Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 57, 58 II. Bayezid Külliyesi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 57, 58 II. Bayezid Külliyesi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Edirne Merkez Yeniimaret mahallesinde yer alan II. Beyazıt Külliyesi’nin kurucusu Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan II. Beyazıt olmaktadır. 1484 yılında temeli atılan bu müzenin açılışı 1488 yılında gerçekleşmiştir. İçerisinde hem sağlık hizmeti hem de sosyal ve kültürel hizmetler bulunmaktadır. Kısa sürede yapılan bu yapı, o dönemde gücün göstergesi olarak kabul edilmektedir.

II. Bayezid Külliyesi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 58 Cevabı

Bir önceki sayfada Edirne’de yer alan II. Bayezid Külliyesi’nin planı yer almaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu yapıyla ilgili aşağıdaki soruların cevaplarını altlarında boş bırakılan yerlere yazınız.

1. Müze olarak kullanılan hastanede hangi bölümler yer almaktadır?

  • Cevap: Külliyenin önemli bir bölümünü oluşturan Tıp Medresesi, medrese ve şifahane bölümlerinden oluşmaktadır. Medrese öğrencilerin eğitim gördükleri yerdir. Burada 18 öğrenci odası, bir dershane ve bunların açıldığı bir orta avlu vardır. Şifahane bölümüne iki avludan geçilerek girilir. 12 odanın bulunduğu birincisi geniş avluda poliklinik hizmet ve yönetici odaları vardı. 4 odanın bulunduğu ikinci avlu eczane ve ilaç depolarıydı. Şifahanenin ana mekanı ise hastanesinin yataklı bölümüdür. Bu bölüm 6 kışlık ve yazlık yatak odası ile 1 musiki sahnesinden oluşmaktadır.

Müzenin üç temel bölümünü yazınız.

  • Cevap: Tıp medresesi, müzik sahne bölümü ve labaratuvar.

2. Şifahane ne demektir?

  • Cevap: Şifalı olduğunu düşündükleri ürün ya da unsurlarla tedavi yapılan yer.

3. Hastanede ne tür tedavi yöntemleri uygulanıyor olabilir?

  • Cevap: Musiki ile tedavi, şadırvandan fışkıran suların çıktığı ses ile tedavi, güzel kokular ile tedavi.

4. Rehber olarak görevlendirildiğinizi düşünürseniz ziyaretçilere sırasıyla nereleri gezdirirdiniz?

  • Cevap: Labaratuvar, müzik sahnesi, müzik terapi odası, satış reyonu.

5. Osmanlı Dönemindeki külliyelerle günümüzdeki üniversite yerleşkeleri arasında hangi benzer özellikler bulunmaktadır? Araştırınız.

  • Cevap: Bölümlere ayrılış şekli üniversite yerleşkelerine benzemektedir.

6. Tarihî eserlerin günümüzde değişik amaçlarla kullanılmasını nasıl karşılıyorsunuz? Açıklayınız.

  • Cevap: Tarihi eserler toplumun yararına olmayan konular ile ilgili kullanılmamalıdır. Her tarihi eser korunmalı ve gelecek nesle aktarılmalıdır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz