Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 131 Tarihî Miras Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 7. Ünite Ülkeler Arası Köprüler Sayfa 131 Tarihî Miras Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Dünya üzerinde geçmişten günümüze dek pek çok millet, pek çok medeniyet var olup yok olmuştur. Yaşayan her medeniyet, ardında kendine ait pek çok iz bırakmıştır. Ülkemizin üzerinde bulunduğu topraklar olan Anadolu toprakları, tarihin eski çağlarından beri üzerinde pek çok medeniyetin yaşadığı topraklardır. Hristiyanlardan Müslümanlara, Müslümanlardan ilk çağ medeniyetlerine dek pek çok medeniyete ait izler, ülkemizin en ücra köşelerinde dahi görülebilmektedir.

Tarihî Miras

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Yukarıda dünya ve ülkemizdeki bazı tarihî miras alanlarını görüyorsunuz. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Fotoğraflardaki tarihî miras alanı olmasının sebepleri nelerdir?

  • Cevap: Çünkü her bir fotoğrafta gösterilen bölge, bir medeniyetin varlığına dair pek çok izler taşımakta, bize o medeniyetin geçmişi hakkında bilgiler vermektedir.

2. Fotoraflardaki ögelerinden geçmişte nasıl faydalanılmıştır? Niçin?

  • Cevap: Güvenlik, konaklama, eğlence gibi alanlarda faydalanılmıştır. Çünkü Çin Seddi askeri güvenlik bariyeriyken Beypazarı Konakları ve Maşu Pikşu gibi alanlar, yerleşim yerleridir. Kolezyum içerisinde ise geçmişte oyunlar düzenlenmiştir.

3. Fotoğraflardaki ögelerden günümüzde nasıl faydalanılıyor? Niçin?

  • Cevap: Günümüzde ancak turistik anlamda faydalanılabiliyor. Çünkü gezginler, gittikleri yerlerdeki medeniyetlere ait izleri görmeyi severler.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 132 Cevabı

4. Fotoğraflardaki ögelerin korunmasında sadece bulundukları ülkeler mi sorumludur? Niçin?

  • Cevap: Genel olarak bulundukları ülkeler sorumlu olsa da bunlar aslında artık tüm insanlığın mirasıdır. Bu sebepten dolayı başta onlara sahip olan ülke olmak üzere tüm dünyanın onları koruması gereklidir.

5. Fotoğraflardaki ögelerin gelecek kuşaklara aktarılması gerekir mi? Niçin?

  • Cevap: Kesinlikle gereklidir. Çünkü gelecek kuşaklar da bu tür yapıları görüp insanlığın geçmişine dair bilgi edinme hakkına sahiplerdir.

Araştırdığım miras ögesi:

  • Cevap: Çin Seddi

6. Bu miras ögelerinden birisi ya da istediğiniz bir tarihî miras hakkında araştırma yaparak bulduğunuz bilgileri aşağıya yazınız.

  • Cevap: Eski zamanlarda Türkler ve Çinliler büyük savaş halindelermiş. Çin imparatoru, Türkler tarafından gelen akınları durdurmak için sınırlarına büyük Çin Seddi’ni inşa ettirmiş. Çin Seddi, günümüzde uzaydan görülebilen insan eliyle yapılmış tek yapıdır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz