Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) Cevapları Top Yayınları 118

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 118 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik kapsamında Güneydoğu Anadolu Projesi’nin Türkiye’ye olan etkilerini çok yönlü olarak araştırarak öğreneceksiniz.

GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ (GAP)

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 118 Cevabı

GAP’ın genel hedefleri hakkında bilgi toplayınız. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bu projenin etkilerini ilgili boşluğa yazınız. 

“Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı ve en maliyetli projesidir. Proje alanı Fırat-Dicle Havzası ile Yukarı Mezopotamya Ovalarında yer alan dokuz ili (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak) kapsamaktadır. GAP kapsamındaki illerin alan ve nüfus büyüklüğü, Türkiye’nin ortalama %10’udur.”

 • Cevap:
 • Bölgeler arası gelir farklılığına etkisi: Güneydoğu Anadolu Projesinin yapıldığı bölgelerde üretim arttığından dolayı bu illerin gelir düzeyi diğer illere göre daha yüksek olmuştur.
 • Tarımsal verimliliğe etkisi: Sulama kaynakları ve olanakları GAP ile iyileştirilmiştir ve böylece GAP yapılan illerde tarımsal faaliyetler ve tarım ürünlerinin kalitesi artmıştır.
 • Göçe etkisi: Güneydoğu Anadolu Projesinin yapıldığı illerde yaşam şartları daha iyi bir hale gelirken aynı zamanda iş imkanları da açılmıştır bu nedenle de GAP’ın yapıldığı iller göç almaya başlamıştır.
 • Türkiye’nin enerji sorununa etkisi: Güneydoğu Anadolu Projesi sayesinde ülkenin enerji ihtiyacının yarısına yakın bir oranı karşılanmaya başlamıştır.
 • Ülke kalkınmasına etkisi: GAP sayesinde tarımsal üretim ve enerji üretimi faaliyetleri arttığı için daha hızlı kalkınma sağlanmıştır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Omer dedi ki:

  emeği geçenlerin eline sağlık, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

  1. feyza deniz demirbilek dedi ki:

   saatlerce oturup kafa yoracağına otur 2 dakaya yap

Yorum Yaz