Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Aktüarya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Aktüarya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Aktüarya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Aktüarya Bölümü Tanıtımı:

Aktüerya programının amacı, sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir. Aktüerler sigorta şirketlerinde, emekli sandığı, sosyal sigortalar kurumu gibi resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev alırlar.

Programın Amacı: Aktüerya programının amacı, sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Aktüerya programında matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerden başka, insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı gibi dersler okutulur ve bir proje çalışması yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Aktüerya programına girmek isteyenlerin analitik düşünme gücüne sahip, matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmayan, dikkatli ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlar “Aktüer” ünvanı ile görev alabilirler. Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır. Aktüer yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar ve sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir; bunlara dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirler.

Çalışma Alanları: Aktüerler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev alırlar. Türkiye’de endüstri ve ticaretin gelişmesi ile bu alanda yetişmiş insangücüne ihtiyaç artmaktadır.

Aktüarya Nedir, Aktüarya Ne İş Yapar, Aktüarya Maaşları, Aktüarya İş İmkanları, Aktüarya İş Çalışma Alanları, Aktüarya Mesleği Hakkında Bilgiler, Aktüarya Bölümünün Geleceği, Aktüarya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Aktüarya Bölümü Tercih Edilir mi, Aktüarya Tanıtımı, Aktüarya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Aktüarya Mezunları Ne İş Yaparlar , Aktüarya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Aktüarya İş Bulma Durumu

> Aktüarya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. dogan dedi ki:

  280 puanla falan girermiyim hacettepeye

 2. karabük aktüerya dedi ki:

  Bölümü Seçecek Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme:

  Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz döneminde ilk öğrencilerini kabul ederek Karabük Üniversitesi Demir-Çelik Kampüsü’nde İşletme Fakültesi’ne bağlı olarak açılmıştır. Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü öğrencileri küreselleşmenin ve rekabetin her geçen gün daha fazla hissedildiği dünyada, rakiplerinden bir adım öne çıkmalarına yönelik olarak üniversite hayatlarına bir yıl İngilizce hazırlık okuyarak başlamaktadır. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü, ilk iki sene öğrencilere matematik, istatistik, ekonometri gibi dersler gösterilmektedir. Geniş bir seçmeli ders yelpazesine sahip olan bölümümüz, öğrencilere üçüncü sınıftan itibaren istedikleri alanlarda uzmanlaşmalarına yönelik imkanlar sağlamaktadır. Aktüerya ve Risk Yönetimi öğrencileri mezun olduktan sonra sigorta şirketleri, finans kurumları, hazine müsteşarlıklarında, sigorta muhakebe kurumlarında, fon yönetim şirketleri, devlet kurumları, bankalar, sosyal hizmetler, üniversitelerde uzman statüsünde kısacası ekonominin her alanında çalışma olanakları bulabilmektedir. Gerek Karabük Üniversitesi, gerekse Akterya ve Risk Yönetimi Bölümü öğretim elemanı kadrosu alanında uzman, küresel gelişmeleri yakından takip eden akademisyenleri bünyesinde barındırarak öğrencilere kendi alanlarıyla ilgili gerekli bilgi ve beceri düzeyini en üst seviyede kazandırmaktadır. Her geçen gün genişleyen kadromuzla geleceğin meslekleri arasında gösterilen bölümümüz mezunlarının gerek ulusal gerekse uluslararası alanda önemli iş fırsatları beklemektedir. Bölümümüzü diğer benzer bölümlerden ayıran en temel özellik öğrencilerimize aktüerlik konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanında, risk yönetimi konusunda da yeterli bilgi ve becerinin kazandırılmasıdır.Bölümümüz mezunlarının kamuda ve özel sektörde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) ile İstatistik Bölümü denkliği vardır.

