7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 122 Uluslararası Kuruluşları Araştıralım Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 7. Ünite Ülkeler Arası Köprüler Sayfa 122 Uluslararası Kuruluşları Araştıralım  Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Dünya tarihi, uluslararası anlaşmazlıklar nedeniyle geçmişte çok büyük sıkıntılarla geçmiştir. Özellikle yakın tarihimizde yaşanan iki dünya savaşı nedeniyle çok ağır yaralar açılmış, pek çok acılar çekilmiştir. Yaşanan bu savaşlar sonrasında ise uluslararası diyaloğu arttırmanın, sorunlara silah ile değil diyalog ile çözüm getirmenin ne denli önemli olduğu da ortaya çıkmıştır.

Bu bilgi ışığında pek çok ülke, bir araya gelerek çeşitli uluslararası kuruluşlar kurmuştur. Bunlardan bazıları hakkında detaylı bilgiye, sizler için hazırladığımız bu yazıdan ulaşabilrisiniz.

Uluslararası Kuruluşları Araştıralım

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 122 Cevabı

Küresel sorunlarla mücadele eden uluslararası kuruluşlar hakkında araştırma yaparak gerekli bilgileri aşağıdaki tabloya yazınız.

Birleşmiş Milletler (UN)

  • ARAŞTIRARAK ULAŞTIĞIM BİLGİLER: 1945 yılında kurulan bu kuruluş, uluslarası diyaloğu arttırmanın yanı sıra ülkeler arasında kültürel, ekonomik bağlantıları güçlendirmek suretiyle barışı yaygınlaştırmak amacı gütmektedir.

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)

  • ARAŞTIRARAK ULAŞTIĞIM BİLGİLER: Uluslararası çeşitli temaslar kurarak ülkeler arasında bilim, kültür, eğitim gibi alanlarda çlaışmalar yapar ve insanları bu konularda bilinçlendirir. Birleşmiş Milletler’e bağlı bir kuruluştur.

Birleşmiş Millerler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)

  • ARAŞTIRARAK ULAŞTIĞIM BİLGİLER: Dünya üzerindeki yardıma muhtaç çocuklara yardım etmeyi amaç gütmüş bir kuruluştur. Dünyanın her köşesindeki eğitim, sağlık, barınma, yeme-içme gibi alanlarda zorluk yaşayan çocukları tespit ederek onlara doğuştan gelen haklarını verme konusunda destek olur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

  • ARAŞTIRARAK ULAŞTIĞIM BİLGİLER: Dünya üzerinde yaşanan çeşitli sağlık sorunlarına farkındalık yaratmak ve gerektiğinde müdahale etmek Dünya Sağlık Örgütü’nün işidir. Örneğin Afrika’da bir yaygın hastalık ortaya çıktığında bu örgüt, direk olarak bu bölgeye doktorlar gönderir ve duruma müdahale eder.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)

  • ARAŞTIRARAK ULAŞTIĞIM BİLGİLER: İnsanların en temel ihtiyaçlarından bir tanesi de nitelikli, sağlıklı yiyeceklerdir. Bu ihtiyaç, insan var oldukça devam edecektir. Bu sürekliliği sağlamak için ise nitelikli ve sağlıklı tarım, hayvancılık faaliyetleri yürütmek büyük önem arz eder. Bu noktada FAO, yaptığı çalışmalar ile bu konu üzerine farkındalık sağlar ve sağlıklı gıdada sürekliliği sağlamaya çalışır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.