Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Nisan 2017

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir Tanıtımı

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tanıtımı:

Evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vs.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleme ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır. Liselerde matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği, Meteoroloji Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında, rasathanelerde, çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak çalışılabilir.

Programın Amacı: Astronomi ve uzay bilimleri programının amacı, evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Fen fakültelerine bağlı astronomi ve uzay bilimleri programda eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde okutulan derslerin yarısından fazlası temel matematik ve fizik dersleridir. İkinci grupta okutulan derslerden bazıları ise, genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi ve benzeridir. Uygulamalı derslerde bölümlere bağlı rasathanelerden yararlanılır.

Gereken Nitelikler:Bir kimsenin astronomi ve uzay bilimleri programında başarılı olabilmesi için, her şeyden önce, üstün bir akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip, bu bilim dalına ciddi bir ilgi duyan, sabırlı bir gözlemci olması gereklidir. Astronomi ve uzay bilimleri programının dersleri genellikle matematik ve fizik konularını kapsadığı için, bu programa girmek isteyen kimselerin lisede fizik ve matematik derslerinde ortalamanın üzerinde bir başarı göstermiş olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Astronomi programını bitirenlere “Astronom” ünvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik şeklinde iki anabilim dalından oluşur. Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve sonra bu gözlem verilerini değerlendirirler.

Çalışma Alanları:Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Nedir, Astronomi ve Uzay Bilimleri Ne İş Yapar, Astronomi ve Uzay Bilimleri Maaşları, Astronomi ve Uzay Bilimleri İş İmkanları, Astronomi ve Uzay Bilimleri İş Çalışma Alanları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği Hakkında Bilgiler, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünün Geleceği, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tercih Edilir mi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Tanıtımı, Astronomi ve Uzay Bilimleri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunları Ne İş Yaparlar , Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Astronomi ve Uzay Bilimleri İş Bulma Durumu

> Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Büşra dedi ki:

  Mersin Üniversitesinde matematik okuyorum 3.sınıfım çok severek okuyorum ve okumaya devam edeceğim biter bitmez de astronomi ve uzay bilimleri okuyacağım.ÖNCELİKLE BEN BU BÖLÜMÜ OKUDUM SADECE BÖLÜM OKUMAK İÇİN OKUYACAKSANIZ OKUYUN MEZUN OLUNCA BİR ŞEY OLAMAZSINIZ DİYEN VE DİYECEK OLAN ŞAHISLAR ŞÖYLE BİR KENARA ÇEKİLSİN.ZİRA BU SADECE SİZİN BAŞARISIZLIĞINIZ , AZİMSİZLİĞİNİZ , İSTEKSİZLİĞİNİZ VE YETENEKSİZLİĞİNİZ. ÜNİVERSİTE HAYATINIZ BOYUNCA EZBER YAPMAYI SEVEN , DOĞRU DÜRÜST TEKRAR BİLE ETMEYEN VE DERSİ GERÇEKTEN ANLAMAYAN SİZDİNİZ VE BUNA PROGRAMLANAN BEYNİNİZİN SİZE KAÇINILMAZ OLARAK SUNDUĞU ŞEY İŞSİZLİK OLDU OLMAYA DA DEVAM EDECEK.Matematik ortalaması 3 olan ülkem de elbette ki tek suçlu öğrenciler değil lakin bu bir bahanede değil.Kardeşlerim İŞ SİZDE BİTİYOR.Gerçekten okumak istediğiniz bir bölümse hiç durmayın.Okuyun lakin TEKRARI ELDEN BIRAKMAYIN , O DERSİ MUTLAKA AMA MUTLAKA ANLAYIN ANLAMADIYSANIZ SORUN HOCANIZA. YAMYAM DEĞİL HOCALARINIZ SİZ ÖĞRENMEK İÇİN ONLAR ÖĞRETMEK İÇİN VAR CEVABINI ELBET VERECEKLER.ÖNÜNÜZE ELBETTE Kİ ENGEL ÇIKACAK (Türkiye ortamında) AMA AŞACAKSINIZ EMİN OLUN. DÜNYA KÜÇÜK NASA HAYALİNİZ DE GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİNİZ KADAR SİZE YAKIN.Ülkem de ÇOK ZEKİ VE YETENEKLİ kardeşlerimin olduğunu biliyorum.İSTEYİN İSTEYİN İSTEYİN…SİZ BAŞARIYI DEĞİL BIRAKIN BAŞARI SİZİ KOVALASIN SİZ SADECE YILMAYIN VE BU UĞUR DA ELİNİZDEN GELENİN FAZLASINI YAPIN.KİTAP OKUYUN , OKUTUN.SADECE HAYALLERİNİZE ODAKLANIN.GELENEKLERİNİZE , AİLENİZE ,ARKADAŞ ÇEVRENİZE DEĞİL..AZ ÖNCE AYAK ALTINDAN ÇEKİLMESİNİ SÖYLEDİĞİM ŞAHISLARA DA KULAK ASMAYIN.UNUTMAYIN YAPABİLECEĞİNİZE DE İNANSANIZ YAPAMAYACAĞINIZA DA İNANSANIZ HAKLI ÇIKARSINIZ.Ömür boyu başarılar , mutluluklar … astronomlar :)

