7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 106 Cumhuriyetimizin Nitelikleri Cevapları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cumhuriyetimizin Nitelikleri Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 6. Ünite Yaşayan Demokrasi Sayfa 106 Cumhuriyetimizin Nitelikleri Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ülkemizin yönetim şekli cumhuriyettir. Cumhuriyet yönetim şekli ülkenin genelini düşünerek hareket edilmesini sağlamaktadır. Anayasalar ve mahkemeler, halkın hakkını korurken, bir yandan insan haklarını geliştirmek için çalışmalar içerisinde yer almaktadır. Örneğin, vatandaş için uygun olmadığı düşünülen bir olay cumhuriyetin niteliklerine göre ortadan kaldırılabilir ve vatandaş sevidirilebilir. Bu konu ile ilgili ülke içerisinde birçok örnek vardır.

Cumhuriyetimizin Nitelikleri

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 106 Cevabı

1. Elektrik güç bedeli alımı niçin Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulmuştur?
2. Hükûmetin aldığı bir kararın Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulması cumhuriyetimizin hangi niteliğini göstermektedir?

  • Cevap: Elektrik güç bedeli alımı diye bir yasa olmadığından bu alım Anayasa mahkemesi tarafından durdurulmuştur.
  • Cevap: Hükümet yanlış bir karar alsa dahi cumhuriyetin bu kararı düzeltme ve doğruyu mahkeme ile sonuçlandırma yetkisi bulunmaktadır.

3. Vatandaşlarından karşılık beklemeden hastane, kreş, baraj gibi yatırımlar yapması devletin hangi niteliğini gösterir?

  • Cevap: Devletin hizmet ve temel ihtiyaçlar karşılamak için destek verme niteliğini gösterir.

4. Devlet vatandaşları için başka ne tür hizmetler yapabilir?

  • Cevap: Devlet vatandaşları için sosyal alanları çoğaltabilir, sporun yaygınlaşmasını sağlayabilir, kitap okuma kampanyaları başlatabilir ve bunun yanı sıra tüm ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.