Beslenme Nedir

Beslenme nedir kısaca, beslenme ne demek neden önemlidir vikipedi

Beslenme

Hayatı sürdürebilmek ve sağlıklı ya­şayabilmek için insanların dengeli bes­lenmesi gerekmektedir. Çünkü beslen­me, vücudun büyümesi,normal ve sağ­lıklı olarak çalışmasını sürdürebilmesi için gereklidir. Vücudun en temel gerek­sinimi enerjidir..Büyüme, gelişme, doku­ların ve giderek organların yapılması, ye­nilenmesi ve çalışması için enerji ve ya­pı maddeleri besin öğeleridir. Bu besin öğeleri de belirli bir denge içinde alınma­lıdır. Dengeli beslenmede alınması ge­reken besinleri şöyle sıralayabiliriz: Pro­teinler, yağlar, karbonhidratlar, vitamin­ler, mineraller. Bunlardan proteinler ve yağlar, canlının hücrelerindeki temel maddelerin yapı taşlarını oluştururlar. Karbonhidratlar enerji kaynaklarıdır. Vi­taminler,mineraller ve su vücut fonksi­yonlarını düzenlerler.

kahvalti

Bireyin beslenme durumu onun sağ­lık düzeyini çok yakından etkiler, yeter­siz ye dengesiz beslenme, özellikle bü­yüme ve gelişmenin süregeldiği çocuk­luk ve gençlik döneminde büyüme ve gelişme geriliğine yol açar. Beslenme yetersizliği.bebeklerde geri zekalılığa se­bep olabilir. Yetersiz D vitamini ve kal­siyum alınımı bozuk kemik gelişimini or­taya çıkarır.

Yetersiz beslenen kişilerin bağışıklık sistemi yetersizdir ve kolaylıkla has­talanabilirler.

Beslenme olayının bir başka yüzü ise olayı tam tersine çevirir, belirli yaştan sonra aşırı beslenme devam ederse şiş­manlık ve kalp, damar hastalıkları orta­ya çıkar. Bu sebeple her yaştaki İnsa­nın kendine uygun beslenmeyi öğren­mesi ve uygulaması gerekir.

Beslenme Nedir Tanımı Hakkında Sizler de Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

31 Yorum Yapılmış “Beslenme Nedir

  1. çok kısa 1-2 sayfa daha olsaydı iyi olurdu.bu arada bu yazıya uzun diyenler yazmayı sevmiyorlardır.

    1. ödev için o kadar kısa istenmez hocana dua et çünkü bizim hoca tam abartmıyorum 2 sayfa istiyor hatta diyiyor ki isterseniz 2 den fazla yazın bide benim halimi düşün tatlım benim :)

    2. bence bu bilgide çok eksik bilgiler var önemli bilgi yazıpta kısa yazsaydnız dha ii olurdu bende aralarından önemli olanları seçipte yazdm artk ne yapalım…:(:(

Bir Cevap Yazın

Top