Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Acele İşe Şeytan Karışır Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Eski zamanlarda atalarımız tarafından söylenilmiş olan birçok söz vardır. Bu sözler anlamlarını koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmış sözler olmaktadır. Bu sözlere atasözü adı verilir. Atasözleri bir takım deneyimlerden yola çıkılarak söylenilmiş olduğundan dolayı insanlara ders verici bir niteliğe sahiptir. Bu yüzden günümüzde de atasözleri birçok insan tarafından hala kullanılmaktadır. Günlük hayatta en çok kullanılan atasözlerinden biri ise “Acele işe şeytan karışır.” olmuştur.

Her insan gerek günlük hayatın koşuşturmacasından gerekse sabırsız bir insan olmasından dolayı aceleci davranmaktadır. Fakat eski zamanlardan bu yana acele bir şekilde hareket edildiği o zaman o işin pek de rast gitmediği sonuçlarına varılmıştır. Rast gitmediği için ise bu durumu şeytan karışması olarak değerlendirmişlerdir. Bu yüzden böyle durumlar için acele işe şeytan karışır sözü söylenmiştir.

İnsanlar bir iş yapmak istiyorlarsa o işin en uygun ve özenli bir şekilde yapmaya özen göstermelidir. Çünkü acele edilerek yapılan bir işin sonucu pek iyi olmayabilmektedir. İşin en güzel şekilde sonuçlanmasını istiyorsak acele etmeden var olan zamanı gerektiği gibi kullanarak soğukkanlılıkla bu işi gerçekleştirmek gerekmektedir. Her insan günlük hayatında farklı konular ile ilgili olsa dahi bu söze uygun durumlar içerisinde kalmaktadır. Acele ederken ellerimizin ayaklarımızın birbirine dolanması da yine aynı anlamı ifade etmektedir. Hata acele eden insanlar genellikle işlerini ellerine yüzlerine bulaştırmaktadırlar. Bu yüzden zaman iyi kullanılmalı ve acele etmek durumunda kalmamalıyız.

Acele İşe Şeytan Karışır Atasözü İle İlgili Kompozisyon Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Halil dedi ki:

  Çok güzel elinize sağlık

 2. ÇOK SIKILDIM? dedi ki:

  BEN DE ÇOK BEGENDIM GERÇEKTEN DE acele işe şeytan karışır BOŞUNA DEMEMİŞLER

 3. bay adrien dedi ki:

  Okuldan eve dönerken çok acele ettim taşa çarpıp yerdeki çamuradüştüm pariste yaşiyorum 10 dil biliyorum adim adrien 17yaşindayim lise bire gidiyorum okul no 54

  1. kerem dedi ki:

   maşallah çok güzel bir yazı olmuş, acele etmeyelim zaten hepimiz öleceğiz.

 4. bay adrien dedi ki:

  Acele işe şeytan karışır doğru ben geçen okula yetişecektim okadar acele ettim ki servisi kaçırdım

 5. burhan dedi ki:

  gerçekten öyle bende geçen bir yere gidecektim o kadar acele ettim ki gidemedim

 6. Bayan Merinette dedi ki:

  Eğer bir işte çok acele edersek işi yanlış yapabiliriz.

  İYİ GÜNLER

  1. meltem dedi ki:

   bayan marienete cok hakli siniz

 7. şahin dedi ki:

  hiçbir işte acele etmemek gerekir, sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır.

  1. senem dedi ki:

   hiçbir zaman acele etmemeliyiz. Sakinlikle hareket etmeliyiz.

Yorum Yaz