Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Akıl Yaşta Değil Baştadır Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Atalarımız tarafından söylenmiş ve bugün de hala birçok insan tarafından kullanılmakta olan birçok atasözü bulunmaktadır. Atasözleri genellikle insanlara ders verme amacı ile söylenilmiştir. Çünkü atasözleri söylenmeden önce ilgili konuya dair belirli bir tecrübe yaşanmış olması söz konusudur. İnsanlarda bu tecrübeleri dikkate alarak söylenmiş olan bu atasözlerinden günlük hayatlarında çok sık faydalanmaktadır. Akıl yaşta değil baştadır atasözü de atalarımız tarafından söylenmiş olan bu sözler arasında yer almaktadır. Peki akıl yaşta değil baştadır atasözü ile anlatılmak istenen nedir?

Her insan akıllı bir varlıktır. Sahip olduğu aklı sayesinde düşünür, hareket eder, karar verir ve daha birçok şey yapar. Fakat sahip olunan aklın insandan insana değişiklik göstermesi mümkündür. Fakat aklın nasıl olduğunu insanın yaşı belirlememektedir. Bir insanın yaşının ilerlemesi demek o insanın daha zeki olduğu anlamına gelmemektedir. Yaşı ilerleyen insanlar hayatta daha fazla şey yaşayarak birçok konuda tecrübe edinmiş olabilirler fakat bu diğer insanlardan daha zeki olmasını ifade etmemektedir. Kimi zaman yaşı küçük olan bir insan yaşı kendisinden büyük olan bir insandan daha akıllıca davranışlar sergileyebilmektedir. Böyle durumlar için de akıl yaşta değil baştadır atasözü kullanılmaktadır.

Zeki insanlar karşılaştıkları bir takım olaylarda daha doğru kararlar verirler. Bu durumun da kişinin sahip olduğu yaş ile pek bir alakası olmamaktadır. Kimi zaman küçük bir çocuk koca bir adamdan daha akıllı olabilmektedir.

Akıl Yaşta Değil Baştadır Atasözü İle İlgili Kompozisyon Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz