Akan Yıldız Nedir

Akanyıldız nedir kısaca, akan yıldız ne demek özellikleri hakkında bilgi

Akanyıldız

(Coğrafya)

Bulutsuz açık bir gecede gökyüzüne bakılırsa zaman zaman sanki bir yıldızın yerinden koparak akıp gittiği ve kısa bir za­man sonra da kaybolduğu görülür. Bunlara akanyıldızlar denir.

Yıldız akması olayı, güneşin çekme kuv­veti altında belirli yörüngeler üzerinde ha­reket eden ve meteor adı verilen göktaş­larının dünya atmosferine girmesi ile mey­dana gelir.Dünya, güneş etrafında hareketi sırasında, böyle bir meteorun veya mete­or sürüsünün yörüngesinden geçerken, dünyanın çekme kuvvetinin etkisi altında kalan meteorlar büyük hızla (saniyede 12-72 km) atmosfere girerler. Atmosfer içinde sürtünme yüzünden sıcaklıkları yak­laşık olarak 2000°’ye kadar yükselir ve yanmaya başlarlar. Bu yanma akanyıldız olarak görünmelerine sebep olur. Kendi­leri ışıksızdır.

Bazen yağmur gibi birçok akanyıldızın kaydığı gözlenir. Bu olay dünyanın bir me­teor sürüsünün içine girmesi ile meyda­na gelir. Bu yağmurda akan yıldızlar ortak bir noktadan geliyormuş gibi gözlenir. Bu noktaya radyasyon noktası denir. Yağmu­ra ait olmayan akanyıldıza dağınık akan yıldız adı verilir.

Akan yıldızların ateşküresi adı verilen da­ha büyükleri, önce hafif bir parlaklıkla kay­maya başlar. Sonra ani parlaklık olur. Da­ha sonra yıldırım gürültüsünü andıran ve sesi 100 km’den uzaklarda bile duyulabilen bir patlama olur. Patlamadan sonra ba­zen yere meteor taşının düştüğü görülür.

Akan yıldızların parlama yüksekliği 100-159 km.arasındadır. Sonbahar gece­lerinde gece yarısından sonraki saatlerde daha fazla akan yıldız görülür.

Akan yıldızların bazılarının kuyruklu yıl­dız kalıntıları oldukları kesin olarak belir­tilmiştir. Mesela andromeditler, Biela kuy­ruklu yıldızının kalıntısıdır, çünkü her iki­sinin de yörüngesi aynıdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.