Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

2018 Avukat Maaşları (Temmuz Ayı Zamlı)

2018 Ocak Temmuz dönemi zamlı memur maaşları açıklandı. Memur maaş katsayıları, yüzde 0,90’lık enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 6’lık zamma göre yeniden belirlendi. Buna göre, 1 Ocak’tan itibaren taban aylık katsayısı 1,39028, yan ödeme katsayısı da 0,028165 olarak uygulanacak. Derece ve Kıdemlerine Göre 2018 Net Avukat Maaşları, Bu kapsamda kamuda alışan Avukatların da 2018 yılı itibariyle ne kadar maaş alacakları belirlendi.  . Bu durumda Avukat maaşları şu şekilde olacaktır.

 

Söz konusu düzenlemenin ardından, aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı 8 bin 449 liradan 9 bin 66 liraya, genel müdür maaşı ise 7 bin 412 liradan 7 bin 957 liraya çıktı.

2018 Ocak ve Temmuz Zamlı Avukat Maaşları

2017 Memur maaşları katsayıları, yüzde 1,71’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi.

12’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir hizmetlinin 2 bin 212 lira olan maaşı 2 bin 406 liraya, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan bir devlet memurunun 2 bin 356 lira olan aylık maaşı 2 bin 559 liraya, 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 165 lira olan maaşı da 3 bin 425 liraya yükseldi. 3’üncü derecenin 1. kademesinde yer alan başkomiserin maaşı ise 3 bin 556 liradan, 3 bin 843 liraya çıktı.

7’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin mevcut 2 bin 665 lira olan maaşı 2 bin 872 lira oldu. Aynı derece ve kademede yer alan araştırma görevlisinin maaşı 3 bin 741 liradan 4 bin 40 liraya çıkarken, 1’inci derecenin 4. kademesindeki profesörün maaşı da 6 bin 377 liradan 6 bin 858 liraya yükseldi.

7’nci derecenin 1’inci kademesinde olan bir doktorun maaşı 3 bin 734 liradan 4 bin 33 liraya yükselirken, 1’inci derecenin 4’üncü kademesinde yer alan bir uzman doktorun maaşı ise 4 bin 507 liradan 4 bin 859 liraya çıktı.

– Memurların mevcut maaşı ile 2018 Ocak’ta alacakları maaşları şöyle:

Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmezken, aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahil edildi. Aile yardımı ödeneği hesabında eşi çalışmayan ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alındı.

Bu çerçevede söz konusu rakamlar içerisinde;

– Eş için, 2015 yılı aralık ayı itibarıyla 177 lira, 2017 yılı ocak ayı itibarıyla 189,54 lira tutarında aile yardımı ödeneği,

– 0-6 yaş grubu çocuklar için 2015 yılı aralık ayı itibarıyla 41,54 lira, 2017 yılı ocak ayı itibarıyla 44,41 lira tutarında, diğer yaş gruplarında yer alan çocuklar için 2015 yılı aralık ayı itibarıyla 20,77 lira, 2017 yılı ocak ayı itibarıyla 22,20 lira tutarında aile yardımı ödeneği,

– Aile yardımı ödeneğine bağlı olarak 2017 yılı aralık ayı itibarıyla 45,06 lira, 2017 yılı ocak ayı itibarıyla 61,76 lira asgari geçim indirim tutarı yer alıyor.

Avukat Ne Kadar Maaş Alıyor, 2018 Temmuz Ayı Avukat Maaşları  2017 yılında memur maaşları yeni yılda açıklanan enflasyon farkı oranlarından da etkilendi.

 

Avukat Maaşları 2018

Avukat Maaşlarını Yeterli Buluyor musunuz ? Aşağıdan Yorumlarınızı Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. avukat dedi ki:

  Gençler ben avukatım.Sorusu olan kişiler varsa mail atabilirler.

  1. Dilara B dedi ki:

   Merhaba!Ben onuncu sınıf öğrencisiyim.Adalete ve eşitliğe önem verdiğim için şu aralar avukatlığa sardım.Siz bu mesleği tavsiye eder misiniz?İş imkanı nasıldır sizce(İstanbuldaysanız.)İşinizden memnun musunuz?Eğerki avukat olmak istiyorsan şöyle şöyle olmalısın ama sakın şöyle şöyle olma gibi tavsiyelerde bulunur musunuz?

  2. Efe dedi ki:

   Merhaba bende telif hakları avukatına sardım baya ve hayalimde ki meslek ise bu.
   10. Sınıf öğrancisiyim.
   Maaş miktarlarını ve İstanbul adına şartlatı öğrene bilirmiyim senden.Ayrıca özel olarak nerede okudun?

 2. Bilinmeyenkız dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar öncelikle Anadolu lisesi 10.sınıf öğrencisiyim ve üniversite için hiçbir hazırlık yapmaya başlamadım henüz fakat bu yaz matematik ve edebiyat kasıcam TM öğrencisi olacağım seneye ve yıllardır hayalini kurduğum hukuk fakültesi avukatlık bölümünü istiyorum sizce nasıl çalışmalıyım zamanım olduğunu biliyorum fakat sizce bu yaz başlasam yetişir mi ve hukuk kazanır mıyım?
  Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler…

 3. Alperen Arslan dedi ki:

  Ben fen lisesinde okuyorum üniversitede hukuk istiyorum.Hukuğu kazanabilmek için tarih ve coğrafya da yapmamız gerekiyormuş benim şu anda karnemdeki en düşük 3 nottan 2si tarih coğrafya.Anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum sizce yapmalı mıyım?Benim için daha kolay olur mu?

  1. Kerem dedi ki:

   Sayın Alperen,
   Fen Lisesi mezunu bir stajyer avukat olarak kendimi bu soruna cevap vermek zorunda hissettiğim için yazıyorum. Öncelikle gerçekten hukuk okumak istiyor musun bunun kararını kesin bir şekilde vermen gerekiyor. Son zamanlarda hukuk fakültelerinin sayısı oldukça arttı ve mezun olanlar gelecek kaygısı içindeler. Meslekte tutunmak gerçekten zor ve bu işte ancak çok istekliysen ve çok seviyorsan başarılı olabilirsin. Eğer bu riski göze alamıyorsan sayısal bölümünden devam etmeni ve tıp, diş hekimliği gibi bölümleri zorlamanı tavsiye ederim. Fakat gerçekten hukuk okumak istiyorsan sana tavsiyem okulunu kesinlikle değiştirme. Fen lisesi mezunuyum diyebilmek gerçekten çok güzel bir duygu ve insanlarda çok iyi bir algı oluşturabiliyor ve sadece bu bile sana birçok kapıyı açabiliyor. Tarih ve coğrafyayı kendin çalışarak da halledebilirsin bu saatten sonra okul değiştirmenin sana hiçbir faydası olmaz. Çalışmalarına kendin devam etmeli ve okuldaki hocalarınla konuşmalı hukuk fakültesi okumak istediğini ve derslerde sana kolaylık göstermelerini söylemelisin. Benim gibi Fen lisesinde okuyup hukuk tercih eden birçok arkadaşım var ve hiçbir sıkıntı yaşamadılar.

  2. Mihribab dedi ki:

   Hukuğu değil hukuku olarak yazman gerekiyor. Yumuşama yapılmaz genel kuraldır.

 4. sibel dedi ki:

  ben fen lisesinde okuyorum 9. sinifim hukuk okumak iatiyorum büyük ihtimalle sizce anadolu lisesine gecis yapayim mi

  1. zeynep dedi ki:

   eğerki fen lisesini kazanabilecek bilgiye sahipsen anadoluya geçme derim ben iyi düşün çünkü fene gitmek için uğraşan birsürü öğrenci var

 5. Nur dedi ki:

  Ben avukat olmak istiyorum şuan 9. Sınıfım azimle bu yolda ilerleyeceğime inanıyorum sizce suandan itibaren nasıl çalışmalıyım birde şöyle birşey var ben sadece edb veya tarihte iyi olmakla yeterli olunacağını düşünmüyorum çünkü eğer iyi bir uni istiyorsak her konuda iyi olmamız gerekiyor

  1. Muhammet dedi ki:

   Kardesim meraba bu azmini taktir ettim ama matematiksiz hic bise olmaz mat edb turrkce tarih bunlara calis ve temelini cok iyi at sana tabsiylerim bu kadar ben ankara huktuyam bu dedimlerimi yaparak iyi calismalar.

   1. Sefa dedi ki:

    Ben aslında MF öğrencisiyim ama istediğim mesleğin hukuk alanında olduğunu düşünüyorum hedefinde Ankara Hukuk pişman olurmuyum ayrıca hukuk fakültesinden mezun olduğunda boşta kalma durumu var mı???

    1. İrem dedi ki:

     sınavlara girip hakim savcı olabilirsin, büro açıp yada ortak olup avukatlık yapabilirsin bu biraz sabır isteyen bir şey maddi anlamda ilk başlar fazla kazanamazsın ama masraflarını karşılayacak kadar da olsa bir şeyler kazanırsın zorunlu müdafilikten gittiğin sorgulardan zamanla da işler düzelirbelediyelerin avukatı olabilirsin, bankaların avukatı olabilirsin,kamu yada kurum avukatı olabilirsin bunlar şuan çevremde gördüklerimle aklıma gelenler.pişman olunacak bir meslek değil bence ben iyi ki okumuşum diyorum.

 6. Eda dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bişey sormak istiyorum. Ben bu sene 12. Sınıf olucam . TM ciyim. Avukat , psikolog gibi bir meslek sahibi olmak istiyorum. En çok hangi dersten net yapmam gerekiyor ?

  1. Anonim dedi ki:

   Edebiyat ve matematik

   1. Hukukçu dedi ki:

    Ben İstanbul Galatasaray lisesi mezunuyum şu anda yeditepe üniversitesi hukuk 4. Sınıftayım 10 gün sonra mezun olup alttan kalan derslerimi halledip diploma alacağım Kasım’da. Hakim savcılık sınavına gireceğim inşallah hakim olurum ve kesinlikle yeditepe üniversitesinde okumayın çünkü hocalar sizi bütün derslerden aşırı ve çok zorluyorlar daha 23 yaşındayım kafamda saç kalmadı keşke diş hekimliği seçseydim bu kadar zorlanmazdım

 7. Gelecegin avukat adayı dedi ki:

  Avukatlık icin ygs ve lys’de en cok matematik ve turkceyimi yapmam lazım diger derslere pek onem vermesem gelirmi acaba

  1. Bahar dedi ki:

   Ygs de Türkçe ve sosyal bilgiler daha çok etkili ama kuş de lisans belirleme olduğu için matematik de önemli ama matematikten 30 net Türkçeden 50 netle hukuk kazananları da gördüm edebiyat çok çok önemli emin ol :)

 8. CEM dedi ki:

  Ben mf öğrencisiyim ama tm nin lys sınavınada girdim ve 21 bin sıralama yaptım(tabi ki matematik sayesinde) ama mf den de iyi meslekler geliyor(29 bin sıralama eczacılık-mühendislik-mimarlık vb.)ama tabiki hukuk fakültesi yazacam bence iyi meslek herkese nasip olmaz bence yüksek bir matematik ve biraz edebiyat- coğrafya yeterlidir hukuk kazanmaya tabiki ygs sıralamasıda iyi olmalı

 9. Emine dedi ki:

  Hukuk istiyorum bu sene geleceğini düşünmüyorum. Meslek lisesinde okudum staj okul ev 1 yılım elimden geleni yaptım yaptığımı düşünüyorum. Ogretmenlik gelicek hesaplarıma göre istemiyorum bu yıl gitmek istemiyorum. Bugün lys sınavından çıktım ve şuan ygs tarih çalışıyorum sayısal nasıl yapicammi bilmiyorum sozelim iyi ama sayısal derslerini 3 yıldan beri görmüyorum ben napmam lazım nerden başlamalıyım… biri bana yardımcı olursa mutlu olurum teşekkürlr

  1. Arkadaş dedi ki:

   sadece mat çalış ygs ye de önem verme gerisi kendisi gelir zaten

  2. Zeynep dedi ki:

   Matematik yapabilirsin korkma. Temel düzeylerde çalış, videolar izle. Tabii sözele asıl bu arada

  3. Furkan dedi ki:

   Kardeş ben sayısalcıyım. İTÜ endüstri mühendisliği istiyordum. Ve öylesine TM sınavına da girdim ve TM den 4 bin yaptım, sayısaldan(MF4) 19 bin. Ve ben gram coğrafya çalışmadım bu sene, edebiyata da sınav öncesi gün bir kaç sayfa bir şey okudum öyle girdim TM sınavına. Sonuç: 35 net edebiyat (edebiyat bilgim pek yoktu, paragraf sorularını yani tarkçe sorularını çözdüm genelde), 18 net coğrafya. Ancak benim 4 bine girmemin nedeni bence bu netler değildi matematikti. Matematikten 2 soru iptaldi ve ben 78 soruda 59 net yaptım. YGS puanlarım 11 bin-12 bin civarındaydı. MF 4 te 19 bine düştüm, MF3 te 25 bine. Fakat TM3 üm 4 bin 7 yüz küsür. Yani İstanbulda da Ankarada da Hukuk tutuyor, ikisinden birine gitmeyi düşünüyorum.
   Sana tavsiyem şudur ki Matematiğin Ygs sini ve Lys sini adamakkıllı hallet. Edebiyat çalışmaya Ygsden sonra da başlayabilirsin hem edebiyat ezber olduğu için unutmaman lazım, şimdiden edebiyat ezberlersen Lysye unutma ihtimali de yüksek. Fizik kimya biyoloji çalışmak istersen de bence fiziğe çalışma, çünkü ben o kadar çalışmama rağmen 12 net yaptım Lys fizikte. Matematikten vaktin kalırsa kimya ve biyoloji Ygssi çalışabilirsin. Ancak Ygs ye kadar Matematiğin Ygs ve Lyssini halledebilirsen çok iyi olur. Ygs den sonra da türev integral uygulamalarını tekrar edersin soru çözersin, onlar önemli. Ve edebiyatı halledersin. Yani ben senin yerinde olsam böyle yapardım. Kolay gelsin…

   1. qwer dedi ki:

    Kardeşim benden sana tavsiye elektrik mühendisligi yaz hakim savcı olmaz için torpil lazım ozeldede avukatlık çok zor mezun sayisidafazla cevren yoksa hiç girme mühendis olsan kendini gelistirsen iş bulursun ama avukatlikta alevere dalevere hiç girme

   2. qwer dedi ki:

    Benden sana bir tavsiye sayisaldan ilerle

    1. Anonim dedi ki:

     Ama bence sen sayısaldan değil avukatlıktan ilerle

   3. sayısalcıhukuktanuzakdur dedi ki:

    madem mfsin mf den devam et be. tm lerin önünü kesme dnasjfhdhj

   4. qwer dedi ki:

    Eczacılık ta olur eus felan

    1. Furkan dedi ki:

     Hukuk okuycam :)

     1. qwer dedi ki:

      Kendi düşen ağlamaz

     2. qwer dedi ki:

      Kardeşim başarılı birisin hukuk boşver yatay geçiş felan yap sayisalda 5 bin yapmakla. TM de yapmak aynı şey degil

   5. Eser dedi ki:

    Canim gordum dilimi isirdim hayatin kayar hukuk yazarsan senle birebir ayni durumdayim ve okula geldigimden beri heryil okulu birakcam diyorum senin o dereceyle hukukta bi isin olmaz olmasin itine dök “hukukcu” herkes cok buyuk pisman olursun 4 5 yilina da yazik edersin benim bu yil bitiyor direk ygs lys girip baska bolum okucam okurken de karin tokluguna calisirim ama hayat boyu rezillik cekecegime..Cok yanlis yaparsin diyorum girince de beni anarsin bi kiz vardi inanmadim tunelim sonu cidden b.kmus

 10. selim çelik dedi ki:

  Keşke bende okusaydim ama okuyamadim dogrusu okutmadilar her gun derin bir ah çekiyorum kucuklugumun hayali idi avukat olmak her gun her aklima geldiginde ağlıyorum doğu luyum ben ben bir kizim adim irem her kesten nefret ediyorum beni okutmadiklari icin 15 yasinda evlendim ve 16 yaşında anne oldum bir kizim var simdi simdi bu yaşadılarim benim kulagima kupe olacak olacak ki kizimin geleceği benim gibi olmasın diye

 11. selim çelik dedi ki:

  Keşke bende okusaydim ama okuyamadim dogrusu okutmadilar her gun derin bir ah çekiyorum kucuklugumun hayali idi avukat olmak her gun her aklima geldiginde ağlıyorum doğu luyum ben ben bir kizim adim irem her kesten nefret ediyorum beni okutmadiklari icin 15 yasinda evlendim ve 16 yaşında anne oldum bir kizim var simdi simdi bu yaşadılarim benim kulagima kupe olacak olacak ki kizimin geleceği benim gibi olmasın diye

 12. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben hukuk okuyumayı çok istiyorum 12.sınıf oldum nerden başlicağımı bilmiyorum birisi bana yardım edebilir mi?

  1. Hukuk adayı bey dedi ki:

   Öncelikle belirteyim ben kendi önerilerimi söyleyim yapıp yapmamak sana kalmış hukuk adayı kardeşim. Bende bu yıl girdim sınava kendi çalışma stilimin işe yaradığını düşünüyorum bende hukuk fakültesi istiyorum çok büyük bir hayalim sayısaldan eşit ağırlığa geçtim ygs ye iki hafta kala geç kalmıştım anlıycağın ama sen çok avantajlısın inşaallah istediğin yere gidersin ben üç ayda bile bitirebildiysem konuları sen benden çok daha iyisini yapabilirsin şimdiden başlayarak. Öncelikle edebiyat matematikden açık ara fazla puan getiriyor önce onu tutman gerek eşit ağırlıkçıların geneli matematiği iyi yapamıyorsa da hiç yapamıyor değil. Herneyse ben kendim nasıl çalıştığımı anlatıyım geç kaldığım için şu son üçbuçuk ayım çok yoğun geçti ama bitti çok şükür konularım. Ben doping hafızadan çalıştım çok yardımcı oluyor on onbeş eseri iki dakikada ezberletiyor biraz pahalı birşey yada bana öyle geliyor bilmiyorum :) ama ben arkadaşımın hesabıyla girdim çok da faydasını gördüm en az üç kaynak bitirmek gerek soru bankası olarak benim bu beşinci. Çünkü soru çözmek en iyi tekrar yolu edebiyatta çok tekrar istiyor YGS tm için çok önemli değil öyle ki 250 300 binde olsan bile lys iyi çalıştıysan 25 30 bine çekebilirsin ben sayısaldan döndüğüm için bu konuda avantajlıydım 97 bin yaptım YGS de sayısal bilgimin sayesinde ben sana konuları çabuk bitirmeye bak bol bol tekrar et derim coğrafya için de çok canını sıkma bir ayda bitebilecek bir ders inşallah hayalin hayatın olur kardeşim inşallah emeklerimizin karşılığını alırız daha önünde kocaman bir yıl var hukuk gerçekten hayal etmeye değer diye düşünüyorum hayalin için bir yıl çok çalışmaya değer.

   1. Kullanıcı dedi ki:

    Bir şey sorabilirmiyim avukatlık için sözeliniz mi yoksa sayısalınız mı iyi olması gerekiyor ben daha liseye yeni geçicem ve ileride avukatlık okumak istiyorum tam olarak kaç yıl sürüyor?

    1. AV. RÜMEYSA FIRAT dedi ki:

     Avukatlık da hem sözel hemde sayısal olması gerekiyor 4 yıl okul okuyorsun 1 yıl bir avukatın yanında staj yapıyorsun. İnşallah Avukat olursun bu arada ben de avukat olucam

     1. FİGEN dedi ki:

      inşallah bende olurum çok istiyorum.

   2. Ayşe nur dedi ki:

    Ben 11. Sınıfa gectim hukuk istiyorum hic temelim yok imamhatipljyim ygs icin 70 tanefalan kaynak var palme referans okyanus vs bu yil caliscam mezuna kalmayi dusunuyorum xaten yani sonava 2 bucuk 3 yilim var tavsiyeleriniz varmi

  2. Fnur dedi ki:

   Artık tm 3 ten hukuka alım yapıldığı için edebiyat ve türkçe netlerinin önemi oldukça fazla iyi bir edebiyat türkçe netiyla ortalama bir matematik yaparak çok rahat yapabilirsin

 13. Kerem dedi ki:

  Herkese merhaba arkadaşlar benimde hayalim avukatlık ama bakıyorum ki avukatın aldığı maaş helal olmaz diyorlar avukatlık günah diyorlar haklı kişiyi değilde haksız kişiyi savunuyorsun diyolar aldığın para haram diyolar bana açıklayıcı bir yorum yazarmisiniz

  1. Duru dedi ki:

   Yok be sacmalama be demis peygamber efendimiz yaptığın işin karşılığını al. Boyle biseydi sanırım. O senin işin gunah degil milletin ne dedigine bakma

  2. hanymıcan dedi ki:

   o senin kendine göre helal işini yapanlarda var yapmayanlarda

  3. merve dedi ki:

   Bende öyle duydum bazen davayi da alamiyorlar parayi veren kisi helal etmiyor sıkıntılı bir durum eger adil biriysen hakim ol

  4. burak dedi ki:

   Haksız kişiyi savunamazsın yanlış , duru işin o demiş o zaman eroin satacak adam sen o senin işin boşver satmı diyeceksin ?

