Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 53 Empati Yapalım Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 53 Empati Yapalım Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Osmanlı Devleti, bünyesinde çeşitli milletlerden pek çok insanın bulunduğu, çok kültürlü bir devlettir. Günümüzde, yaşanan onca acıya ve savaşa rağmen hala bazı bölgelerimizde Ermeni, Rum, Süryani gibi çeşitli farklı milletlerden insanlar bulunmaktadır.

Empati Yapalım

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Osmanlı Devleti bünyesinde farklı milletleri de barındıran bir Türk devletidir. Devletin ana unsuru Türk milletidir. Ama Rum, Ermeni, Sırp, Arap, Boşnak, Arnavut, Makedon vs. farklı milletlerden insanlar da Osmanlı vatandaşı olmuşlardır. Bu kısa açıklamaya göre aşağıda bazı durumlar verilmiştir. Bu durumlara uygun empati yaparak duygu ve düşüncelerinizi kutularda boş bırakılan yerlere yazınız.

1. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Döneminde beylik sınırları içinde yaşayan farklı milletten birisiniz. O dönemde bağlı olduğunuz Osmanlı Devleti hakkında neler hisseder ve düşünürsünüz?

  • Cevap: Bu duruma karşı pek iyi hissetmezdim. Beni yönetecek kişilerin, benim milletimden olmasını isterdim.

2. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Döneminde yaşayan bir Türk’sünüz. Osmanlı Devleti hakkında neler hisseder ve düşünürsünüz?

  • Cevap: Bu durum beni gururlandırırdı. Devletimin politikalarını onaylar ve ben de bu sistemin parçası olarak devam ederdim.

3. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaşayan farklı milletten birisiniz. O dönemde bağlı olduğunuz Osmanlı Devleti hakkında neler hisseder ve düşünürsünüz?

  • Cevap: Milletler arasında çıkan savaşlar ve ayrılıklar, beni son derece rahatsız ederdi. Ben, çok kültürlü bir toplumda barış içerisinde yaşamaktan yana olurdum. Çıkarlarıma ters düşmeyen politikalar izlendiği sürece, Osmanlı Devleti’nin yanında saf alırdım.

4. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaşayan bir Türk’sünüz. Osmanlı Devleti hakkında neler hisseder
ve düşünürsünüz?

  • Cevap: Yeniliklerin yapılması gerektiğini, bu şekilde devletin çok fazla idare edemeyeceğini, barışın hakim kılınması ve savaştan uzak kalınarak eğitim, bilim gibi konularda gelişmenin gerekli olduğğunu düşünürdüm.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz