Acele İşe Şeytan Karışır Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Eski zamanlarda atalarımız tarafından söylenilmiş olan birçok söz vardır. Bu sözler anlamlarını koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmış sözler olmaktadır. Bu sözlere atasözü adı verilir. Atasözleri bir takım deneyimlerden yola çıkılarak söylenilmiş olduğundan dolayı insanlara ders verici bir niteliğe sahiptir. Bu yüzden günümüzde de atasözleri birçok insan tarafından hala kullanılmaktadır. Günlük hayatta en çok kullanılan atasözlerinden biri ise “Acele işe şeytan karışır.” olmuştur.

Her insan gerek günlük hayatın koşuşturmacasından gerekse sabırsız bir insan olmasından dolayı aceleci davranmaktadır. Fakat eski zamanlardan bu yana acele bir şekilde hareket edildiği o zaman o işin pek de rast gitmediği sonuçlarına varılmıştır. Rast gitmediği için ise bu durumu şeytan karışması olarak değerlendirmişlerdir. Bu yüzden böyle durumlar için acele işe şeytan karışır sözü söylenmiştir.

İnsanlar bir iş yapmak istiyorlarsa o işin en uygun ve özenli bir şekilde yapmaya özen göstermelidir. Çünkü acele edilerek yapılan bir işin sonucu pek iyi olmayabilmektedir. İşin en güzel şekilde sonuçlanmasını istiyorsak acele etmeden var olan zamanı gerektiği gibi kullanarak soğukkanlılıkla bu işi gerçekleştirmek gerekmektedir. Her insan günlük hayatında farklı konular ile ilgili olsa dahi bu söze uygun durumlar içerisinde kalmaktadır. Acele ederken ellerimizin ayaklarımızın birbirine dolanması da yine aynı anlamı ifade etmektedir. Hata acele eden insanlar genellikle işlerini ellerine yüzlerine bulaştırmaktadırlar. Bu yüzden zaman iyi kullanılmalı ve acele etmek durumunda kalmamalıyız.

Acele İşe Şeytan Karışır Atasözü İle İlgili Kompozisyon Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

10 yorum

  1. Okuldan eve dönerken çok acele ettim taşa çarpıp yerdeki çamuradüştüm pariste yaşiyorum 10 dil biliyorum adim adrien 17yaşindayim lise bire gidiyorum okul no 54

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.