  5. Hilal dedi ki:

   Eğer ki avukat suçlu veya haksız birini savunursa günah olur ama sucsuzluguna güvendiği inandığı kişiyi savunur anlarsa büyük sevabı olur suçsuz birinin haksız yere ceza almasını önlemiş olursun ayrıca benim kızım da hukuk okuyor ve kardeşim de hakim di darbe olana kadar

  6. Fnur dedi ki:

   Ben 3 sınıf hukuk öğrencisiyim diyelim ki bir kişi adam öldürdü ve sen avukat olarak onu savunmak zorunda kaldın kişi her ne kadar bir insanı öldürmüş olsa bile onunda hakları vardır kişi bu öldürmeyi kendisin tahrik edilmesi sonucu işlemiş olabilir cezasını daha hafifletmek için onu bir avukatın kanunlara göre o kişiyi savunması gerekir hukuken bir kişi suçlu bile olsa o da bir insan ve onunda hakları vardır yani burada sen savunma yaptığında ortada haram kazanç gibi bir şey söz konusu olmaz sana böyle diyenler anladigim kadariyla bu meslekten uzaklar insanı suçlu diye öldürelim mi yani

 14. Kadir dedi ki:

  Mrb herkese emeklerinin karsiligini kazanmalari icin iyi dileklerde bulunuyorum. Ben Acik ogretimden lise mezunuyum konusma kaabiliyetim diksiyonum duzgun ezberim var yasalari takip ediyorum surejli insanlara yol gosteriyorum hukuk bolumunu okumak en buyuk hayalimdir bu bolumu sirf insanlarla icli disli olup yol goatermektir tabiki gecimimi surdurmem icin bi kazancim da olacaktir asil mesele yurt disinda makedonyada ki uluslararasi vizyon universitesinde turkce egitim gorerek okuyacagim bu konuda ne dusunuyorsunuz yorumlariniz benim icin cok onemli borca girip orada hukuk bolumunu okuyacagim

 15. Avukat adayi dedi ki:

  Sen o kucumsedigin ogretmenlere kurban ol onlar sayesinde igrenc kibirini insanlara duyurdun yazi yazmayi dogustan bilmiyorsan tabi

 16. Av.İREM dedi ki:

  ”Avukat”nickname’ini kullanan arkadaş,sen önce bir kendine gel hadsiz.Böyle bir yorumda bulunan insan Hukuk okumuş olamaz.Olsa olsa Hukuk okumayı çok isteyip de okuyamamıştır,kursağında kalmıştır ve gelip insanların şevkini kırmaya çalışıyordur.Yani bir hasetinden çatlama durumu vardır diyelim biz ona.Haaaa şayet gerçekten Hukuk mezunuysan,gerçekten seninle muhattap olacak güzel insanlara acıyorum.Bu kadar kişilik,karakter gerektiren bir mesleği sizin gibi kendini üstün gören insanların(!) icra etmeleri korkutucu.O öğretmenler olmasa halin ne olurdu senin ha? Ulu Önder Atatürk’ün en çok değer verdiği o öğretmenleri küçümsemek,nasıl bir kibir? Üstelik daha lise çağında bir kardeşimizin hevesini kursağında bırakmaya çalışmak,küçümsemek de seni büyük,önemli bir avukat mı yaptı? Buradan Hukuk okumak isteyen hevesli,yürekli,güzel öğrencilere sesleniyorum.Okuyun gençler,okuyun.İyi bir eğitim alın,mesleğinizi sevin,gerçekten bu kutsal bir iş diyin,paranızı da iyi kazanırsınız merak etmeyin.Yeter ki karakterinizden,kişiliğinizden ödün vermeyin ve daima insana saygı duyun,saygınızı gösterin.

 17. Anonim dedi ki:

  Bence hukuk okudugu falan yok dolama muhabbeti yapıyor

 18. Fahri dedi ki:

  Öncelikle herkese hayırlı günler ben lise 4 öğrencisiyim sayısal okuyorum ve avukatlık istiyorum daha avantajlı olduğu için sayısala grçtim ama şimdi öğretim dönemi nasıl maaşı nasıl gerçekten bu yorumlar çok kafa karıştırdı herkes ayrı şeyler söylüyorum lütfen gerçekten bilgili olan birisi yardımcı olabilirmi
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Gül dedi ki:

   Merhaba. Ben avukatım ve şunu söyleyeyim okuması elbette zor. Staj dönemi çalıştığınız ofise göre değişiklik gösterebilir. Yorucu bi iş sürekli adliyede olmanız gereken icra daireleriyle muhattap olmanız gereken ve bazı anlayışsız müvekkillerle baş etmeniz gereken zamanlarınız olacaktır. Ama karakteriniz tabi burada önemli olan. Maaş konusu eğer kurum avukatıysanız şu an 3000-4000 arası değişiklik gösterir serbest avukatsanız bu size gelen işe bağlı yine aynı şekilde. Canınızı sıkmayın öncelikle sınavınıza odaklanın ve her mesleğin kendi içinde zorluklar barındırdığını unutmayın. sevgiler :)

   1. adem hasar dedi ki:

    Gerçekten sizin gibi anlayisli insanlarin olmasi cok guzel. Cok cok tesekurler

    1. PRENSES dedi ki:

     BEN HEMSİREYİM

     1. FİGEN dedi ki:

      GÜZELMİŞ

   2. Sıla dedi ki:

    Merhaba Gül hanım ben 12 yaşındayım ve simdiden hedefimi koydum avukat olmak istiyorum zaten not ortalamam 98.8733 ogretmenler olursun diyor ama ins olabililirmiyim ki

  2. Avukat dedi ki:

   İlk olarak avukatlık değil hukuk fakültesinde okumak istiyorsun. İkincisi burda belirtilen kurum avukatlarının maaşları belirtilmiş. Avukat olacaksan önce 4 senelik fakülteni bitireceksin sonra 6 ay adliyede 6 ay bir avukatın yanında stajını yapacaksın. Stajın bitince ruhsatını alacaksın. Kurum avukatı olmak için KPSS’ye girmen ve atanman gerekiyor. Özel avukatlık yapacaksan bir büroda
   İşçi avukat olarak düşük ücretlerle çalışacaksın veya kendi büronu açıp bir müddet sürüneceksin. Avukat maaşları bürodan büroya şehirden şehire değişir. Bursa İstanbul İzmir gibi büyük şehirlerde dahi en yüksek 2-2.5 bin lirayla başlangıç yapabilirsin. Bu meblağ senin için yeterliyse hiç durma ama hukuk istemene rağmen avukatlık istiyorum yazmandan ve kurum avukatlığı ve özel avukatlığı arasındaki farkı idrak edememenden dolayı hukuk fakültesini kazanacak, bitirecek ve avukatlık yapacak zekaya sahip olduğunu düşünmüyorum. Sen en iyisi öğretmen falan ol bi dersanede pekala aynı maaşla takılırsın.

   1. mehmet dedi ki:

    Ne biçim bir yorum bu. Bir avukata yakışmayacak bir üslup. Siz öğrencilere avukatlık mesleği hakkında bilgi vereceğiniz yerde öğrencinin onuruna ve gururuna yönelik adeta saldırmışsınız. Gençken siz kurum avukatı ile özel hukuk farkını biliyor muydunuz? Sizin bu kibirle durumunuz vahim.

    1. Mira dedi ki:

     Çok doğru düşünüyorsunuz ben de lise 4 öğrencisiyim ve bende avukatlık istiyorum hukuk puanları yüksek tabi herşeyin bir zorluğu vardır ama insan hedefini belirlemeli ki ona göre çalışsın avukatın konuşması yanlış bence o da farkina varmıştır varmamissada o onun sorunudur insan öncelikle empati kurabilmeli karşımdaki ne dusunur acaba diye düşünmeli bir işin parası önemli değil mesleği severek yapman önemli ayrıca hakkımızda hayırlısı ne ise o olur :)

    2. Gül kati dedi ki:

     Ayroca seni avukat yapan öğretmenlere de hakaret etmişsin. Ben senin avukat olduğuna inanmıyorum. Zira senden çok daha yüksek puanla öğretmenliği tercih eden öğrenciler var. Bu nasıl bir saçma kibir anlayamadım

   2. ismsiz dedi ki:

    Hukuk fakültesi okuyup mezun olduktan sonra çok fazla şeyler hayal etmiyorum. Sürüneceğimin farkındayım. Bu yolda para kazanmak istiyorsanız bence önce mesleğinizi sevin. Bürokrasi ve esnaflığın iç içe olduğu tek meslek avukatlık bence. Ben hukuk kazandım hadi bana binlerce para verin diye düşünmeyin asla. Mesleğinizi sevin , işinizi iyi yapın sonra göreceksiniz. Çalışmadan oturduğunuz yerden para kazanmak değil avukatlık. Kendinizi de geliştirmelisiniz. Hem dil yönünden arapça ve farsça hakimiyetine sahip, hem de diksiyonunuza dikkat edin. Paralarla boğuşmayın. Her avukat toplumsal tabakanın orta sınıfın üst kısmında yer alacak kadar para kazanıyor. Yani bu Türkiye standartları için aylık 3000-6000 arası değişir. Büyük şehirlerde yaşayıp iyi bir avukat olursanız bu para daha da artar. Madem itibarlı bir meslek istiyorsunuz, önce itibarınızın hakkını verin. Mesleği iyice araştırın. Fakülteye gittiğinizde avukat veya hukuk kelimesinin anlamını sorduklarında ehehehe adliyede çalışıyolar işte hehehe diyecekseniz gerçekten bu bölümden uzak durun.

   3. ömür dedi ki:

    senin o basit gördüğün öğretmenler seni bu konuma getirdi öğretmenlik mesleği ince bir iştir onu da herkes yapamaz mesela öğretmen öğrencisine onu incitmeden yol gösterir ama senin gibi ukalalar nerede olursa olsun saygı görmezler.bence sen o mesleği birak kapıcılik falan yap.

    1. Anonim dedi ki:

     Kardeşim sende istemeden kapıcıya vurmuşsun…

     1. ömür dedi ki:

      evet o da bir meslek ona da ihtiyaç var kapicilardan özür dilerim daha hassas olmak lazım haklısınız uyardiginiz için teşekkür ederim sinirle yazdım

   4. Anonim dedi ki:

    Acaba nasil bir eğitim döneminiz oldu bahsedermisiniz kac puan nasil di hngisine aağırlık verdiniz nerede bitirdiniz okulu

    1. ömür dedi ki:

     bana mi soruyonuz çok anlayamadım ???

   5. İNSAN dedi ki:

    “Ben sana avukat olamazsın demedim, insan olamazsın dedim” demiş olmalıydı birileri de sana…

   6. Avukat adayi dedi ki:

    Sen o kucumsedigin ogretmenlere kurban ol onlar olmasaydi burda nasil yazi yazardin onlar sayesinde igrenc kibirini insanlara duyurdun

   7. HEDEF: AVUKATLIK dedi ki:

    Öncelikle herkese selamlar
    Biz gençler hedeflerimiz ve hayallerimiz var burada sizden hukukla ilgili bilgi almaya çalışırken sizin yaptığınıza bak
    Hiç yakıştıramadım her şey meslek değildir önemli olan karakterdir
    ALLAH KİMSENİN EMEĞİNİ BOŞA ÇIKARMASIN İNŞALLAH

  3. Avukat Adayı. dedi ki:

   Merhabalar sevgili kardeşim. Şuan hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim. İnandığın yoldan asla vazgeçme.İnsanın kendisinden örnek vermesi pek hoş bir durum değil ama kısaca sana hayat hikayemi anlatmamda sakınca görmüyorum. İlk olarak sınıf öğretmenliğini kazanıp bölümü üçüncü olarak bitirdim. Ama her zaman yapmak istediğim meslek Avukatlık mesleğiydi. 2013 yılından beri sınıf öğretmenliği yapmaktayım. Ve yaptığım işi severek yapıyorum. Öyle güzel nesiller yetiştirmek için diğer meslektaşlarımla çalışıyoruz ki vicdanımız çok rahat. Neyse sözü fazla uzatmadan bu sırada hukuk fakültesini daha rahat bitirmenin yolarını araştırıyordum. Derken bir gün yakın bir arkadaşım aöf adalet bölümünden bahsetti nitekim başlayıp bitirdik. İlk girişte yeterli puanı alamadım ne yazık ki ve bu sırada sınıf öğretmenliği yüksek lisansını da yapıyordum. Sonraki yıl dgs ile hukuk fakültesine yerleştim ve öğrencilik hayatım devam etmekte. Söylemek istediğim şey şudur ki asla pes etme ve doğru bir planlama yaparak inandığın ve yapabileceğin şey için savaş. Para ikinci planda olsun her zaman senin için. Emin ol başarılı olmak için çabaladığın süreçte zaten maddi değerlerde kendiliğinden gelecektir. Başarılar diliyorum sana.

