7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 45 Cihan Devletini Kuranlar Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 45 Cihan Devletini Kuranlar Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Günümüzde içerisinde yaşamakta olduğumuz Anadolu toprakları, bundan binlerce yıl önce bizler için kan dökmüş atalarımızın bizlere emanetidir. Türklerin Anadolu içerisindeki yolculuğu, ilk kez 1071 yılında Malazgirt Zaferi’nin alınması ile birlikte başlamış, o tarihten günümüze dek de sadece I. Dünya Savaşı Osmanlı Devleti döneminde sekteye uğramıştır. Ancak yine de, atalarının ona bıraktığı kıymetli emanetin farkında olan Mustafa Kemal Atatürk, arkasına aldığı Türk milleti ile birlikte çetin bir mücadele yürüterek düşmanı Anadolu topraklarından kovmayı başarmıştır.

Cihan Devletini Kuranlar

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Osmanlı Devleti’nin kuruluş aşamasında önemli rol oynayan bazı kişilerin adları aşağıda yer almaktadır. Sınıf içerisinde öğretmeninizin yardımıyla küçük gruplar oluşturunuz. Aşağıda ismi geçen kişilerle ilgili araştırma yapınız. Grup olarak yaptığınız araştırmada elde etmiş olduğunuz bilgilerin bir özetini aşağıda boş bırakılan alanlara yazınız.

Şeyh Edebalı

  • Cevap: Osman Gazi’nin âlimi, ona İslâmı ve dünyayı öğreten akıl hocası olarak Osmanoğulları beyliğinin kurulmasında önemli rol oynamıştır.

Ertuğrul Gazi

  • Cevap: Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Bey’in babasıdır. Oğuzların, Kayı boyundan gelir.

Osman Gazi

  • Cevap: Merkez otoriteden ayrılarak Osmanoğulları Beyliği’nin bağımsızlığını ilan eden kişidir. Ertuğrul Gazi’nin oğludur. Anadolu, Balkan, Ortadoğu, Afrika coğrafyasına uzun yıllar boyunca hüküm sürecek olan büyük devletin kurucusu olmuştur.

Malhun Hatun

  • Cevap: Osmanlıların kurucusu olan Osman Gazi’nin eşidir. Orhan Gazi’nin de annesidir.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.