Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 71 Resmin Dili Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 71 Resmin Dili Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Yazının bulunması ile birlikte insanlık tarihi de başlamış sayılmıştır. Çünkü yazıdan önceki dönemde yaşayan insanlara ait bilgiler ve veriler, onların yok olmasıyla birlikte yok olmuştur. Yazının icat edilmesi ile birlikte insanlar, elde ettikleri verileri ve bilgileri kaydetme imkanına erişmişlerdir. Bu sayede onlardan sonra gelenler de bu yazıları okuyarak onların hayatına ve yaşama dair pek çok bilgiye ulaşma şansı yakalamışlardır.

Yazıyı ilk kullanan medeniyetlerden bir tanesi olan Mısır, çeşitli nesneler üzerine geçirmiş olduğu semboller ile kendi yaşantılarına, sahip oldukları bilgilere dair pek çok izi arkalarında bırakmışlardır. Günümüzde bu tür yazılar, bu konuda uzman kişiler tarafından incelenerek tercümeleri yapılmaktadır.

Resmin Dili

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 71 Cevabı

Aşağıda Mısır hiyeroglif yazısını, bu yazıda kullanılan sembolleri ve bu sembollerin günümüz harfleriyle karşılıklarını görüyorsunuz. Hiyeroglif yazıyı inceleyerek soruları cevaplayınız.

1. Mısırlıların harfleri göstermek için sembolleri seçme nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: O zamanlarda yazı henüz yeni olduğu için, basit semboller üretememişlerdir. Bu yüzden anlatmak istedikleri şeye en yakın olan şeyin resmini çizmişlerdir.

2. Mısır alfabesi ile kendi isminizi nasıl yazabilirsiniz (İsminizde ç,ğ,ö,ü gibi Türkçe karakterler varsa yerlerine c,g,o,u harflerini kullanabilirsiniz.)?

  • Cevap:

3. Aşağıda verilen Mısır hiyeroglif metnini Türkçeye çeviriniz.

  • Cevap: KİTAP
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    Ay çok yardımcı oldu. Teşekkürler. ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz