Aday Memur ya da Öğretmen Sendikaya Üye Olabilir mi?

aday memur sendikaya üyeAday memurlar sendikalara üye olabilir mi ? Ya da aday öğretmenler herhangi bir sendikaya üye olabilir mi?  Son değişiklikle evet …

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda yapılan değişiklikler 11 Nisan 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Yapılan değişikliklerden birisi de, kimlerin sendika üyesi olabileceğini tanımlayan “kamu görevlisi” tanımındadır. Bu konuya ilişkin açıklama için derszamani.net yazının devamında …

4688 sayılı Kanunun “Kamu Görevlisini” tanımlayan ilgili maddesi şe şekildeydi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi statüsü dışındaki bir kadro veya sözleşmeli personel pozisyonunda çalışan, adaylık veya deneme süresini tamamlamış kamu görevlilerini,”

11 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazetede yapılan değişiklik ise şu şekildedir:

“a) Kamu görevlisi: Bu Kanun kapsamında yer alan kurum ve kuruluşların kadro veya pozisyonlarında istihdam edilenlerden işçi statüsü dışında çalışan kamu görevlilerini,”

Yapılan düzenlemeyle birlikte aday memurlarınveya 399’a tabi kurumlara atanıp da deneme süresini tamamlamamış olanların, sendika üyesi olmasını engelleyen düzenleme kaldırılmıştır.

Bu nedenle, 11 Nisan’dan sonra hem aday memurlar hem de 399’a tabi kurumlarda çalışan ve 6 aylık deneme süresini tamamlamamış sözleşmeli personel, memur sendikalarına üye olabilirler.

Stajyer memur öğretmen sendika üyeliği …

27 Nisan 2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.