8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Türk Cumhuriyetleri İle İlişkiler Cevapları Top Yayınları 115
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Türk Cumhuriyetleri İle İlişkiler Cevapları Top Yayınları 115

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 115 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Türk Cumhuriyetleri İle İlişkiler Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türk Cumhuriyetleri İle İlişkiler isimli etkinlik kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer Türk Cumhuriyetleri olan ekonomik ilişkilerini inceleyeceksiniz.

TÜRK CUMHURİYETLERİ İLE İLİŞKİLER

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 115 Cevabı

A. SSCB’nin dağılmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikasında da önemli değişiklikler olmuş, yeni kurulan Türk Cumhuriyetleri ile yakın ilişkiler kurulmuştur. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik ilişkiler hakkındaki düşüncelerinizi tablonun sağında yer alan bölüme yazınız.

 • Cevap: Tabloya bakıldığında 2000 ile 2008 yılları arasında hem ithalat hem de ihracat verileri sürekli artış göstermektedir. Bu bağlamda 2000 yılında ihracat 27.774.906 bin dolarken sürekli artarak 2008 yılında 132.028.196 bin dolar olmuştur ve dış ülkelere satış artmıştır. Aynı zamanda 2000 yılında ithalat 54.502.821 bin dolar iken sürekli artarak 2008 yılında 201.963.574 bin dolar olmuştur ve diğer ülkelerden alınan ürünler artmıştır.

B. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Cumhuriyetlerinin gelişmesi ve dünyaya açılması konusunda ne gibi yardımları olmuştur? Araştırınız. Edindiğiniz bilgileri aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer Türk Cumhuriyetleri ile ithalat ve ihracat ilişkilerini arttırması sayesinde diğer Türk Cumhuriyetlerinin dünya çapında ekonomik ilişkilerinin diğer ülkeler ile de artmasını sağlamıştır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. öğrenci dedi ki:

  ismini ne mi yapcam?

  Sanane!!

 2. SANANE dedi ki:

  kısa yazın lan kısa lan kısa

 3. kendi dedi ki:

  çok güzel öğretmen bana dedi ki doğru bilgi.

 4. ısmımınapcen dedi ki:

  cok teşekkürler

Yorum Yaz