7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 108 Bir Yasa Nasıl Çıkar Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 6. Ünite Yaşayan Demokrasi Sayfa 108 Bir Yasa Nasıl Çıkar Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bir yasanın çıkmadan önce bazı evreleri bulunmaktadır. Bu evrelerden geçmesi ve en son evreye gelmesi durumunda yasa çıkabilir. Bazı durumlarda yeni yasalar ortaya çıkması gerekmektedir. Yasalar toplumun ve insan hayatının bir düzen içerisinde yaşamasını sağlayan en önemli unsurlardır. Yasalar sayesinde insan hakları güvence altındadır ve yasalar hukuk tarafından desteklenmektedir.

Yeni bir yasa çıkması gerekiyor ise önce bu tasarı ve teklif sunulur. Bu tasarı ve teklif değerlendirildikten sonra çok fazla aşamadan geçer ve en son cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde yasa resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Bir yasanın yürürlüğe girebilmesi için resmi gazetede yayınlanması gerekmektedir. Her yasa toplumun düzeni için gereklidir.

Bir Yasa Nasıl Çıkar

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 108 Cevabı

Yukarıdaki haberleri dikkatle inceleyiniz. Haberlere göre bir tasarı veya teklifin nasıl bir yasa (kanun) hâline geldiğini gösteren şemayı aşağıdaki kelimeleri kullanarak doldurunuz.

Milletvekilleri teklifi TBMM Başkanlığına sunar.
Bakanlar Kurulu tasarıyı TBMM Başkanlığına sunar.
TBMM Başkanlığı teklif ve tasarıyı ilgili komisyonlara sunar.
Komisyon, rapor hazırlar.
Komisyon raporu TBMM Genel Kurula sunulur.
TBMM Genel Kurulu Kanunu çıkartır.
Kanun, cumhurbaşkanına sunulur.
Cumhurbaşkanı kanunu onaylar.
Resmî Gazetede kanun yayınlanır ve yürürlüğe girer.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.