Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

3. Selim ve 2. Mahmut Döneminde Yapılan Yenilikler

3. Selim Döneminde Yapılan Yenilikler, 2. Mahmut Döneminde Yapılan Yenilikler Kısaca

III.Selim yeniliklere açık ve açık görüşlü bir insandı. Yeniçerilerin savaşlardaki durumunu iyi bulmayan III.Selim bazı yenilikler yapmıştır.

III.Selim’in yaptığı tüm ıslahatlara Nizam-ı Cedit adı verilmiştir ve yeni düzen anlamına gelir. Aynı zamanda yeni kurulan ocağa da Nizam-ı Cedit denmektedir. Bu ocağın tüm giderlerini karşılamak üzere III.Selim Irad-ı Cedit adındaki hazineyi kurmuş ve yeni ocağa tahsis etmiştir. Bu ocağı batı tarzında eğitmek isteyen Selim, Selimiye Kışlası’nı kurdu ve buraya Fransa’dan subaylar getirtti. Dış ülkelerdeki bağlantının kopmaması ve yeniliklerin takip edilebilmesi için pek çok ülkeye büyük elçilikler açıldı. Diğer ülkelerdeki eğitimi yakalayabilmek için yabancı dil öğrenimine ve kültürel faaliyetlere önem verildi. Bu yenilikleri tepkiyle karşılayan kesim Kabakçı Mustafa İsyanı’nı çıkararak III.Selim’i 1807 yılında tahttan indirdi ve IV.Mustafa III.Selim’in yerine tahta çıkmıştır.

II.Mahmut döneminde de ıslahatlar yapılmıştır. Devletin otoritesini sağlamak için Alemdar Mustafa Paşa tarafından toplatılan Anadolu ve Rumeli ‘deki devletin aleyhine güç kazanan ayanlar ile Senedi İttifak sözleşmesi imzalanmıştır (1808). Ancak bu sözleşme uygulamaya geçememiştir. Askeriyede ise Nizem-ı Cedit yerine Sekban-ı Cedit ordusu kurulmuş ayrıca bunun yanında Eşkinci Ocağı kurulmuştur. Yeniçeriler bunun üzerine tekrarv isyan edince arkasına ulemaların ve halkın da desteğini alan II.Mahmut, Yeniçeri Ocağı’nı kaldırmıştır !1926).

Ayrıca bu dönemde Asakir-i Mansure-i Muhammediye adı verilen yeni bir ordu kurulmuş, kaptanlar niteliklileştirilerek sadece Deniz Mühendishanesi mezunlarının kaptan olabileceği bir yenilik getirilmiştir. Divan örgütü kaldırılarak bakanlık sistemi getirilmiştir. Posta ve karantina teşkilatı kurulmuş ve halk için yeni bir hizmet sunulmuştur. Müsadere sistemi kaldırılmıştır. Memurlara kıyafet zorunluluğu getirilmiş ve padişahların portreleri devlet dairelerinde yer almaya başlamıştır. İlk nüfus sayımı da bu dönemde yapılmıştır. Eğitim alanında da ıslahata giden II.Mahmut medreselerin yanında çağdaş eğitim kurumları da açarak ilköğretimi zorunlu hale getirmiştir. Ayrıca memur yetiştirmek amacıyla Mekteb-i Maarif-i Adliye, Harp Okulu, Tıp Okulu gibi yüksek öğrenim veren okullar açılmıştır. Avrupa’ya eğitim alması için ilk defa öğrenci gönderilmiştir. Son olarak da Takvim-i Vakayi çıkarılmıştır.

2. Mahmut ve 3. Selim Döneminde Yapılan Yenilikler Hakkında Bilgi İçin Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mirac dedi ki:

  Kim yaptiysa ALLAH RAZI OLSUN ödevimi hemen bitirdim

 2. keaş dedi ki:

  seni seviyorum ders zamanı . com

 3. sema dedi ki:

  Allah razı olsun oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

 4. Quaresma dedi ki:

  Benim işime yaradı çok iyi.

 5. MAMI the KING dedi ki:

  Allah razı olsun kardeş çok teşekkürler ödevim hemen bitti

 6. Anonim dedi ki:

  Twtra girmeden görünmüyor mu ya

 7. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkürler işime çok yaradı.

  1. ahmet dedi ki:

   elinize sağlık 3. selim dönemi yenilikleri kısa bir şekilde ödevimi hemen bitirdim hazırlayana teşekkür ediyorum. :)

 8. Aylin laura dedi ki:

  Gerçekten çoook işime yaradı çok teşekkür ediyorum

 9. Batuhan dedi ki:

  Bende Bari Tarihler Sira Sira gitsin 2015 2016 2017 bide 2018 dedim
  AMA BU SİTE İŞİME YARADI COK TŞK

 10. Bora Miray Çelikbaş dedi ki:

  teşekkürler 3 selim döneminde yapılan yenilikler nelerdir maddeler halinde lazımdı iyi olmuş.

 11. yasin dedi ki:

  Saolun 3.selime üzüldüm

 12. Mehmet dedi ki:

  Çok sağol kardeşim cok işime yaradı.

Yorum Yaz