 19. Aleyna dedi ki:

  Merhaba, lise 2. sınıfa yeni geçtim. İyi bir anadolu lisesinde okuyorum ve avukat veya savcı olmak istiyorum.
  Hukuk TM-3’ten alıyor yani LYS’de Matematik ve Edebiyat istiyor. Ben eşit ağırlıktan direkt olarak hukuk istiyorum ama bazı öğretmenlerim iyi bir hukuk fakültesine -Koç,Bilkent,TOBB- giden öğrencilerin sayısal bölümden gittiğini eşit ağırlık öğrencilerinin gidebileceği en iyi hukuk fakültesi İstanbul Ü.- Hukuk F. olduğunu iddia ediyor. Kafam karışık. Sayısaldan mı daha rahat kazanırım EA’dan mı? Sayısalı seçmek risk değil mi? Neden EA’dan adı geçen özel üniversitelerin kazanılma oranı düşük görülüyor? Sayısal öğrenci daha fazla matematik yaptığı için mi? Sıralamayla mı alakalı? Yoksa hepsi, kişinin çalışması ve disiplin anlayışıyla mı doğru orantılı?
  Başlığın ve konuşulanların dışına çıktığımın farkında olarak özür diliyor ve fikir verebilecek, yanlış bildiğimi düzeltecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

  1. Zeynep dedi ki:

   Canım ben hukuk fakültesi istiyorum bu sene mezun oldum fakat 2. sene tekrar deneyeceğim sana tavsiyem eşit ağırlık okurken aynı zamanda sayısalda en az bir dersin ygs konularına çalışman mesela biyoloji genel olarak ezbere dayalı bir ders eşit ağırlık öğrencisi için zor bir ders değil mesela biyolojiye çalışabilirsin tabi fizik ve kimyaya da çalışırsan güzel olabilir. Öğretmenlerinin bunu söylemesinin sebebide şu tatlım, Ygs de sayısallar ellerinden geldiğincce bütün derslerin sorularını cevaplıyor ancak eşit ağırlık öğrencileri sadece türkçe mat-geo ve sosyal sorularını cevaplaybiliyor ve bu durum sayısal öğrencilerini eşit ağırlıkların önüne atıyor ve bunun dışında ne yazıkki lys sınavında çoğu sayısal öğrenciside eşit ağırlık sınavlarına giriyor ve rakip sayınız artıyor. Bu yüzden sana en büyük tavsiyem eğer imkanın varsa; okulda eşit ağırlık seçip, kimyadan yada fizikten özel ders alman, ve biyolojiye kendi başına çalışman. Eğerki özel ders olanağın yoksa ve okulunuzda haftasonu ygs lys kurslarınız varsa öğretmenlerinle konuşup okulda e.a devam ederken kursta sayısaldan devam etmen. ve eğerki okulunuzda hafta sonu kurslarınızda yoksa sayısaldan okuman. ve bu konuda lise ikiye yeni geçtiysen eğer ygs konuları 9 ve 10. sınıf konularından çıkıyor lise 2 de sayısalda olup lise 3 te eşit ağırlığa geçiş yapabilirsin dediğim gibi bunu öğretmenlerinlede konuşman gerekiyor

  2. Hukukçu dedi ki:

   Merhaba Aleyna fenin tm3 dalında çok bir getirisi yok sayısal seçmeni bundan dolayı tavsiye etmem yukarıda yazdıgın durumun nedeni ise suanki tm öğrencilerinin çoğunun matematiği kücümsemeleri ve edebiyat,coğrafyayla kurtarırım diye düsünmeleri bundan dolayı matematiği fazla yapan mfciler daha üst sıralarda tercih yapıyolar ama bu durumun kesinlikle fenle alakası yok yani uzun lafın kısası fene ayıracağın zamanı edebiyat ve matematiğe ayırman gerektiğini düsünüyorum ben. Birde eğer mf bölümü seçersen sadece ygs degil sana lazım olmayan lys fenide göreceksin ve onunda yazılılarına hazırlanacaksın buda oldukça büyük bir zaman kaybı olur bir sınav öğrencisi için. İnşallah söylediklerim aklındaki sorulara cevap olmuştur :)

 20. Hukuk okumak isteyen insanlardan biri daha dedi ki:

  Ben anadolu lisesinde okuyorum. Lise 3 e geçtim ve eşit ağırlık bölümünü seçtim, hukuk okumak, avukat olmak istiyorum. Okuduğum bir çok yerde avukatlık bölümünü okumanın çok zor olduğu yazıyor. Ama genel olarak baktığımızda her mesleğin bir zorluğu vardır. Hocalarım da son yıllarda hukuk bölümüne eğilimin çok fazla olduğunu ve o bölümün de dolduğunu söylüyorlar gerçi bilmiyorum belki de başka bölüm seçmemi düşündükleri için de olabilir. Kazanmak için çok fazla çalışmam gerektiğini biliyorum evet ama nasıl çalışılması gerektiğini pek de bilmiyorum açıkçası. Avukatlık mesleğiyle ilgili kitaplar okumak istiyorum ama neler okumalıyım bilmiyorum. Kazanmak çalışan bir insan için çok da zor olamaz bence. Çalışan insan mutlaka bir şekilde yapar. Sizce ben düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışırsam anadolu lisesinden bunu yapabilir miyim? Okumam gereken bir kaç kitap ismi verir misiniz ve çalışmak için bir kaç küçük taktik?

  1. Soner ERÇİM dedi ki:

   Kardeşim edindiğim tecrübelere göre eğitim ile maaş veya ücret birbiriyle her zaman orantılı olmuyor. Bir üniversite kazanamamış ve bakkal dükkanı açmış biri bile bugün hakim savcıdan daha fazla gelir elde edebiliyor. Bu tamamen şans yani kader. Ancak maaştan ve ücretten bağımsız olarak düşünüldüğünde sağlık bölümü okumak mesela hayırlı bir iş ama yeniliğe pek açık değil sürekli belli şeyleri tekrarlaman gerekiyor. Mühendislik desen ülkemizde üretim pek gelişmiş olmadığından öğrendiklerini uygulama imkanı pek olmuyor. Kaymakamlık gibi idari görevlerde de çok monotun ve her davranışı belirlenmiş bir hayat yaşıyorsun. Bu nedenle hukuk okumak hem olaylara bakışını hem adil insan olma yeteneğini hem aranılan soru sorulan insan olma özelliğini hem de insanların sorunlarını çözmek gibi hayırlı bir işle ömrünü tüketmeni sağlayacak erdemli bir yöntemdir. Tabi ki tavsiye ediyorum.. Fakat ücretten memnun olmayabilirsin bunu ta başından kabullenmek gerekiyor.

 21. zeynep elif dedi ki:

  Okudum yorumlardan birkac kisiye cooooook tsk ederim sizi coook seviyorum canlarim benim

 22. zeynep elif dedi ki:

  Kotu yorumlarda bulunmayin lutfen cok etkili oluo

 23. zeynep elif dedi ki:

  Cok kararsizim ya ne yapacagimi sasirdim tum yorumlari okudum ama hala karar vermedim

 24. yunus dedi ki:

  insanı hukuk tan solduruyorsunuz ya

 25. ilhan kaya dedi ki:

  bu sene son senem meslek lisesi ögrencisiyim ygs sınavında barajı geçip lys sınavında tm3 secicem avukat olmayı çok istiyorm fakat konustugum avukatlar hep düşük maaşlar ile çalışıyor 3 4 yıllık avukatlar 2 2.5 milyar araası bi maaş alıyor maaşı düşük gibi görünsede ileriki yıllarda azimle olan birisi her şeyi başarabilir !!

 26. Menekşe gedikli dedi ki:

  Ben bir sosyal bilimler lisesi hazırlık artı 9.sınıf öğrencisyim. Hukuk bölümünü seçmek istiyorum fakat açıkcası biraz korkuyorum. Bu konuda bazı endişelerim var hem maddi hemde manevi.

 27. fatmanurönce dedi ki:

  Ben İstanbul’da, Kamuda çalışan bir Avukatım. Meslek seçecek olanlar için söylemek istiyorum; Avukatlık mesleğinde hem masa başında saatlerce beyin gücü ile çalışmanız gerekir, hem de şehrin bir ucundan diğer ucuna günde iki adliyeye giderek bedenen de çalışırsınız. İşimiz evrak işidir. Yaz, duruş, getir, götür. Öncelikle memur olarak kabul edilirsiniz. Bu hem özel Avukatlar hem de çalıştığınız kurum personeli için böyledir. Kurumların dosyası çoktur, ücreti azdır. Emekli olana kadar ne kısalır ne uzar. Dışarıdan özel dava alamazsınız. Kurum ne kadar düzgün, sistemli, çalışanları bilgili, tecrübeli ve kanuna uygun iş yapıyorsa, sizin işiniz de düzgün ilerler. Kurum çalışanlarından yazılı bilgi gelmeden dilekçe yazamayacağınıza göre, bilgi ne kadar çabuk ve sağlıklı gelirse işiniz de o kadar sorunsuz olur. Ama genelde on yerden kayda-imzaya girerek evraklar size ulaştığından sizin zamanınız daralır. (Hukukta yapılacak işler genelde 3, 7, 8, 10, 15, 30 günlük sürelere tabidir. Süreyi kaçırırsanız veya dilekçenizde eksik olursa sorumluluk büyüktür. Miktarı küçük olan hatta alacak davası niteliğinde olmayan bir dava bile sizi Ağır Ceza Mahkemesinde sanık yapabilir. Bir sorumlu aranıyorsa topu Avukata atmak çok kolaydır ama asıl fikri alınması gereken yerde sadece memur muamelesi görürsünüz. Odalarınız tıklım tıklımdır. Kafanızda her zaman yapılacak süreli işleriniz olur. En zoru; dosyayı elinize alıp baştan sona kesintisiz okumak veya bir dilekçeye başlayıp onu kesintisiz yazmak mümkün değildir. Sakin ve sessiz bir ortamınız olamaz. Personel gelir bir şey sorar, vatandaş gelir, telefon çalar, yeni evrak gelir… Bu da uzun dönemde dikkat dağınıklığı yapabiliyor. Bir süre sonra evde de bir işe başlamışken başka bir işe geçmeler başlıyor.
  Ama ben özel çalışıcam, büro açıp çevre yapana kadar destek olacak mali imkanım var, istediğim davayı alırım diyorsanız, Avukatlık elbette güzeldir. Kanunu uygulamaktan ziyade tartışabilir ve değiştirilmesinde etkili olabilirseniz, manen doyarsınız ki insanı doyuracak olan esas şey budur.

  1. Alacaklı Vekili dedi ki:

   Saçmalardan seçmeler… Çiğnemeden yutmak Nasıl zorsa her iş de kendi içinde zor veya kimine göre kolaydır. Ben de bir avukatım. Kendi büromda çalışıyorum. Bu söylediklerinizin çok daha ilerisinde zorluklarla mücadele ediyorum. Ofis çalışanlarının genel sorunları zaten anlattıklarınız. Avukatlık mesleğinin gerçek sorunları bunlar değil arkadaşlar. Av. Semih Güner ve Av. Ali Haydar Özkent’in avukatlık mesleği ile ilgili yazılmış eserlerini okursanız asıl sorunun ne olduğunu anlarsınız.

 28. Angell dedi ki:

  Merhaba ben lise 2’ye geçtim meslek lisesinde adalet bölümünü okuyorum ve avukat olmak istiyorum sizce böyle bir şansım olabilir mi? Cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkürler.

  1. sedef.blk dedi ki:

   Adaletten mezun olduktan sonra Dgs’ye girerek hukuk okuyabilirsiniz

 29. Hasan AKSAKALOĞLU dedi ki:

  Ben 13 yılını bitirmiş 3/3 derece ve kideme sahip bir öğretmen olarak bugün itibariyle 2,457 TL olan maaşımla soruyorum: bu yukaridaki çetelede yazmış olduğunuz 7/1 öğretmenin 2,681 TL olan maaşını hangi devlet veriyor? Ya kaynaklariniz yanlış ya da birileri gelir meblalarini yüksek göstererek sözüm ona refah seviyelerinin iyi olduğunu lanse etmeye çalışıyor.

 30. serhat dedi ki:

  yorumları okudum güldüm. 7 8 30 40 binler havada uçuşuyo ben söyleyeyim mesleğe başlayalı 2 yılımı doldurdum hala asgari ücretle çalışıyorum belki ileride fazla para kazanacağım fakat bu yıllarım geri gelmeyecek.

 31. HASAN dedi ki:

  Merhaba şuan bir adalet meslek lisesinde lise 2 ye gectim gayet basariliyim 2 donem ust uste takdir belgesi aldim. Lise ortalamasi üniversite sinavinda bana ek puan getirirmi? Adalet ogrencisi olarak diger liselere gore avantajim var mi? Simdiden tesekkurler

  1. Zehra dedi ki:

   Okul puanini alicaksin sadece ayreten bi puan gelmiycek cunku o kalkti :) ole olursa diger ogrencilere haksizlik olur :)

 32. Çağdaş dedi ki:

  MERHABA ÖNCELİKLE HAYIRLI GÜNLER. BEN BU SENE LİSE 3 E GEÇTİM VE ANADOLU LİSESİNDE OKUYORUM . BÖLÜM SEÇİCEM VE HANGİ BÖLÜMÜ SEÇMELİYİM ? BEN KENDİM TM SEÇMEK İSTİYORUM BU NASIL OLUR ? HUKUK FAKÜLTESİNİ KAZANABİLMEK İÇİN NELER YAPMAK NASIL ÇALIŞMAK GEREKİR ? ÜLKEMİZDE AVUKATLIK MESLEĞİ OLDUKÇA ARTTI AMA BUNUN BENİMLE VEYA AZİMLİ BİR KİŞİYLE ALAKASI YOK. AZİMLİ BİR İNSAN YARIŞÇI BİR İNSAN İŞİNİ BİR SEVEN İNSAN ZATEN ÇOK KAZANIR VE KAZANDIĞI PARANIN BİR DEĞERİ OLMAZ. ÖNCELİKLE AVUKATLIK STAJINI TAMAMLADIKTAN SONRA 3-5 SENE İCRA DOSYASI ÇOK BULUNAN BİR AVUKATIN YANINDA ÇALIŞMAK ŞART ÇÜNKÜ EN ÇOK PARA İCRA DOSYASINDA VAR VE BU ÇALIŞMA SÜRESİNİ BİTİRDİKTEN SONRA 28 YAŞINDA OLUYORSUNUZ TABİ İŞİNİZİ SEVİYORSANIZ ÇEVRENİZ DE ÇOK OLUR O YÜZDEN PARA SIKINTINIZ OLMAZ. GELİN Bİ KONUMUZU ÖLÇELİM 28-29 YAŞINDA AZİMLİ BİR AVUKAT ORTALAMA AYLIK 5.000-6.000 LİRA KAZANIR YORUM EKLEMEK İSTİYORSANIZ BUYRUN TARTIŞALIM. HAYIRLI GÜNLER DİLERİM

 33. İBrahim dedi ki:

  Ben lise 1 e başlayacağım ve hukuk bölümü okumak istiyorum ancak puanım biraz düşük meslek lisesine gidip sayısal bölümünü bitirdikten sonra hukuk fakültesine geçiş yapabilirmiyim şimdiden teşekkürler…

  1. HUKUK dedi ki:

   meslek lisesine gidip, üzerine sayısal okuyup eşit ağırlık gerektiren bir bölümden tercih yapmak mantıklı değil bence. hukuk istiyorsan üniversitede kazanmak için gerekli alt yapıyı sağlayacak bölüm ve okula okumanı tavsiye ederim.

 34. Tacii dedi ki:

  Arkddaşlar inşaat teknilerleri 1.300

 35. Aysu dedi ki:

  Sayisal bolume girip lys sinavina esit agirliktan girebilirsin.Sadece edebiyat,tarih,cografya,felsefe,dva gibi derslere kendin calismak zorunda kalirsin.Hukuk tm3den aliyor lysye mf sinavdan girersen giremezdin.Fakat hukuk fakultelerinin neredeyse %70lik bolumu sayisalci ama hukuk isteyip sinava tm drn girenlerle dolu.Yani o kadar insan yaptiysa,sen de yaparsin :)

 36. mehmet salih dedi ki:

  Henuz liseye yeni basladim benim hayalimde hukuk fakultesi bitirmek.bizim okulda sadece sayisal var sorun olur mu ve tavsiye eder misiniz ?

  1. bezmis hukukcu dedi ki:

   Sayisala git su anki sistemde sayisalcilar daha avantajli zaten.sorun olmaz.ama hukuk okumayi cok dusun derim.yillik 12 bin mezun var ve hepsi avukat oluyor.zaten cok fazla avukat var piyasada.10 yil sonra hukuk mezunlari zaten avukat olmazlar kimisi ticarete atilir kimisi memur bankaci olur…avukatlik oldu.bunu bizzat hukukcu olarak soyluyorum sana…

   1. Son sınıf dedi ki:

    Mal mısın olum son 4 yıl içinde 20 bin hukukçu kamuya girdi avukatlarin is yükünü düşündüğünde 20 sene daha artarak mezun verse her zaman bu meslek ölüyor diyeceksiniz bundan 10 sene öncede böyleydi 30 sene öncede nüfus arttıkça sorunlar arttıkça kısaca toplum var oldukça işini iyi yapan bi avukat asla aç kalmaz

 37. Hukukçu dedi ki:

  Burada yazan 4.000 tl avukat maaşına sakın inanmayın.Ben bizzat yeni atanmış avukat birisine sordum çıplak maaşım 2.800 dedi.Vekalet ücreti de yıllık 9.000 tl oluyor ve vekalet ücretini toplu alıyor avukatlar.Yani 11 ay 2.800 alırsınız 12. ay 2800 artı 9.000 tl alırsınız ortalama vurunca 3.500 falan yapıyor işte.Bu siteye kalırsan çıplak maaş 4.000 diyor :) Kandırmayalım arkadaslar milleti lütfen.

  1. ezgi dedi ki:

   burada yazan avukat maaşı 25 yıl hizmet veren avukatın maaşı yeni başlayan avukatın 2800 alması çok normal. vekalet ücreti de kurumdan kuruma değişir

  2. hukuksever dedi ki:

   Bende hukuk okumak istiyorum.:)
   Bence bu maaşlar doğru değil ,şişirilmişler. Lütfen aldanmayın! Arkadaşlar. Hem siz maaşa göre değil de sevdiğiniz işleri, ilgi alanlarınıza göre mesleğinizi seçerseniz sizin için daha iyi olur.fakat tabiki maaşı da tamamen gözardı etmeyin . Sonuçta hiçbir şey öpücükle alınmıyo :D
   Hem sizi şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hukuk her zaman olucak , hep tercih edilen meslekler arasında olucak:) düşünsenize savunmasız insanları savunduğunuzu ,haksız,yalancı, hilekar insanlara karşı dirayetle durduğunuzu ne kadar güzel.:) para kısmına gelicek olursak da belki şimdilik düşük bir maaşla çalışabilirsiniz fakat bu her meslekte böyle :) kimse hemen zengin olmuyo ama:) kendinizi sürekli geliştirirseniz . Karşılığını kat kat fazlasıyla alırsınız dostlarım :) merak etmeyin siz sevdiğiniz işi yapın hangi işle uğraşırsanız uğraşın kendinizi mutlaka bir şeyler katın hep gelişin , geliştirin. :)yararlı olduysam ne mutlu bana !:D size hayatta huzur, mutluluk,başarı ve sağlık dilerim…
   Sağlıcakla kalın :D

 38. oğuzhan dedi ki:

  arkadaşlar hukuk fakültesi okumak çok çok çok çok çok zor dememi beklyordunuz belki ama çokta zor değil sonuçta somut gerçekler ile alakalısınız mesleğin gelir durumu tartışılması gereken en son konu bir kere bir prestiji vardır avukatlığın bir kimliği vardır unutmayın öyle 20 bin 30 bin 40 bin tl gibi aylık uçuk para kazananlar elbet tabi var ama bu konuma gelmek için belkide 5 yıl 10 yıl öyle özenli öyle özverili çalışmalar yapmıştırki hayal edilemez 4 bin tl gibi burun kıvıran arkdaşlara arkadaşım bu sene istanbul hukuktan mezun oldu bir hukuk bürosunda asgari ücrete çalışıyor mezun olur olmaz bırakın 10 bin 20 bin tl yi 2 bin tl alamazsınız

  1. hümeyraa dedi ki:

   e peki biz ne yapcaz.bu site yalan söylüyorsa devlettemi yalan söylüyor. yani biz avukat olursak devlet bize 4 milyar vermiyomu. çk yazık ya milleti kandırıyolar

 39. Alperen Bozkurt dedi ki:

  Arkadaşlar burda yazan maaşlara inanmayın.4.000 tl yazmış ama onu 20 yıllık avukat alıyor.Yeni başlayan devlet avukatı 2700 maaşla başlıyor.Bilin istedim.

 40. arzu dedi ki:

  bu ne böyle yaha.bi bilgi edınelim diyoruz dogru duzgun bılgı yok.avukatlık için kaç yıl okumak gerekıyo?hangi liseden cıktıgımız önmlı mi?net olarak kazanmak ıçın kaç puan almak gerekır? mesleğe kaç ayşında baslanır? hepsı hakkında bılgı istiyorum !!!!

  1. Alperen Bozkurt dedi ki:

   Sevgili Arzu avukat olabilmek için Hukuk Fakültesi mezunu olmak gerekiyor.Hukuk fakültesi 4 yıldır.Hukuk fakültesi kazanabilmek için lisede eşit ağırlık bölümünü seçeceksin tani TM. Üniversite sınavında ygs ve Matematik edebiyat çözeceksin.Hukuk fakültesi puanları yuksektir.Hukuk fakültesini bitirdikten sonra 1 yıl avukat yanında staj şartı var.Staj zorunlu.Stajın bittikten sonra avukat ünvanını kazanırsın ve istersen devlette avukatlık yaparsın maaşlı olursun yani.Yeni başlayan devlet avukatları 2700 maaş ve yıllık 6-7 bin vekalet ücreti alır.Yani aylık ortalama 3200 gibi bir gelirleri olur.Burda 4000 demiş ama o 20 yıllık avukatların aldığı maaştır.Serbest avukatlar ise bilgine becerine çevrene kazandığın davaların sayısına göre değişir.Bazıları 5-6 bin tl kazanır bazıları 1700 bazıları 2500 bazıları 3000 kazanır aylık.Bazıları da 20.000 ama çok istisna.Birçok serbest avukatın kazancı 1700-5000 arasındadır geneli 2500-3000 bin tl arasıdır.Savcı olmak istersen savcılar 3500’le başlar zamanla 5.500’e kadar çıkar maaşları.Ama sana şunu söyliyeyim hukuk fakültesini bitirmek de zordur avukatlık da zordur.Bu kadar zorluğu göze alabilirsen avukat olmak için bir maceraya atıl.Yaşa gelince genelde 24-25 yaşlarında avukatlık mesleğine başlanır.Bayanlar için bu 23-24’tür.Erkeklerde askerlik var o yüzden 1 yıl daha yuksektir.Kolay gelsin.

 41. Mfaruk dedi ki:

  BEN ŞU ŞARTLARDA MALESEF TAVSİYE EDEMİYORUM BU MESLEĞİ.. İNSANLARIN EĞİTİMSİZLİĞİ NEDENİ İLE HİÇ SAYGISI YOK. YURTDIŞINDA ADALET İSTEMİ YERLEŞİK ÜLKELERDE YAPABİLİRSİNİZ.. AVUKAT SEVERLERE SLM.AR.
  BİRDE PARA YÖNÜNDEN ELEŞTİRENLERE BİRKAÇ SÖZÜM OLACAK. ASKERİ CUNTALARIN YARDIMCISI İLK ETAPTA KİMDİR, MEVCUT MISIRDA Kİ CUNTANIN KUKLA C.BAŞKANI KİMDİ? YÜZLERCE KİŞİYİ KİM ISMARLAMA İLE İDAMA GÖTÜRDÜ. KİM ASKERLERE “EMREDERSİN KOMUTANIM* DEDİ. ÖTE YANDAN RAHMETLİ MENDERESİ KİMLER HANGİ MESLEK GRUBU ISMARLAMA KARARLA İDAMA GÖTÜRDÜ.SIKIYÖNETİM MAHKEMELERİNDE HAKSIZ CEZALARI VERENLER AVUKATLAR MIYDI.????? OH RAHATLADIM ELHAMDÜLİLLAH ETKİLİ OLDUU CANCAĞIZLARIM AVUKAT DÜŞMANLARI SİZİ GİDİ. MESLEĞİMİZİ SAVUNAMAZ İSEK BİZE ONURUMUZ HARAMDIR.. GERÇEK ADALETİ/ TÜM HUKUKÇULARI SEVENLERE SELAM OLSUN!

 42. ahmet dedi ki:

  Selehattin kardes cok dogru konustu…önemli olan duzenli calismaktir ..surekli…

 43. Zeynep dedi ki:

  Ben de avukat olmak istiyorum…Fakat gerçekten çok zor bir meslek, öncelikle bir anadolu lisesine gitmeli ve TM (eşit ağırlık) okuyup, liseyi bitirmeli ve Öss ye girmelisiniz.Öss de yeterli puanı yapmalı, ki istanbul gibi bir yerde okuyacaksanız en aşağı ilk 9.000 kişinin arasına girmelisiniz…Onlarca insan arasından öne geçmelisiniz…Sonra bir hukuk fakültesi okuyup, 4 senenin sonunda 1 senelik stajınız sizi bekliyor…Ve stajda bitince bir sınava giriyor ve o sınavdan “Avukatlık” belgesi alıyorsunuz…
  Bunları bitirince de ister bir hukuk burosunda çalışıyor, ister fakultede kalıp öğretim görevlisi olabilir ister kendi büronuzu bile açabilirsiniz.
  İlk olarak 3.000 tl civarında bir parayla başladıgınız avukatlık , gerek araştırma konusunda gerek olayları irdeleyebilme konusunda çoğu avukata zorluk çıkaran bir meslektir..Bu yuzden elinizden gelenin en iyisini yapmalı, sözel yeteneklerinizi, araştırma becerilerinizi, kanunları,olaylara farklı bakış açılarını ,yürürlükleri ve bildirgeleri dikkate alarak hakimi ikna etmeli ve bir davayı kazanmalısınız…Kariyerinizde başarılar…Ben bu bilgileri şurdan biliyorum;
  ben de bir hukuk fakultesi öğrencisiyim ve bu konuda geniş bir bilgim var…İstanbul Bilkent Üniversitesindeyim ve hepinize bu yola çıkarken bir daha düşünmenizi istiyorum çünkü gerçekten zor…

  1. Alperen Bozkurt dedi ki:

   Özel okuduğun ne kadar da belli çok bilgisizsin arkadaşım.Yeni başlayan avukat 3000 falan almaz.1500’le başlarsan sevinmelisin bu bir.İki üniversitede hoca olmak için ales ve yds gbi sınavlara gireceksin yüksek lisans yapacaksın bir sürü teferruatı var.Yanlış bilgi verme burda arkadaşlarımıza.9000 falan demişssin de senin derecen kaçtı bakalım?90 000 mi? :)

   1. gaye dedi ki:

    Arkadaşa diyorsunuz fakat siziznde ondan aşağı kalır yanınız yok yani,sizde cahilsiniz benim yakınım 3.800 maaş alıyor eğer bir avukat işini iyi yaparsa emeğinin karşılığını alır insanlarin gözünü korkutmayın! Hukuk zor falan değil ,

   2. müjgan civan dedi ki:

    Merhaba Alperen Bey üzerinden zaman geçmiş ama bir konu hakkında bilgi ararken denk geldi .. biriniz de zeynep arkadaşın yorumuna cevap verirken istanbulda bilkent hukuk mu var dememiş. :))

    1. Taha dedi ki:

     Müjgan Hanıma tespitinden dolayı teşekkür ediyoruz :))

  2. berfin dedi ki:

   Ben de 10. sınıf öğrencisiyim.Peki hakimliktemi bu yollardan geçiyor?

 44. Zeynep dedi ki:

  Ben de avukat olmak istiyorum…Fakat gerçekten çok zor bir meslek, öncelikle bir anadolu lisesine gitmeli ve TM (eşit ağırlık) okuyup, liseyi bitirmeli ve Öss ye girmelisiniz.Öss de yeterli puanı yapmalı, ki istanbul gibi bir yerde okuyacaksanız en aşağı 9.000 gibi bir puan söz konusu…Onlarca insan arasından öne geçmelisiniz…Sonra bir hukuk fakültesi okuyup, 4 senenin sonunda 1 senelik stajınız sizi bekliyor…Ve stajda bitince bir sınava giriyor ve o sınavdan “Avukatlık” belgesi alıyorsunuz…
  Bunları bitirince de ister bir hukuk burosunda çalışıyor, ister fakultede kalıp öğretim görevlisi olabilir ister kendi büronuzu bile açabilirsiniz.
  İlk olarak 3.000 tl civarında bir parayla başladıgınız avukatlık , gerek araştırma konusunda gerek olayları irdeleyebilme konusunda çoğu avukata zorluk çıkaran bir meslektir..Bu yuzden elinizden gelenin en iyisini yapmalı, sözel yeteneklerinizi, araştırma becerilerinizi, kanunları,olaylara farklı bakış açılarını ,yürürlükleri ve bildirgeleri dikkate alarak hakimi ikna etmeli ve bir davayı kazanmalısınız…Kariyerinizde başarılar…Ben bu bilgileri şurdan biliyorum;
  ben de bir hukuk fakultesi öğrencisiyim ve bu konuda geniş bir bilgim var…İstanbul Bilkent Üniversitesindeyim ve hepinize bu yola çıkarken bir daha düşünmenizi istiyorum çünkü gerçekten zor…

  1. zeynepsiyah dedi ki:

   arkadaşlar 9.000 gibi bir puan yazmışım hemen düzelteyim kusura bakmayın ilk 9.000 kişinin içine girebilmelisiniz yazacaktım..Yanlış anlasılmasın, dalgınım şu aralar..hukuk okumak çok zor cidden…

   1. Buket dedi ki:

    İSTANBUL Bilkent mi ahaha sen troll falan mısın bir de hukuk okumak çok zor yazmış Ahahah

  2. Bülent Keresteci dedi ki:

   -bilkent ankarada Allahın safı

 45. tuğçe dedi ki:

  inşallah bende bir meslek sahibi olabilirim. hayatımda 3 meslek istedim bunlar 1.polis olamak 2.rehber öğretmeni olmak 3. ise avukat olmak birisi olmazsam inşalah diyeri olurum arkadaşlar sizde bir meslek sahibi olursunuz inşallah iyi günler

  1. ceren dedi ki:

   bende psikolog,eczacı ve avukat olmak istiyorum çok kararsızım 2014 de yapılan lysde ki derecem 3.000 inci idi her yeri tutuyor bu yüzden kararsızım yardımcı olun

 46. Metin dedi ki:

  Hep hayalimdi Savcı Olmak Rabbime dua ederdim İmkanımda yoktu biliyormusunuz.Ve Tayyip erdoğandan Allah razı olsun beni okutacak tüm masraflarımı o karşılicak ve 4 sene sonra ben artık hukuk okumuş biri olarak hayata adım atacağım.Belki savcı olamassam bile Avukatlığı hakkıyla ve layıkıyla yağacağıma yemin ediyorum ve maaş o kadar da önemli değil benim için : ) Hayalim gerçek oldu o kadar çok mutluyum ki anlatamam. Saygılarımla herkese bol şans.[ Bu arada Rabbim Sana Ne kadar Hamd etsem az Seni seviyorum Allahım ]

 47. mert dedi ki:

  Merhaba arkadaslar bende avukatligi saygin bir meslek olarak görüyorum .15 yasindayim ve hedefim ileride avukat olmak cevremdekilet kendimi sözlü olarak ç cok iyi ifade ettigimi soylüyor sizce bu meslegi secmelimiyim ?

  1. meryem dedi ki:

   Mert,hedefin Avukat çok yüksek mertebe İnş olursun tabi olabilirsen :D Seçebiliyorsan seç ilerde bu bölümü ;))

 48. sevki kursun dedi ki:

  ben bu sene hukuk fakultesine gitmeyi dusunuyorum ama sunuda cok merak ediyorum simdi kamu avukati nasil is yapiyor yani devlet tarafindan falan mi dava geliyor veya gunde kac davaya cikiyor calisma saatleri falan nasil yardimci olursaniz sevinirim.

  1. gamze dedi ki:

   Bu nerde çalıştığına. Göre değişir her yerde aynı değil çalişma,saatleri falan

 49. sema dedi ki:

  Ocak 2014 maaşı 4.000 olmuş gibi gösteriliyor.ama 1.4 derecedeki avukatın gerçek maaşı ocak 2014 itibariyle 3.070 TL civarındadır.

 50. Arzu dedi ki:

  Tamam haklısınız da.hangi avukata işim düşse dava konusundan önce paradan konusuyorlar.bu da insanın aklında işleri güçleri para diye kalıyor. Ve güven uyandırmıyor. Doğruya doğru.

 51. kömürlü dedi ki:

  inşallah bende olacam

 52. eren gamze dedi ki:

  bende büyüyünce avukat olmak istiyorum inşallah olurum

 53. irem dedi ki:

  inşallah bende avukat olucam ve bütün davalarımı kazanıcam.

 54. kadir dedi ki:

  bir gün inş. avukat olacağım

 55. ahu dedi ki:

  benim amcam avukat bende avukat oluvam ve amerikada okuyacağım bence avukatlık ç.ok güzel bir meslek tavsiye ederim herkese :)

  1. deniz dedi ki:

   Amerikan hukuku okuyup türkiyede avukat olmak

 56. tuğçe naz dedi ki:

  bence avukatlık çok güzel bir meslek ve herkes de bu mesleğe saygı göstermek zorunda

 57. merve dedi ki:

  ben de avukat olacam

 58. beyza dedi ki:

  ben ileride avukat olmak istiyorum daha 13 yaşında olmama rağmen hedefimi belirledim. bence her mesleğin kendine göre bir güzelliği vardır.ve bu mesleğede sayğı duyulması gerektiğini düşünüyorum.bana avukatlık ile ilğili biraz daha açık bilği verirmisiniz acaba teşekkürler

 59. hasan dedi ki:

  bncede avukatlık zor bır ıs yanı zor olmayn hcbır yoktr.

  1. isimvermekistemem dedi ki:

   Avukatlar “para para diye havlarlar” ne demektir ? O insanlar hak ettiklerini istiyorlar sadece o kadar. Avukatlık çok kutsal ve zor bir meslek. Bazıları para için çalışıyor olabilir ama Türk Avukatları Adaleti sağlamak için var. Kimse laf edemez. Saygı duyun…

   1. isimsiz dedi ki:

    mallar avukat olmak için en az 6 yıl okucaksınız.2 yıl staj yapıp sonra avukat olunuyo.en az 10 sene hukuk okursunuz.o kadar kolay değil :)

    1. Merve dedi ki:

     Hukuk fakültesi öğrenimi 4 yıl.Staj da 2 yıl değil.Saçmalamadan ve yalan söylemeden yorum yapın.

    2. ahmet dedi ki:

     sadec saçmalamışın kardşim 4 yıl okuyosun 2 yılda staj bilmeden atıp tutuyosun…

    3. oguz dedi ki:

     en azından avukat olmaya değer

 60. AVUKAT DENİZ dedi ki:

  sizi ankaradadaki büroma çağırıyorum.gelmek isteyen bana yanıt versin adresi gönderim… BEKLİYORUMM.

  1. Melek dedi ki:

   Büronuza gelme imkanımız olmayabilir size buradan soru sorup cevaplarını da burdan alsak olur mu?

  2. ali dedi ki:

   olmayan bürona çağır bakalım

   1. gökçe dedi ki:

    Bak bu iyiydi…

 61. EsatDelikenli dedi ki:

  Insan bir isi severek yaptiktan sonra paranin pek bir onemi olmadigi, Turkiye gibi bir yerde gercekten soylenmesi cok ama cok zor bir sey. Acikcasini soylemek gerekirse ulkemizdeki en baslica sorunlardan bir tanesi hizmet sektoru. Herkes devlete sirtini daya gerisini bosver der ama bence en yanlis goruslerden biride bu. Cenenize ve cevrenize guveniyorsaniz ozele gecin. Kendi yolunuzu kendiniz secin.

 62. ebru dedi ki:

  bir avukat bu kadar az alamaz… saçmalamış bunlar..imamlarla aynı parayımı alıcazyazıklar olsun tayyibe..birde beşbekenım die geçmiş devletin başına..

  1. selahattin okur dedi ki:

   4000 tl gayet iyi devlette çalışıyoun daha ne bekliyosun devlette bu para gayet iyi eğer da fazla para istiyosan kendi hukuk büronu aÇMAN GEREK BU KADAR KOLAY…!!!

 63. HAMDULLAH ÖZTEMEL dedi ki:

  ben hamdullah öztemel madnin mazıdağından katılıyorum bende avukat olmak istiyorum

  1. Beyzadee dedi ki:

   seni tebrik ediyoruz yarışmamızda başarılar diliyrouz :D

 64. lordofthedark dedi ki:

  avukatlara cok bile bence bu maaş iyi valla sonra yukardakı arkadasıma katılıyorum ee esas adaletsizligi avk yapıyor kardeş hiç merak etme biz bunalar yetiştik onların anlayamadıgı saglardayız saygılarr

  1. Omer dedi ki:

   Kedi uzanamadigi cigere birak onu bunk neler dermis.suna bak.Kardesim isletme degil bu hukuk gel de oku o zaman.millet cok kolay zannediyor ya

 65. Selin dedi ki:

  arkadaşlar ben son sınıfım marmara hukuk istiyorum inş herkes istediği yerleri kazanır

 66. volkan cabuk dedi ki:

  benım anlamadıgım bu ulkede kımse kımsenın yaptıgı ıse saygı duymuyor, bugun bır hukuk fakultesınden mezun olmanın ne demek oldugunu bılmeyen zıhnıyetler gelmıs burada bır ıkı ornek gostererek meslegı kotuluyorlar. kardesım kazandın da devlet mı okutmadı okudunda para mı kazanamadın umarım herkesın herkese saygı duydugu ınsanların okurken emegının karsılıgını alabılcegı mesleklerımızı ıcra ederız…

 67. Duygu dedi ki:

  Ben de avukat olmak istiyorum. Bu mesleği çok seviyorum.Hukuk kazanmak o kadar kolay bir şey değil.Daha yaşım küçük ama hayallerim var.Hukuk okuyarak ailemi gururlandırmak istiyorum.Bence avukatların aldıkları maaş pek adaletli değil.Ben avukatlığın çok saygın bir meslek olduğunu düşünüyorum..

  1. deniz dedi ki:

   çok haklısın ben de avukatlığı çok seviyorum ama allah izin verirse inşallah olucam…***

  2. aysu dedi ki:

   bak ben suan ankara hukuk fak. 1 sınıf öğrencisiyim çok düşündüm bu bölümü seçerken istemeyen biri için cehennem hayallerle okuyan biri için cennet olur bu bölüm iyi düşün

  3. selahattin okur dedi ki:

   avukatlık saygın bir meslek ..evet…ama çok yanlış düşünüyosunuz ..devlette çalışıyosun avukatsın 4000 küsür alıcakın daha ne istiyoun… hem çok para istiyosun hem de devlette çalışmak istiyoun ters orantı resmen …açarsın bir hukuk bürosu 7.000,8.000, iyi bir avukatan 30. 40 milyar bile alırsın ama devlette 3.000,4.000 lira gayet iyi mantıklı olun saçmalamayın

   1. Mfaruk dedi ki:

    kardeşim 22 yıllık türk avukatıyım. Donanımlı Avukat olmak yle çocuk oyuncağı değil. Avukatlık mesleği aşırı açılan ve hiç te pratiğe yönelik eğitimvermeyen ve hukuk formasyonundan yoksun hoca ve fakülteler nedeni ile ayaklar altında..
    hukukçunun iyisi ve kalitelisi iyi bir hakim ve savcı yada Bağımsız savunmayı temsil eden bir SERBEST AVUKAT OLUR biraz orta hallileri sırtını devlete dayamayı ve ÖYLE HAKİM SAVCI VE AVUKAT OLMAYI İSTER. EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET MESELESİNDEN VE YARGI MENSUBU OLDUKLARINDAN TÜM KAMU AVUKATLARI DA HAKİMLER VE SAVCILARLA EŞİT OLUP, AYNI ÜCRETİ YANİ 1. SINIF OLANLAR 7 BİN TL MAAŞ ALMALILAR. O KADAR. TECRÜBE KONUŞYOR. ÇÜNKÜ KAMU AVUKATLARI DEVLETİMİZİN HUKUKİ/EKONOMİK SAVCISI VE SAVUNMANLARIDIR ANLAŞILDI MI. BU ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL. ONLARDA YARGI MENSUBUDUR ANLAYIN ARTIK. BİZDE HALA NE OLDUĞUNUN ANLAŞILAMAMIŞ OLMASI TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜNDE BÖYLE BİR MESLEĞİN OLMAYIŞI VE HALKIMIZIN EĞİTİM EKSİKLİĞİDİR VESSELAM..

 68. Merve dedi ki:

  Avukatlık bence aşırı derecede emek isteyen bir iş.Bende avukat olmak istiyorum ve olacağım da.Ama bazı arkadaşların yorumları çok kötü.Ama Avukat çok saygın bir meslektir.Lütfen biraz saygılı olun.Bu okulu (hukuk fakültesi) kazanmak aşırı zor 500 küsürlerde puan almak lazım neredeyse hiç uyumamak lazım.Çok mu görüyorsunuz Avukatlara.Ve ilerde avukat olursam gerçekten daha iyi anlayacağım.Avukatların neler çektiğini…!

  1. pelin dedi ki:

   Ben avukatların değerini anlamayan insanları kalite yoksunu olarak görüyorum.

   1. gülcan dedi ki:

    Bence avukatlar çok aşırı derecede yalancılar … Avukatlar para para diye havlarlar…..***

  2. selahattin okur dedi ki:

   evet avukatlık emek isteyen bir iş…hukuk fakültesi puanları 500,lerde felan değil tıp fakültei mi bu ..sadece galatasaray üniversitei hukuk fakültesi 526 ivarında öğrenci alıyo …..genel olarak 440,430,420,450 civarında puan almak gerekiyo….sizde bu cahillikle hukuk fakültesinin biraz zor görürsünüz …….(hiç uyumamak tabiri de çok saçma …..kazanmak istiyosanız düzenli çalışmak gerekir….

 69. merve dedi ki:

  avukatların emeği bu maaşları haetmiyor bence bende avukat olmak isiyom ama daha liseye geşmem için 2 senem var

 70. olcay dedi ki:

  arkadaşlar amcamın oğlu avukat ama özel yani devlet üzerine bağlı deyil ve 7000 tl maaşı var ve bazen bu 7000 tl günlük yani bi dava başına bile olabilio en iyisi devlete bağlı olmadan avukatlık yapmak ama oda çene istiyo

 71. mutlu dedi ki:

  o kadar okuyup, o kadar beynimizi yorup okuyup yaşımızı bayağı ilerlettikten sonra herkesin derdiyle uğraşıp aldığımız 2 milyarsa , şimdiden okulu bırakıp çalışmaya başlayasım var .!!

 72. doğan dedi ki:

  sadece bi şey söyleyin avukattlar ne kadar maaş alıyorrrrrrrrrrr,,,

   1. derya dedi ki:

    2 milyar para para diye havlayan avukatlara yetmiyormuş gibi bide yalan şeyler soyleyip 2 katını daha istiyorlar… GÖRGÜSÜZÜN ÖNÜNDE GİDENLERİ… AVUKATLAR…

    1. Tuğba dedi ki:

     Pardon Derya Hanım farkettiyseniz pardon diyerek konuşuyorum sizin mesleğiniz ne ki siz böyle konuşmaya tenezül edebiliyorsunuz? Bende bir Avukat Adayı olarak sizi gerçekten kınıyorum

     1. Merve dedi ki:

      Avukat para para diye havlıyor ne demek!2 bin tl değil yaptığız işe 4 bin tl de yetmeyebilir.Oturduğumuz yerden para istemiyoruz ya milletten.Avukat para istemesin istiyorsanız davanızı kendiniz yürütürsünüz kapasiteniz yetiyorsa.

 73. hasan dedi ki:

  bence verilen emeğin hakkı bu olmadığına inanıyorum

  1. selahattin okur dedi ki:

   herkes aynı şeyleri demiş durmuş parası az parası az devlette çalışıyosan gayet iyi bi para ..gidin kendi hukuk büronuzu açın parayı görürsünüz açmısınız ne siniz ..bu kadar cahil nasıl olabiliyorunuz anlamıyorum.sizin neyinizi avukatlık !!!

 74. baharsu dedi ki:

  e o zaman özel avukatlar kaç alıyor ? …

 75. aziz dedi ki:

  yazıklar olsun

 76. seher dedi ki:

  Ben hala meraktayım 2 bin liradan fazla olduğunu düşünüyorum. Hukuk okumak istiyorum ama emeklerimin karşılığını da son kuruşuna kadar almak isterim. Lütfen, rica ediyorum. Bu meslekteki birinden devlette veya özellde çalışanların resmi, kağıt üzerindeki meblağ değil de, pirim ve diğer olanaklarla toplam gelirini öğrenebilirsem çok mutlu olacağım.

  1. güneş dedi ki:

   lütfen bana yardım eder misiniz avukatların ne kadar maaş aldıklarını öğrenmek istiyorum lisede TM öğrencisiyim ve avukat olmayı düşünüyorum ama avukatların yeterli maaşı emeklerinin karşılıklarını almadıkları söyleniyor hayatım için önemli bir karar vereceğim sonuçta yardımcı olursanız sevinirim.

