Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

1. Dünya Savaşında İngiltere’nin Durumu

1. Dünya Savaşında İngiltere’nin Durumu Kısaca

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere nasıl bir politika izledi, bu konu hakkında özet bilgi vereceğiz.

Uzun ve başarılı bir hakimiyete sahip olan I.Elizabeth döneminde İskoçya ve İngiltere arasında etkileşimler başladı. İngiltere’deki Tudor hanedanı ve İskoçya’daki Stuart hanedanı arasında evlenmeler nedeniyle bazı iletişimler başladı ve geçmişte düşman olan hanedanların birbirine yakınlaşmasına neden oldu. İskoçya kralı I.James’in İngiltere kralı olmasından sonra 1707 yılında ise iki krallık bir antlaşma ile birleşti. Bu birleşmeden sonra iki devlet Büyük Britanya adıyla anılmaya başlandı. Bu krallık İngiltere’de gerçekleşen iç savaş nedeni ile yıkıldı ve bu krallık yerine önce parlamento, sonra da Oliver Cromwell ‘in iktidarındakısa süreli bir cumhuriyet kuruldu. Cromwell’in hayatını kaybetmesinin ardından oluşabilecek iç karışıklıkları önlemek için parlamento sürgünde olan kral II.Charles’ı yeniden krallığı kurması için İngiltere’ye çağırdı.

Sanayi devrimi ile 18. ve 19. yy’da büyük bir güce sahip olan ve sömürü gücü elde eden İngiltere, Britanya Krallığı’nda öne çıkmış durumdaydı. 19.yy ile birlikte büyük bir sömürü imparatorluğu haline gelen İngiltere; Avustralya, Kanada, Afrika, Hindistan gibi sömürü alanlarına sahip olmuştur. En güçlü dönemini ise kraliçe Victoria zamanında (1837 – 1901) yaşamıştır.

19.yy’ın başlarında en güçlü devlet konumunda olan İngiltere, Alman İmparatorluğu’nu büyük bir tehdit olarak görmüştür. Rusya ile olan ittifaklarını da Almanya’nın Pan-Germenizm politikasına karşılık Rusya’nın Pan-Slavizm politikası olması üzerine oturtmuştur. Fransa ile yaptığı ittifakta, Fransa’nın yenilgi alması Almanya’nın tehdit olarak görülmesini güçlendirici bir neden olmuştur.

Hollanda ve Belçika’nın Almanya’ya karşı koyabilmesi bir ada ülkesi olan İngiltere için önem arz etmekteydi ve savunma stratejisi bunun üzerine kuruluydu. Almanya tehdidinin büyümesi İngiltere için zamanla bir savaş nedeni haline gelmiştir. Bunun yanında Almanya ile İngiltere’nin çıkarları da çatışmaktadır.

1. Dünya Savaşında İngilterenin Durumu Hakkında Soru ve Düşüncelerinizi Aşağıdan Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz