Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2017

Okullarda Formatör Öğretmen Nasıl Olunur

Öğretmenleri ilgilendiren bir konuda bilgilendirme yapmak istedim. Bu yazımda “Formatör öğretmen nasıl olunur ?” sorusunun yanıt vereceğim. Formatör öğretmen nedir ? Dilerseniz öncelikle bunu açıklayalım.
Formatör öğretmen, okulların bilgisayar ve bilgisayar sistemli araç gereçlerin bakımından sorumlu ; aynı zamanda okulda görev yapan öğretmen ve idarecilere bilgisayar yazılımı – donanımı konusunda yardımcı olan personeldir. Formatörler, 6 aylık dönemler halinde görevlendirilir ve okulun idareci sınıfından sayılırlar. Okul müdürü ve müdür yardımcıları gibi 08:00 – 17:00 mesai saatlerine tâbidirler. Kendi branşlarında okulda ihtiyaç bulunması halinde formatör öğretmenlere en fazla 6 saat ders verilebilir. Bu 6 saat derse girip girmemesi alacağı ek ders ücretini etkilemez. Yıllık izinleri idareciler gibi olup 20 gündür. Ancak, geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanı tarafından yayınlanan genelgeye göre, formatörler dilerlerse yaz tatilinde , ek ders almamak şartıyla diğer öğretmenler gibi tatile gidebilirler.

zeka

Formatör Nasıl Olunur

Okullarda formatör öğretmen olma önceliği varsa bilişim teknolojileri öğretmenlerindedir. Okulda bilişim teknolojileri öğretmeninin olmaması durumunda formatörlük sertifikası olan herhangi bir öğretmenin başvurusu halinde, 6 aylık dönem için formatör öğretmen olarak seçilir. Bu sertifika, çeşitli zaman dilimlerinde Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açılan 180 saatlik kursa başvurup tamamlayan her öğretmene verilir. Kurs süresince eğitici formatörler tarafından, kursiyerlere donanım ve çeşitli yazılım konularında temel düzeyde eğitim verilir.

Formatör öğretmen başvurularına sertifikası olan her öğretmen başvuru yapabilir. Başvurular genel olarak yılda iki sefer Ocak ve Haziran aylarında yapılır. Görevlendirmeler 6 ayda bir yeniden başvuru yapmak sûretiyle yenilenir.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Erdem Alpay dedi ki:

    Formatör öğretmenlerin girmesi gereken minimum ders sayısıyla ilgili farklı yazılar gördüm. Tarih olarak en güncel sizin yazınız gözüküyor. Maksimum girilmesi gereken ders sayısının 6 olduğuna dair resmi bir referans gösterebilir misiniz ? Okulumda formatör öğretmen olarak 15 saat derse girmem gerektiği söyleniyor. Eğer maksium 6 saat olduğuna dair resmi bir yazı paylaşabilirseniz, okul yönetimine gösterip durumu düzeltmek istiyorum.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları