altına alındı. 16 Mart 1920 günü İstanbul fiilen işgal edilmiş oldu. İşgal zamanı önce Türk karargahları basıldı, Türk askerlerine ateş açıldı ve meclisi abluka aldılar. Ancak bu zaman zarfında bazı Türk mebuslar Anadolu’ya kaçarka kurtuldular.

İstanbul’un işgalinin ardından Mondros Mütarekesinin emrettiği gibi uygulanacak olan milli mücadeleyi engellemek için çalışan İtilaf devletleri, Osmanlı Devleti üzerine bir çok oyunlar oynadılar. Ancak tüm bu olayların ardından 1299 yılında İstanbul’un kurtuluşu sağlandı.

İstanbul Ne Zaman İşgal Edildi Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.