Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

1. Dünya Savaşında Kaybedilen Topraklar

1. Dünya Savaşında Kaybedilen Topraklar Nelerdir Kısaca Bilgi

Birinci Dünya Savaşında kaybedilen topraklar nerelerdir, açıklayalım. Ruslar Doğu Anadolu’nun Trabzon’a kadar olan bölümünü işgal etmişlerdir. Mustafa Kemal Muş ve Bitlisin kurtarılmasında bizzat cephede yer almıştır. 3 Mart 1918 tarihinde Brest-Litowsk antlaşmasıyla Ruslar savaştan çekilmiş kaybedilen toprakların yanı sıra Kars, Ardahan ve Batum da Türk sınırlarına katılmıştır.

1918 yılında Sovyetler Birliğinde devrimin gerçekleşmesiyle beraber Almanya’da ülke içinde grevler ve eylemler başgösterdi buna cevaben grevcileri orduya alan Alman hükümeti savaşın seyrinde kritik bir hata yapmış oldu. Devrimciler ordu içinde ayaklanmalar başlattı ve savaşın bitirilmesine yönelik eylemlerde bulundu. 1918 yılında Almanlar son bir hücum harekatı denedi ancak bu harekat kısmen başarılı olsa da daha sonra İtilaf devletlerinin ilerleyişini durduramadı ve İttifak devletleri için sonun başlangıcı oldu.

İtilaf devletler, İttifak devletleri ile tek tek antlaşmalar yaptı: Osmanlı devleti ile Mondros Ateşkes Antlaşması, Bulgaristan ile Selanik Ateşkes antlaşması, Almanya ile Rethondes, Avusturya-Macaristan ile villa-guisti antlaşmaları imzalandı.

1. Dünya Savaşında Kaybedilen Topraklar Kaybedilen Topraklar Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Alttan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz