Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 46 Harita İnceleyelim Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 46 Harita İnceleyelim Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Osmanlı Devleti, kurulduğu yıldan itibaren hem devlet yönetimi, hem de halk idaresi konusunda başarılı bir politika izleyerek dünya sahnesinde başarılı olmuştur. Bu başarıda en büyük pay, diğer beyliklerin aksine artık son günlerini yaşayan Bizans İmparatorluğu üzerine seferler yapılması ve onların varlıklarının ele geçirilmesi olmuştur. Bu sayede Osmanlılar, Bizans üzerine fetihler yaptıkça hem sınırlarını, hem de ekonomik varlıklarını geliştirerek dünya sahnesinde önemli bir yer kazanmışlardır. Bununla birlikte kurdukları imparatorluk, Türk-İslam kültürünün  dünyanın pek çok yerine yayılması için fayda sağlamıştır. Bu yüzden her Türk gencinin, geçmişine dair bilgileri en detaylı şekilde bilmesi önem arz etmektedir.

Harita İnceleyelim

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Yukarıda yer alan haritayı inceleyerek Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu ve kısa sürede gelişmesinin nedenlerini aşağıya yazınız.

  • Cevap: Osmanlı Devleti, diğer beyliklerin aksine bir politika izlediği için kısa sürede güçlenmiştir. Diğer Türk beylikleri, kendi aralarında mücadelelerde bulunurken Osmanlılar, Türklerle barışçıl politika izlemiş ancak Bizansa karşı topraklarını genişletme mücadelesi içine girmiştir. Bu durum sonucunda ise Türk desteğini arkasına alan Osmanlılar, sürekli Bizans üstüne yürüyerek bu imparatorluğun varlıklarını da kendi varlığına katarak hızla gelişmiştir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz