7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 33 Eğitim Hakkı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 2. Ünite Ülkemizde Nüfus Sayfa 33 Eğitim HakkıMetni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Her insan dünyaya geldiği andan itibaren bir takım haklara sahip olmaktadır. Bu hakların geneline verilen isim insan haklarıdır. İnsan hakları anayasa ve hukuk tarafından korunma altına alınmıştır. Tüm insanların hakları aynı olduğundan dolayı her insan birbirine eşit kabul edilir. Hiçbir insanın başka bir insanın hakkını elinden alma gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Her insan özgürdür fakat özgürlük başka insanın hakkını elinden alma durumunda kısıtlanabilmektedir.

İnsan haklarından bir tanesi eğitim hakkıdır. Her insan uygun yaşa geldiğinde eğitim alma hakkına sahip olur. Eğitim hem birey için hem de bireyin yer aldığı toplum için büyük bir öneme sahiptir. Bir çocuğun eğitim hakkını anne ya da babası bile elinden alamamaktadır. Eğitim hakkı da, anayasa tarafından korunma altına alınmıştır.

Eğitim Hakkı

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Yukarıdaki Anayasa maddesine göre ülkemizdeki okul sayısının ve kız çocuklarının okula gitme oranının artmasında kişi ve kuruluşların ne gibi görevler yapabileceklerini örnekteki gibi baloncukların içine yazınız.

  • Cevap: Öncelikle her insanın eğitimin önemi ile ilgili bilinçlendirilmesi ve her insanın eğitim hakkının temel hakları arasında olduğunu bilmesi gereklidir. Bu sayede eğitimin önemi toplumda daha önemli bir yer tutar ve insanlar eğitim haklarını daha iyi savunabilirler. Anne babaların bilinçlendirilmesi ise çok önemlidir. Özellikle kız çocuklarının erkek çocuklarından ayrı tutulmadan eğitim alma hakkına sahip oldukları bilinçlendirilmelidir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.