Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 64 Osmanlı’da Yenilik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 64 Osmanlı’da Yenilik Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ülke yönetimi noktasında yapılan çeşitli hatalar nedeniyle çok büyük bir güce sahip olan Osmanlı Devleti’nin gücü, yıllar içerisinde erimiştir. Bu erimenin en büyük sebeplerinden bir tanesi, Osmanlı Devleti’nin kendisini eğitim, bilim alanlarında geliştirememiş olmasıdır. Avrupa devletleri, sahip oldukları her türlü imkanı geniş bir şekilde kullanarak yıllar içerisinde Osmanlı karşısında büyük avantaj elde ettilerse de, Osmanlı’nın varlığı her geçen yıl daha da gerilemiş, en son ise yok olma noktasına gelmiştir.

Osmanlı’da Yenilik

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 64 Cevabı

Osmanlı Devleti devamlılığını sağlamak ve kendini yenilemek için çeşitli dönemlerde ıslahat hareketlerine girişmiştir. Aşağıda dört temel dönem hakkında sizlerden bilgi istenmektedir. Bu dönemlerde ne gibi değişimler ve gelişmeler yaşandığını araştırarak elde ettiğiniz bilgileri ilgili kutuların içine yazınız.

Lale Devri

  • Cevap: Lale devri döneminde padişah, savaşsızlık kararı almıştır. 1718-1730 yılları arasında yaşanan bu dönemde, Avrupa’nın her anlamda Osmanlı Devleti’nin çok önüne geçtiği padişah tarafından kabul edilmiş ve savaşlardan uzak durularak eğitim, bilim, sanat, kültür gibi alanlarda gelişme kaydedilmesi hedeflenmiştir. Ancak yeniliklerin sadece saray içerisinde kalması ve halka yansımaması nedeniyle Patrona Halil İsyanı çıkmış, Lale Devri son bulmuştur.

II. Osman (Genç Osman) Dönemi

  • Cevap: Genç Osman, askeri anlamda düzenlemeler yapmak istemiştir. Özellikle Yeniçeri ocağını kapatmak istemesi, orduya bahşiş vermeyi reddetmesi gibi sebeplerden dolayı askerlerin büyük tepkisini çekmiş, yeniçeri askerleri tarafından zindanlarda katledilmiştir.

III. Selim Dönemi

  • Cevap: Yeniçeri ocağını kaldırmak üzere çalışmalar yaparak Avrupa ülkelerini incelemiştir. Özellikle Rus harbi döneminde Prusya bölgesinde askerlere nasıl eğitim verildiğini izleyen III. Selim, Nizam-ı Cedid ordusunu kurmuş ve yeniçerilerin büyük tepkisini toplamıştır. Bunun yanı sıra halkın eğitilmesi konusunda da pek çok çalışma yürütmüştür. Alemdar Mustafa Paşa olayları sırasında, 1808 yılında öldürülmüştür.

II. Mahmut Dönemi

  • Cevap: Diğer padişahlar gibi inkilâplara büyük önem vermiş olan II. Mahmut, uzun yıllar üzerinde çalışılan durumu gerçekleştirerek yeniçeri ocağını kaldırmayı başarmıştır. Ruslar ile mücadeleler sonucunda başarısız olunarak pek çok toprak kaybetmiştir. Ölümü sonrasında, tanzimat dönemi başlamıştır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Bunun bide sesli dinlemesi olsaydı daha kolay olurdu

Yorum Yaz