7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 84, 85 Toprağa Dayalı Ekonomi Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 84, 85 Toprağa Dayalı Ekonomi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Her bölgede üretilen ürünler, o bölgeye ait ekonomik faaliyetler farklılık göstermektedir. Bunun en önemli sebebi her bölgenin toprak yapısının birbirinden farklı olmasıdır. Bir bölgenin ekonomisi o bölgenin toprak yapısı ile doğrudan bir ilişki halindedir. Bu nedenle bölgede neler yetiştiğini, bölgede hangi ekonomik faaliyetler gerçekleştiğini öğrenmek için öncelikle toprak yapısının özelliklerini bilmek gerekmektedir.

Toprağa Dayalı Ekonomi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 84 Cevabı

Ekonomik faaliyetlerin çoğu toprakla doğrudan ya da dolaylı ilişkilidir. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyerek tarım, sanayi, ticaret ve madencilik faaliyetlerinin toprakla nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu ve bu faaliyetleri nasıl etkilediğini ilgili yazım alanlarına yazınız.

Tarım

  • Cevap: Bölgenin toprak yapısı tarıma elverişli ise o bölgede tarım gelişmiştir. Tarım ürünlerinin toprak ile olan ilişkisi de farklılık gösterebildiğinden, bir bölgedeki toprak yapısına göre yetişen tarım ürünü farklıyken, başka bir bölgede yetişen tarım ürünü de farklı olabilmektedir. Tarıma elverişli toprakların bulunduğu bölgede insanların geçim kaynağı tarım olmaktadır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Sanayi

  • Cevap: Sanayinin gelişmesi için o bölgenin topraklarının sanayiye elverişli olması gerekmektedir.

Madencilik

  • Cevap: Toprağın yapısına göre bir bölgeden maden çıkarılabilir. Yapısı elverişli olmayan topraklar madencilik yapılamaz.

Ticaret

  • Cevap: Toprağın yapısına göre üretimi yapılan ürünlerin yurt içi ve yurt dışı ticareti gerçekleşerek ekonomiye önemli bir etki sağlanır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.