Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 80 Bilim Özgürlüğü Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 80 Bilim Özgürlüğü Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bir toplumun gelişmesi için gerekli olan en temel kavramların başında bilim kavramı yer almaktadır. Bilim, bilim ile uğraşan insanların özgürce düşünme haklarına sahip olmasıyla ortaya çıkar. Özgür düşüncenin olmadığı bir yerde bilimin var olduğu düşünülemez. Bir insan özgürce düşümemiyorsa, bilimi geliştirecek herhangi bir şey yapamaz. İnsanlar özgürce düşünebilir ve kısıtlanmaz ise bilim ile ilgili gelişmeler yaşanır ve toplum daha gelişmiş bir hal alır.

Bilim Özgürlüğü

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 80 Cevabı

Bilim insanlarının bilim adına bir şeyler üretmesi için en önemli gereklilik özgürce düşünebilmesi ve bunu uygulayabilme hakkının olmasıdır. Bilim ve sanat hürriyeti Anayasa’mız tarafından teminat altına alınmıştır. Anayasa’mızın ilgili maddesini okuyarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Bir bilim insanı olsanız hangi alanda çalışma yapmak isterdiniz? Örnek veriniz.

  • Cevap: İletişim alanında çalışma yapmak isterdim. Çünkü bu dünyada en önem verdiğim konu bu.

2. Bilim adına yaptıkları çalışmalardan dolayı Engizisyon Mahkemelerinde yargılanan “Galile” gibi bilim insanlarını düşünerek yukarıdaki Anayasa maddesinin önemini açıklayınız.

  • Cevap: Bilimin gelişmesi ve ilerlemesi için özgürce düşünme hakkının var olması gerekmektedir. Özgürce düşünen ve kendi düşüncelerini yansıtan araştırmalar yapan bilim insanları mahkemeler tarafından yargılanmak yerine hakları korunmalı ve savunulmalıdır.

3. Aşağıdaki çerçeveye bilim özgürlüğünü yansıtan bir resim çiziniz.

  • Cevap:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz