Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Ahmet Haşimin Edebi Kişiliği ve Eserleri

Ahmet haşimin edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi kısaca

– Ahmet Haşim, edebiyata öğretmeni Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun destekleriyle yönelmiştir. Başlarda dönemin ünlü şairleri onu etkisi altına almıştır.

– Arap asıllıdır ve annesini çok küçük yaşlarda iken kaybetmiştir. Bu durum onun karamsar bir insan olmasına neden olmuş, yalnızlık ve sıkıntı çekmiştir.

– İstanbul’a ilk geldiği dönemde İstanbul hayatına ve çevreye uyum sağlayamamıştır. Bu nedenle toplumdan uzaklaşmış ve hayallerindeki mutluluk aleminde yaşamıştır. Şiirleri de bu psikolojik dalgalanmaları içermektedir.

– Edebiyat hayatında sanat iççin sanat anlayışını benimseyen şair sembolizmin en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Ancak bu sembolizm batılı anlamdaki sembolizm gibi değildir. Şiirlerinde nesneleri değil nesnelerin onda bıraktığı izlenimlere yer vermiştir. Bu da Empresyonizme (izlenimcilik) yaklaşmasına neden olmuştur.

– Ahmet Haşim’in şiir anlayışına göre şiir duyulmak için, nesir anlaşılmak için yazılır. Şiirde anlam kapalı olmamalıdır ve her okuyucu şiirden kendine göre bir anlam çıkarabilmelidir. Ayrıca şiir asla düz yazı şekline çevrilmemelidir.

– Hayal dünyası oldukça geniş olan Ahmet Haşim, şiirlerinde toplumsal konulara değinmekten çok hayallere yer vermiştir. Kızıl gün batımları, loş ışıklar, karanlıklar, ay ışığı onun şiirlerinde kullandığı başlıca temalar olmuştur. sembolist şiirlerde kullanılan “sembol” ögesi şiirlerinde pek bulunmaz.

– Hece ölçüsünü hiç kullanmayan sanatçı şiirlerinde aruza yer vermiştir. Musikiye  verdiği önem şiirlerine de yansımıştır ve şiirin musikiye sözden daha yakın olduğunu savunmuştur.

– Fecr-i Ati dönemi içindeyken kullandığı dil çok ağırdır. Yabancı sözcükler ve tamlamalar yoğun olarak kullanılmıştır. 1921’den sonraki dönemde yazdığı şiirlerde ise daha sade bir dil kullanmıştır.

– Şiir dışında eserler de vermiştir. Bu eserleri fıkra, gezi türünde olmuştur. Düzyazılarında kullandığı dil sadedir ve konuşma havasında yazılardır.

Eserleri:

Şiirleri: Göl Saatleri, Piyâle

Nesirleri: Gurebâ-hane-i Lâklâkan, Bize Göre (gazete yazıları)

Gezi Notları:   Frankfurt Seyahatnamesi

Ahmet Haşimin Edebi Kişiliği ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Saygı gördüğümüz bir kişidir

Yorum Yaz