 77. kenan dedi ki:

  gidin ya adaletsizliğin bu kadarına da pes ya maaşlara bak hem de o kadar çaba ve emeklere karşın,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 78. meltem dedi ki:

  necati bey siz şanslısınız ki size kale alıp cevap veren saygılı ve seviyeli insanların arasında bu kadar rahat konuşabilmişsiniz!mesleği karalayıcı bu yorumunuzu size bir avukat olarak değil öncelikle bir hukukçu olarak eleştireceğim!… Size bu kadar kolay gelen meslek devletin temel yapı taşı olan yargının bir ayağıdır… Avukat Savcı Hakim bunlar birbirini dengeleyemezse ve siz de sanık sandalyesindeyseniz her an kendinizi rutubetli bir hapishanenin demir parmaklıklı camında suçunuz olmamasına rağmen bulabilirsiniz…Yalancılıkla suçladığınız bu meslek aslında doğruların ortaya çıkması için canla başla çalışır.unutmayın ki her davanın bir tarafı olmaz ve unutmayın ki davacı ve davalı tarafta kim daha çok yalan konuşursa değil kim iddiasını maddi hukuka dayandırabilirse ve ispat edebilirse kazanır. ve hukukta yalan diye bir delil yoktur… Her neyse siz bu kadar aşağılayıcı konuşmuşsunuz ama benden size tavsiye avukat olsun ya da olmasın bu kadar bayağı konuşmayın çünkü karşınızdaki kişi sizi önemseyip sizden şikayetçi olabilir… o zaman o beğenmediğiniz avukatların eline düşmek zorunda da kalabilirsinizz…

 79. SALİM ZENGİN dedi ki:

  bu da

 80. gaye dedi ki:

  bence gökhan beyin düşncesi tamamen yanlış avukatlık devlete bağlı bir meslektir. gökhan bey avukatlık mesleğine hkaret etmiş durumda çünkü ben de bir avukatım.

 81. yaşar dedi ki:

  ben devlete bağlı bir avukatın 2 bin lira maaş aldığını düşünmüyorum eğer gerçekten 2 bin lira alıyorsa bence çok üzücü.çünkü hukuk fakültesini kazanmak kolay bir iş değil.Bitirmek de hiç kolay değil.Türkiyede devlet memurlarının aldığı maaş 1500-2000 arasında değişirken avukatların aynı statüye girmesi çok mantıksız ve üzücü.Biz bir hukuk devletiyiz ve avukatlara ihtiyacımız var.Avukatlık mesleği yalancılık mesleği değildir.Bu alışılmış sözlerden kurtulalım.Her mesleğin milletimize hizmeti var.

  1. laleş em dedi ki:

   SÜPERSİN

  2. zeynep dedi ki:

   Bilinçli sözlerinizin için tüm hukukçular adına teşekkürlerimi sunarım.

 82. gökhan dedi ki:

  en nefret ettiğim meslek avukatlık. parayla tutulan yalancı silsilesi .avukatlık maşları bence daha az olmalı .aç kanun ne demiş uıydur kılıfı . kanunların her tarafında bi açıklık var hakim ne yapsın yaz kızım!!!

  1. zuhal dedi ki:

   Gökhan bey ben avukat annesiyim yorumunuz beni çok üzdü hukuk fakültesini kazanmanın ve bitirmenin ne kadar zor olduğunu günlerce uyumadan sınavlara girmenin nasıl bir duygu olduğunu oğlumun ayakta zor durduğunu gördüğüm zaman bir anne olarak neler yaşadığımı ben bilirim avukat olduktan sonra bütün gün oradan oraya koşturmaktan perişan olan oğlumun akşam dosyalarla gelip bütün gece dosyalardan kafasını kaldıramaması hiçte kolay değil siz hangi mesleği yapıyorsunuz bilmiyorum ama ben her mesleğe saygı duyuyorum ayrıca avukatlara yalancı denmesi çok üzücü size tavsiyem avukatlar hakkında ön yargılı değil onları daha yakından tanımanızı isterim eminim onların çok saygın bir mesleği olduğunu takdir edilmesi gerektiğini düşünürsünüz ve çok daha fazla parayı hak ettiğini anlarsınız

   1. özlem dedi ki:

    çok haklısınız sizi taktir ediyorum hukuk fakültesini kazanmak hiçte kolay değil kazandıktan sonra okuması hiçte kolay değil böyle kendini bilmeyenler avukatlık demek sahtekarlık demek felan yazmışlar gerçekten bunları duymak çok utanç verici bencede avukatlık ve doktorluk çok kutsal bir meslek insanlar buraları kazanmak için geceleri uymuyorlar sonrada bulara böyle sacma yorumları görmek gercekten çok üzücü ve yazıkkkk….

  2. Fatih dedi ki:

   Sıkıntın yokken avukatlar atıp tutuyorsun da başın dara düştüğünde biri tarafından dolandırıldığında, iftiraya uğradığında hakısz yere içeri girdiğinde, hakkın ihlal edildiğinde ne yapacaksın. Sana söyleyeyim ne yapacağını. Paşa paşa kurtar beni avukat diye o avukat senin bu avukat benim dolanıp duracaksın. Sıkıntısı olmayan insanın avukatla işi olmaz. Sıkıntısı olan ise avukatın değerini çok iyi bilir. Git onlara sor. Ha bu arada avukatlık ve mahkemeler dizi ve filimlerdeki gibi hiç değil.

  3. Aykut KÖSE dedi ki:

   Ben de bir hukukçuyum böyle kendini bilmezler kıskançlıktan ne yaptığını bilmiyor ne yazık ki…Ben 3 günde toplam 8 saat uyuduğumu biliyorum sınav zamanında !
   Ayrıca Gökhan kardeş dikkat et 15.000 civarında bir tazminat davasıyla her an karşı karşıya kalabilirsiniz !

  4. betül dedi ki:

   cahil cühala bilgisiz seviyesiz konuşuyorsun

 83. Efsun dedi ki:

  Necati.Her mesleğim kendine göre zorluğu vardır.Bu mesleklerin zorluğu insandan insana göre değişebilir.Fakat her türlü mesleğe saygı duymalıyız.Her türlü mesleğe ihtiyacımız var.Bende avukat olmak istiyorum fakat hiç bir mesleği yadırgamıyorum.

 84. mine dedi ki:

  bence insan ilk önce mesleği sevip sevmediğine dah sonra maaşına bakmalıdır lütfen ön yargılı davranmayınız!

 85. mine dedi ki:

  bence bir insan ilk önce mesleği sevip sevmediğine dah sonra maaşa bakmalıdır lütfen ön yargılı davranmayınız!

 86. Muhammet dedi ki:

  Ne çok ne az. Bana göre. Kolay iş hiç bi yerde yok. Fakat önce okuyup sonra salla gelsin para demekte yok. Hak edenler kapattıpı dosyalardan bankadan icra müdürlüğünden alır parasını. Siz işinize bakın ;)

 87. cansu dedi ki:

  avukat olmayı düşünydm ama vazgeçtim hakim olmaya kara verdim o ortamda çalıştm ve iyi olmadığına insanlar tarafından ön yargılı bi şekilde karşılandığına bu yüzden hakimlik bana daha uygun….

 88. tayfun yılmaz dedi ki:

  BEİM İÇİN EN İYİ MESLEK SAVCILIK HEM FORSU YÜKSEK HEMDE MAAŞI İYİ EĞER Bİ İŞİ MAAŞI İÇİN YAPACAKSINIZ HİÇ DÜŞÜNMEYİN BENCE ASLA MUTLU OLAMAZSINIZ …

 89. hilal arslan dedi ki:

  ben daha 16 yaşındayım.ygs sınavına girmeme 2 sene var ama ben avukat olmak istiyorumm…necati denilen arkadaşımızada bu işin zorluğunu bilmeden konuşmaması gerktiğini söylüyorumm..avukatlık çok zor bir meslekk..bu mesleği yapan insanları buradan tebrik ediyor,ayakta alkışlıyor ve onlara saygılarımı sunuyorum…

 90. Süleyman YILDIRIM dedi ki:

  Ben gelecek sene ygs-lys sınavlarına gireceğim ve son kararımı da avukat olmak yönünden verdim . Necati denilen o şahsiyete demek istediğim tek şey çekilen zorluklardan haberin var mı ?? Ben dahi avukat olmadan bile çekilen zorlukları bilmeme rağmen sen nasıl bir şahsiyetsin ki avukat olan herkesin hakkına ön yargıların ile girebiliyorsun. İşte senin gibiler yüzünden bu ülkede zekasına acınacak çok insan var.. (Ve parantez içinde belirtmem gerekir ki, gerçekten avukatların hakkı yeniliyor)

 91. Tugba dedi ki:

  Necati bey siz avukatları sadece davaya girip konuşuğ çıkan kişiler sanıyorsunuz herhalde. Bizim asıl işimiz duruşma dışında. araştırma yapıyoruz, dava ile ilgili kanun ve kararları didik ediyoruz.Bir iş yerinin ya da bir insanın kaderi senin elinde.
  Verilen maaşla o davalar sonunda elde edilecek menfaati ya da dava kaybedilince o kurumun kaybedeceklerini(sadece maddi değil) düşündüğünüz zaman orantılı olmadığını görceksiniz

  1. sevki kursun dedi ki:

   izim verirseniz birsey sorucam kamu avukatinda dava kaybedince kurumu etkiliyormu gercekten birde sunu merak ediyorum devlete bagli avukatlar nasil dava alir yani devlet tarafindan falan mi is geliyor nasil davaya cikiyor yardimci olursaniz sevinirim.

 92. ecrin dedi ki:

  necati sana katılmıyorum

  1. merve dedi ki:

   of allahım şunlara bak

 93. ömer dedi ki:

  necatiyide burdan onu kınıyorum lafınıda

 94. ömer dedi ki:

  gemi güverteciler bundan daha fazla alayo

 95. yesim dedi ki:

  bunun aç gözlülük ile alakası yok necati. bir insan avukat olabilmek için ne çabalar gösteriyor hiç birinden haberin yok galiba o zaman ben sana kısaca söyleyeyim 1. olarak türkiye sıralamasın da 12.000 içine girecek 2. dört yıl boyunca belkide daha fazla fakülte okuyacak bu dört boyunca eğitim masrafı yapacak -burada fakir insanları düşün- 3. 4000’den fazla yasaları, kanunları ezberleyecek sonunda avukat olucak ve ilk maaşını almak için dosyalardı, davalardı, savunmaydı, davayı alma çabasıydı 1 ay biticek ve aldığı maaş bu zahmetlerin hiç birine girmemiş kolay yoldan bir iş bulmuş bir kişiyle aynı olacak asıl bu adeletsizliği yapan kişilere YAZIKLAR OLSUN !!!

 96. aylin dedi ki:

  Gerçekten yazık.o kadar okuyorlar ve aldıkları maaş üzücü.sağlık meslek çıkışlı bir hemşire fakülte okumadan 1800 lira alırken bir avukatın bu kadar alması adaletsizlik denebilir.

  1. ömer dedi ki:

   kabül.bide avukatlar adaleti sağılayacak.ama asıl onlara adletsizlik yapıyolar

   1. lütfen okuyun bunu ERSİN dedi ki:

    bakın arkadaşlar kiminiz avukatlığa aşk kiminiz kin nefret gerçek budur ki avukatların hepsi YAALAANCII… anlayın bunu ilerde avukat olup başınızı duvarlara vurmayın…

 97. cihan kara dedi ki:

  şaka gibi ya avukat maaşlarna bak, ptt de çalışan sıradan bir memur kadar maaş alıyorlar :) bu nasıl bir adalettir arkadaş. biride yazmış gözünü Allah doyursun diye, necati senin aldığın her nefes israf be kardeşim. Avukat olmak kolay mı, o fakülteyi kazanıp bitirmek, davalara hazırlanmak, konuşmak, savunmak? Ben avukat değilim ama maaşları görünce gerçekten üzüldüm, umarım hakettiğiniz maaşları alırsınız.

  1. ömer dedi ki:

   cihan kardeşim sana katılıyorum allah kolaylıkversin onlara

 98. necati dedi ki:

  avükatlar ın gözünü allah doyursn

  1. sergen dedi ki:

   AMİNNN…

   1. RANA dedi ki:

    doğru söylüyorsunuz…

Yorum Yaz