7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 92 Sanayileşme Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 92 Sanayileşme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

İnsan hayatına makinelerin girmeye başlaması ile sanayileşme süreci de başlamıştır. Bu süreç, ilk kez İngiltere’de buharla çalışan ilk makinenin üretilmesi ile başlamıştır. Bu olay sonrasında, iş hayatında insan emeğine duyulan ihtiyaç her geçen gün azalmış, üretimde el emeği yerine makineler pay sahibi olmuştur. Bununla birlikte seri üretime geçilmiş ve pek çok ürün, geniş yelpazede insanlara ulaşmaya başlamıştır.

Sanayileşme

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 92 Cevabı

Sanayi İnkılabı neredeyse dünya üzerindeki tüm ülkeleri olumlu veya olumsuz etkilemiştir. Sanayi İnkılabı’nın olduğu yılları düşünerek aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ticaretin gelişmesiyle buharlı makinenin bulunması arasındaki bağlantı nedir?

  • Cevap: Buharlı makinenin bulunması ile birlikte seri üretime geçilince, üretilen ürün sayısı kat kat artmış ve bu durum da ticareti geliştirmiştir.

2. Buharlı makinenin bulunmasıyla başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinde ne tür değişiklikler olmuştur?

  • Cevap: Bu ülkeler seri üretime geçmişlerdir ve bir anda yüksek derecede ham madde ve ürettikleri ürünleri satacakları pazar ihtiyacı duymuşlardır. Bu durum da sömürgecilik anlayışını geliştirmiştir.

3. Bu değişiklikler Avrupa ülkelerini nasıl etkilemiştir?

  • Cevap: Avrupa ülkeleri kısa sürede ekonomik anlamda büyük zenginlik ve refah yakalamıştır. Ancak bu refah, işçi sınıfının değil elit, zengin kesimin (Örn: Fabrika sahipleri) olmuştur.

4. Avrupa’da meydana gelen bu değişiklikler Osmanlı Devleti’ni nasıl etkilemiş olabilir?

  • Cevap: Osmanlı Devleti, sanayileşme hareketinden çok uzak kalmış ve bu yeniliği yakalayamamıştır. Bunun sonucunda Osmanlı pazarı, Avrupalılar için açık bir hedef haline gelmiştir.
  • Düşünün ki Osmanlı pazarında sanayi(Makineleşme) olmadığı için, bir pantalonun değeri 20 altın. Bu pantalonun üretilmesi için el emeği veriliyor, vakit geçiriliyor ve bu yüzden fiyatı yüksek.
  • Avrupa’da ise aynı pantalon, sanayi tesislerinde seri şekilde üretilebiliyor. Pantalondan çok sayıda bulunduğu için değeri 5 altın. Ancak bu pantalon Osmanlı piyasasına getirildiğinde, 20 altına satılıyor.
  • Bu durum sonucunda ise Osmanlı halkının sahip olduğu para büyük ölçüde Avrupa devletlerine gitmeye başlıyor ve Osmanlı, modern tekniklerle üretim yapamadığından dolayı her geçen gün fakirleşiyor.

5. Avrupa’da meydana gelen bu değişikliklerin günümüze kadar uzanan etkilerine örnekler veriniz.

  • Cevap: Örneğin günümüzde Avrupa devletlerinin pek çoğunun ürettiği 2-3 marka otomobil bulunurken, sanayi devrimini yakalayamayan ülkemizin ürettiği bir otomobil henüz bulunmamaktadır.

6. Sanayi İnkılabı’nın ardından ülkeler arası sömürgecilik yarışı başlamıştır. Bunun sebepleri neler olabilir?

  • Cevap: Artan üretim ile birlikte çoğalan ham madde ihtiyacı, iş gücü ihtiyacı ve yeni pazarlar bulma ihtiyacı, Avrupa ülkeleri arasında sömürgecilik yarışını başlatıyor.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.