Akla Gelmeyen Başa Gelir Atasözünün Anlamı

Atasözleri, eski zamanlarda da olduğu gibi günümüzde insanlar tarafından çok benimsenmiş ve her alanda sık sık kullanılmaya devam etmiştir. Atalarımızın eski zamanlarda yaşadığı tecrübeler, birkaç cümleye dökülerek bizlerin geleceğine adeta bir ışık olmuştur. Bu tecrübelerden hayatın her alanında yararlanabildiğimiz için kendimizi her zaman çok şanslı hissederiz. En çok kullanılan atasözlerinden biri ise akla gelmeyen başa gelir atasözü olmaktadır. Peki bu atasözünü nerelerde kullanırız? Hem bu soruya ait cevabı öğrenmeniz hem de bu atasözüne dair daha fazla bilgi edinmeniz amacı ile hazırlamış olduğumuz bu yazının içerisinde, sizlere akla gelmeyen başa gelir atasözünün anlamı kısaca bilgi vereceğiz.

Hiçbir insan hayatın yarın ona neler getireceğini bilmemektedir. Ancak neler olacağını tahmin etmektedir. Fakat günümüzde insanlar sürekli olarak hiç beklemediği bir takım olaylar ile karşı karşıya kalırlar. Bir insan herhangi bir olayın başına hiç gelmeyeceğini tahmin etse dahi o olay o insanın başına gelebilmektedir. Bu durumları en iyi şekilde ifade etmek amacı ile de akla gelmeyen başa gelir atasözü kullanılmaktadır.

İnsanlar, tahmin etmedikleri olaylar başlarına geldiği zaman şaşkınlık içerisinde olurlar. Bu şaşkınlıklarını anlatmak amacı ile de akla gelmeyen başa gelir atasözünü kullanırlar. Bu durum, hayatta her konu ile ilgili yaşanabilmektedir. Bu yüzden atasözleri arasından en çok kullanılan ve benimsenen atasözlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Akla Gelmeyen Başa Gelir Atasözünün Anlamı Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.