7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 50 Osmanlı Ordusu Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 50 Osmanlı Ordusu Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Osmanlı Devleti, kontrol ettiği geniş toprakları büyük ölçüde sahip olduğu nitelikli ordusuna borçluydu. Osmanlı ordusu, çeşitli amaçlarla çeşitli şekillerde toplanmış askerleri içermekteydi. Örneğin fetih yapılan yerlerdeki yetim, öksüz olan çocuklar toplanır, bu insanlara gerekli eğitimler verilerek yeniçeri yapılırlardı. Bunun yanı sıra ordunun en ön saflarında durarak düşmanın moralini bozma görevini üstlenen tokatçı birlikleri, çocukluklarından itibaren bu amaç ile eğitilen, demir yumruklu kişilerdi. Ordunun en ön saflarında yer alır ve hiç bir silah olmadan, sadece tokat ile düşmanları öldürerek rakip orduda büyük moral bozukluğu yaratırlardı.

Osmanlı Ordusu

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 50 Cevabı

Osmanlı kara ve deniz kuvvetlerindeki görevlilerden birini seçerek bu görevli hakkında araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarını kısaca aşağıdaki ilgili alanlara yazınız.

KARA KUVVETLERİ

  • Cevap: KAPIKULU BİRLİKLERİ

Yakın padişah koruması ve saray koruması görevleri üstlenen üst rütbeli, yetenekli ve Türk kökenli askerlerdir.

DONANMA (DENİZ KUVVETLERİ)

  • Cevap: KAPTAN-I DERYA

Kaptan-ı Derya, Osmanlı donanması içerisindeki en yetkili askerdir. Günümüzdeki karşılığı, Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak bilinmektedir. Yeşil kaftan giyerlerdi.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.