7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 43 Anadolu İlk Türk Beylikleri Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 43 Anadolu İlk Türk Beylikleri Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Anadolu Türk Beylikleri, Selçuklu Devleti’nin otoritesinin yok olmasının ardından ortaya çıkan küçük devletlerdir. Bu devletleri, iki dönem altında inceleyebiliriz. Bu dönemlere I. Anadolu Beylikleri Dönemi ve II. Anadolu Beylikleri Dönemi adlarını veririz.

Anadolu İlk Türk Beylikleri

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Anadolu’da kurulan ilk beyliklerin Anadolu’nun Türkleşip İslamlaşmasında büyük faydaları olmuştur. Bu beyliklerle ilgili bir araştırma yaparak Anadolu’nun Türkleşmesi ve imarına katkıları hakkında elde ettiğiniz bilgileri ilgili alanlara yazınız.

Danişmentliler (1071–1178)

  • Cevap: Bizans üzerine akınlar düzenleyerek topraklarını ele geçirmiş, sonrasında Selçuklu Devleti’ne katılmışlardır.

Saltuklular (1072-1202)

  • Cevap: Bugünkü Erzurum bölgesine üzerine kurulmuşlar, Gürcülerle savaşarak topraklarını genişletmişlerdir. Danişmentliler ile birlikte Haçlı Seferlerine karşı mücadele etmişlerdir.

Mengücekler (1180-1228)

  • Cevap: Selçuklu komutanı olan Mengücek Gazi tarafından bugünkü Erzincan bölgesinde kurulmuştur. Sonrasında Anadolu Selçuklu Devleti’ne katılmıştır.

Artuklular (1102-1409)

  • Cevap: Mardin, Hasankeyf bölgesinde kurulan bu beylik, Türk-İslam mimarisini yansıtan pek çok eser inşa etmiştir.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.