Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 56 Şehrimizi Tanıyalım Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 56 Şehrimizi Tanıyalım Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Her insanın doğduğu ve  büyüdüğü bir şehir vardır. Bir insana nerelisiniz diye sorduğunuz zaman o insan size doğduğu ve büyüdüğü şehrin ismini cevap verir. İnsanların yaşadıkları yer ile ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Şehrin özelliklerini bilmek, insanın  o şehirdeki hayatının kolaylaşmasına yol açmaktadır. Her insan şehrini tanımak için araştırma yapmalıdır.

Şehrimizi Tanıyalım

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 56 Cevabı

Yaşadığınız şehrin tarihi hakkında bir araştırma yapınız. Bu şehrin, özellikle Osmanlı Devleti zamanındaki coğrafi (coğrafi konumu, yer şekilleri, iklimi, bitki örtüsü, nüfusu, turizmi), tarihi, ekonomik (geçmişte ve günümüzde yapılan ekonomik faaliyetler) ve kültürel (el sanatları, âdetleri, gelenekleri, görenekleri) özellikleri hakkında vereceğiniz bilgileri aşağıda boş bırakılan ilgili yerlere yazınız.

Coğrafi Özellikleri

 • CevapÇanakkale Türkiye’nin kuzeybatısında Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran ve kendi adını taşıyan Boğaz’ın iki yakasında kurulmuştur. Çanakkale; Balkan Yarımadası’nın Doğu Trakya topraklarına bir kıstakla bağlanmış Gelibolu Yarımadası ile, Anadolu’nun batı uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir ilimizdir.

Tarihî Özellikler

 • Cevap: Eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak anılan Çanakkale M.Ö. 3000 yılından beri yerleşim alanı niteliğini korumuştur. Erken Bronz Dönemi’nden bu yana önemli bir yerleşim merkezi olan Çanakkale, Çanakkale Boğazı sayesinde Anadolu ile Avrupa ve Akdeniz ile Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlayan iki geçit bölgesinden biridir. Bu özelliği nedeniyle yöre, çeşitli göç ve istila hareketlerinin hedefi olmuştur. Kültürel yoğrulma, yüzyıllar boyu kesintilerle sürmüş, bunun sonucu oldukça renkli bir kültür mozayiği ortaya çıkmıştır. Bugünkü Çanakkale İli’nin adı Anadolu Yakası’ndaki Çanak Kalesi’nden gelmektedir.
 • Dünya savaşlarının yapıldığı, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bir şehir olmasının yanında, dünya tarihi açısından adından söz ettiren Troya, Assos, Alexandria Troas, Apollon Smintheus, Parion gibi arkeolojik değerlere de sahip olan Çanakkale, ülkemizde turizm açısından en şanslı iller arasında yer almaktadır. Tarihi, stratejik,  kültürel varlıklarının yanı sıra ortaya çıkarılmayı bekleyen birçok turizm değerine de sahip olan Çanakkale’de, diğer illerde kentleşme sırasında yaşanan birçok olumsuzluğun daha az seviyelerde olduğu görülmektedir.

Ekonomik Özellikleri

 • Cevap: Çanakkale ilinin ekonomisi tarıma dayanır. Sanâyi yeni yeni gelişmektedir. Turizm, balıkçılık ve ormancılığın ekonomideki yeri giderek artmaktadır. İmâlat sanâyi gelişmektedir. Balık, üzüm ve seramik meşhurdur.

Kültürel Özellikleri

 • Cevap:

  Eski çağlarda “Helles Pontus” ve “Dardanel” olarak anılan Çanakkale Ege ve Marmara bölgesinde topraklan bulunan 671 km kıyı şeridine sahip tarih ve coğrafyanın anlamlı bir şekilde buluştuğu güzel bir kentimizdir.

  Tarihimizde ve dünya harp tarihinde özel ve önemli bîr yer tutan Çanakkale Savaşları’nın geçtiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, antik dünyanın batı Anadolu’daki önemli merkezleri Troia ve Assos kentimizin vazgeçilmez tarih ve turizm değerlerindendir.

  Troia savaşlarından Çanakkale Savaşlarına uzanan tarihi süreç sonunda geriye kalan antik kentler ve kutsal alanlar kent kimliğine “Barış” temasını eklemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz