Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 72 Kitap Basalım Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 72 Kitap Basalım Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Matbaanın hem insan için hem de toplum için önemi oldukça büyüktür. Toplumun gelişmesinde etkili olan en önemli unsurlardan bir tanesi de matbaa olmaktadır. Matbaanın ortaya çıkmasıyla toplumda gelişmeler sağlanmış ve bilgiler daha çok yayılma imkanı bulmuştur. İnsanların bir bilgiye ulaşması daha kolay bir hale gelmiştir. Matbaa olmasaydı, insanlar bilgileri hala elleri ile yazarak tutmaya devam edebilirlerdi.

Kitap Basalım

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 72 Cevabı

Eski bir matbaada kitap basımının nasıl yapıldığını araştırınız. Edindiğiniz bilgilerileri aşağıya yazınız.

  • Cevap: Eski zamanlarda baskı işleri tahta kalıplardan yapılmaktaymış. Hattatlarca yazılan tahtalar Hakkaklarca oyulmakta olup eski matbaa ile günümüz matbaası

Günümüzdeki matbaalarda kitap basımının nasıl yapıldığını araştırınız. Edindiğiniz bilgilerileri aşağıya yazınız.

  • Cevap: Günümüzdeki matbaalarda kitap basımı daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılıyor. Matbaalarda kullanılan basım makinaları sayesinde çok daha az zamanda, çok daha fazla basım gerçekleştiriliyor. Bu sayede daha fazla kitap, gazete ya da dergi basımı var olabiliyor.

Eskiden matbaalarda kullanılan makina ve kitap basım yöntemlerini günümüzdeki makina ve yöntemlerle karşılaştırınız. Aralarındaki farklılıkları aşağıya yazınız.

  • Cevap: Eski zamandaki matbaa ile günümüzdeki matbaa arasında elbette ki teknolojik farklar bulunmaktadır. Günümüzde teknoloji gelişmiş olduğu için bu durum matbaaya da yansımış ve matbaada kullanılan ürün sayısını ve niteliğini arttırmıştır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz