4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ben de Yapabilirim Cevapları Sayfa 19 20 21 22 MEB

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Cevapları Sayfa 19 20 21 22 Ben de Yapabilirim 

Eğitim hepimiz için mutlu bir hayat sürmek için önemlidir. Daha önce Hindistan’daki eğitim sistemi çok fakir ve disiplinsizdi. Zenginlerin çocukları okumaya, ancak yoksul çocukların aynı okulda veya kolejde okumalarına izin verilmiyordu.  Eğitim, kişiye iç ve dış güç veren en önemli araçtır. Eğitim herkesin temel haklarıdır ve insan zihninde ve toplumda arzulanan herhangi bir değişiklik ve yükseliş getirebilir. saygıdeğer öğretmenlerim ve sevgili dostlarım. Önünüzdeki bu büyük olayda eğitimin önemi üzerine konuşmak istiyorum. Eğitim hepimiz için çok önemlidir. Ailelerimiz, evde birçok şeyi öğrenip, üç yıl yaşlandıktan sonra bizi okula gönderiyor. Evimiz, başkalarına ve diğer becerilere nasıl davranacağını öğrendiğimiz ilk eğitim enstitüsüdür, ancak pratik hayatta başarılı olmak için okul eğitimi çok gereklidir.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Birey ve Toplum Sayfa 19, 20, 21, 22 Ben de Yapabilirim Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Neleri yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Neleri yapabiliyorsunuz? Yazınız.

Yapmaktan hoşlandıklarım: Spor, gezmek, fotoğraf çekmek, arkadaşlarla muhabbet etmek.
Yapabildiklerim: Spor, Fotoğraf çekmek, bilgisayarda oyun oynamak, Gezmek

Yukarıya yazdıklarınızı arkadaşlarınızla karşılaştırınız. Hepiniz aynı şeyleri yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Ortak yönleriniz ve farklılıklarınız var mı? Neden?

  • Cevap:Hayır . Hepimizin farklı zevkleri var. Bunun yanında da farklı yetenekleri var. Kimimiz iyi basketbol kimimiz iyi futbol oynuyor. Mesela bir arkadaşım daha bu yaştan bağlama çalabiliyor.Oysa ben daha çalamıyorum. Bu da herkesin kendi yetenek ve zevkleri olduğunu gösteriyor bizlere.

Çevrenizi gözlemlediğinizde insanların yaşadıkları çevrede farklı işlerle uğraştıklarını görebilirsiniz: ayakkabı tamircisi, tesisatçı, öğretmen, doktor, sporcu, müzisyen… Sizce bunun nedeni ne olabilir?

  • Cevap: Çünkü her biri kendi yeteneğine ve imkanlarına aynı zamanda geçmişteki çalışmalarına göre farklı meslek sahibi olmuştur. Bu da insanların hepsinin farklı işlere yetenekleri olduğu ve aynı zamanda çalışmaları karşılığında farklı işleri yapma durumunda olduğunu gösteriyor bize.

Fotoğrafları inceleyiniz. Fotoğraflardaki çocukların her birinin farklı uğraşları olmasının nedenlerini açıklayınız.

  • Cevap: Çünkü her çocuğun beğenisi, zevki, duyguları ve de en önemlisi yetenekleri farklıdır. Çocuklar bu farklılıklar üzerine hayatlarını kurarlar.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Ayşe Begüm Onbaşı yetenekli olduğu alanda başarı elde etmek için neler yapmıştır?

  • Cevap: 8 yaşından beri çalışmıştır. Ayrıca,  antrenmanlardaki azim, disiplin, düzgün çalışma ve kuralları uygulama kısımlarındaki  kararlı oluşu da bu başarıyı getirmiştir.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

A. Aşağıdaki soruları kendi yeteneklerinizi düşünerek cevaplayınız.

1. Hangi alanlarda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsunuz?

  • Cevap: Spor alanında yetenekli olduğumu düşünüyorum. Hem sporu sevmem hem de fiziğimin uygun olması bu düşüncemde etkilidir.

2. Yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz alanda neler yaptınız?

  • Cevap: Kendimi geliştirmeye çalıştım. Bizim mahallede amatör sporlar ilgilenen ve bu sporu ayakta tutan bir kaç kulübe giderek en uygun olanına adımı yazdırdım. Spor salonuna gittim. Zararlı maddelerden uzak durdum.

3. Yeteneklerinizi geliştirebilmek için nelere ihtiyacınız var?

  • Cevap: Sağduyu, Azim, Sabır, Cesaret, Özveri, İnatçılık, Kararlılık gibi özelliklere ihtiyaç vardır. Bunlar varsa zaten gerisi çok kolay halledilir.

B. İlgi duyduğunuz alanda başarılı olmuş birini tanıyor musunuz? Bunlardan birinin hayatını araştırarak aşağıdaki alanları doldurunuz.

  • Cevap:

ADI: USAİN BOLT
ESERLERİ: Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlukları
ÇALIŞMA ALANI: Atletizm
EĞİTİMİ – HAYATI: Jamaika da doğmuştur. Ailesinden genç yaşta ayrılarak koşulara katılmıştır. Çok büyük başarılara imza atmıştır.

Dip Not: Zayıf insanlar, toplumdaki eşitsizlik, eşitsizlik, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve iyi eğitim eksikliği yüzünden çok sayıda toplumsal sorun ayrımcılığının ana nedeni olan alanlarda yalnızca emek vermek zorunda kaldılar. Yoksul insanlar için düşük eğitim düzeyi, onları kendi ülkelerindeki ekonomik ve siyasi sömürüye karşı savunmasız bıraktı. Eşitsizliği gidermek ve her seviyedeki kişilerin eşit olarak güçlendirilmesini ve katılımını sağlamak için Hint anayasasındaki yoksul insanlar için yeterli hükümler yapılmıştır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.