 3. ahmetc5 dedi ki:

  iibf denkliği…

  Aktüerlerin Çalışma Alanları
  Aktüerler ekonominin tüm sektörlerinde çalışabiliyor. Ancak daha çok sigorta şirketleri, ticari bankalar ve yatırım bankalarıgibi finansal hizmet sektörü ile özel sosyal güvenlik kurumlarında aktüer ünvanıile kamu kuruluşlarında çalışabiliyor.
  Aktüerlik mesleği, ABD ve Avrupa’da ücret, prestij ve iştatmini açısından en iyi on meslek arasında yer alıyor.
  Aktüerya Bilimleri Bölümü mezunlarının , kamu ve özel sektördeki iş başvurularında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İstatistik Bölümü mezunlarına eşdeğerliği hakkında karar, Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri Bölümünün web sayfasında yayınlandı:

 4. ersin dedi ki:

  maaş kaç abi,

  1. maaşı olan abi dedi ki:

   1500 2000 + akpil kardeşim

 5. yiğit dedi ki:

  marmarada okumak için ygsden ortalama kaç puan yapmam gerekiyor?

  1. cevapcı dedi ki:

   hocam taban puan kısmında yazıyor ort 300 yeter

 6. ahmetc dedi ki:

  imkanı olupta yazmayanları yerde para bulupta almayanlara benzetiyorum

 7. Aktüerya yetkilisi dedi ki:

  Aktüerya bölümü mezunları, doğrudan doğruya sigorta şirketlerinin genel merkezlerinde, finans sektöründe fon yönetimi departmanlarında, Hazine Müsteşarlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve Sigorta Murakabe Kurulu gibi kamu kuruluşlarında çalışabilme imkânına sahiptirler.

 8. samet1996 dedi ki:

  bu bölümü yazcam

 9. mehmet dedi ki:

  aktüarya bölmüne ygs den mi yoksa lys1 lys2 lys3l ys4 alıyo

  1. Subaşı dedi ki:

   Karabük tmden hacettepe mfden Marmara ygs den alıyor bi kaç yer daha açıldı onlar neden bilmiyorum

 10. KRAL dedi ki:

  Aktüerya bölümü maaşlarıyla ilgili bilgi almak istiyorum.Ayrıca yükseklisans yaparsam aktüer ünvanına sahip olabiliyormuyum?Yani imza yetkim olabiliyormu?

  1. Romasanta dedi ki:

   Bölümün lisansını ve yüksek lisansını okumanın hiçbir faydası yok.Asılolan aktüerlik sınavlarını geçmek.Maaşı sınavları geçtin mi düşün.

  2. Haaacet dedi ki:

   mezun olmak yetiyor sınavsızda iş bulunabilir rahat şekilde fakat imza yetkin olmuyor ki bence bu iyi birşey başına dert gelmez. Tek imzadan hayatları kalanları düşünürsek az ve öz iyidir :D

 11. zeynep dedi ki:

  Aktüerya maaaşları ve iş imkanları hakkında bilgi verebilir misiniz ? Bir de aktüerya yüksekokulu ile fakültesi arasında ne fark var ?

  1. Romasanta dedi ki:

   Maaşı devlette düz memur,uzman,denetmen vb. sınıfa göre değişiyor.Özel sektör aktüerlik sınavlarında kazandığın yetkinliğe göre maaş belirler.Özelde şu an iş imkanı yok denecek kadar az.Devlette 1600 – 3000 tl arasında derece ve ünvanına göre maaş alırsın.

   1. sakula dedi ki:

    bu bölümü okudunuz mu? tanıdığınız mı okudunuz? nasıl bu kadar genel bir yargıyla konuşabiliyorsunuz devamlı takip ettiğiniz bir bölüm mü? yada tutturamadığınız için mi bu yayaa bu karamsarlık?

    aktüerya mezunları kamudada özeldede çok rahat iş bulabilir iktisat istatistik uluslararası finans bölümlerini kapsayan bir bölüm olduğu için farklı mesleklere yönelebilirsiniz eğer ki aktüer olursanız dolarla maaş alırsınız. nerden mi biliyorum? aktüerya bölümü okuyan ve aktüer kişiler böyle söylüyor, hiçbir kaynk göstermeden bölümü yeren kişiler genellikle tutturamayanlar :( ayrıca bu bölüm abd ve avrupada yılın en iyi mesleği seçiliştir inanmayanlar araştırabilir

Yorum Yaz