 2. Dilan dedi ki:

  1 ay sonra Ygs sınavına gireceğim ve bu hayalimin o kadar çok etkisi var ki üzerim de beni çalışmaya iten aklımdan hiç çıkmayan çabamın dozunu arttıran hayalim. Bu mesleği yapan parası çok ya da az diye yapmıyor gökyüzüne merakından aşkından yapıyorlar. Uzayda bilinmeyen onca gizli şeyi çözmek uzayı bilmek tanımak istedikleri için . NASAda çalışan Türk uzay bilimcisi olmak istedim hep . Orada az veya çok çalışan Türk insanlar da var yani aslında imkansız bir hayal değil paraysa parasıda var sen ne kadar çok istersen çabalarsan ve başarırsan..

  1. Turan dedi ki:

   Çok haklısın bende 2 yıldır bunun hayalini kuruyorum. Bütün hocalarım boşver onu açık meslek seç demekle yetiniyor ve bu bölümü kimse ciddiye almıyor ama ben bu bölüme gitmekgi çok iatıyorum. Inşallah seneye orada görüşürüz.

 3. ATTcik dedi ki:

  Önü açık bir bölüm değil mi?

 4. Zeliha B. dedi ki:

  O kadar karamsar yorumlar o kadar aşağılayıcı cümleler ve o kadar ümit kırıcı düşünceler var ki… 12. sınıfım ben ve YGS’ye girmeme 88 gün kaldı. Astronomi ve Uzay Mühendisliği istiyorum. Ama gerçekten istiyorum öyle heyecan uğruna değil. Ya da basit bir heves veya hobi olarak değil. Orada olmak gerektiği için istiyorum ve bunu biliyorum. Gidip mezun olanlar ya da hala okumakta olanlar hayatlarının hataları demiş bölüm için. Belki olması gereken buydu ve bu yüzden orada okudunuz olamaz mı ? Gerçeklerin söylendiğinin farkındaydım ama bu gerçekler böyle ifade edilmemeliydi. Bu kadar küçümsenmemeli bu kadar basitleştirilmemeliydi bütün bir bölüm. Belki kalbi orası için çarpan, ruhu yıldızlara aç birinin gözlerini bunlarla kapatmak, bilmeyenleri bu kadar ağır bir şekilde uyarıp bundan kaçırmak doğru muydu ? Hayallerini bizi biz yapar ve eğer bu mesajı okuyan kişi bir hayalin varsa, vazgeçme. Çabalamayı bırakma. Zaten en sonunda olması gerekenler olacak ve biz ne yaparsak yapalım bunu değiştirmeyeceğiz. Vazgeçme eylemj hayali olana yakışmayacak kadar basittir.

  1. Berra dedi ki:

   Haklısın abla ben daha çok küçüğüm ama bende yıldızları güneşleri ayları yakından araştırmayı çok istiyorum ve diğer ablalarım abilerim bu bölümü gerçekten çok istemeden yaparsanız böyle dersiniz ama ben gerçekten istiyorum ve bu bölümü yapabileceğime inanıyorum…

  2. Yirmiyediaralik dedi ki:

   Bende büyü ygs ye giricm bende bu bölümü düşünüyorum seninle aynı fikirdeyim asla vazgeçme hayallerinden :)

  3. Mervan dedi ki:

   Daha söylenecek birsey kalmadı herşeyi söyledin helal olsun katılıyorum

  4. Rüveyda dedi ki:

   Ben de daha cok kucugum fakat bu meslege uyuk ilgi duyuyorum

  5. Furkan TORAMAN dedi ki:

   Allahına kurban ne güzel konuşmuşsun arkandayım

 5. Güneş dedi ki:

  İş bulmak isteyen varsa kesinlikle OKUMASIN!
  Bölümün puanı düşük ama dersleri zor. Matematik, fizik, bilgisayar ve astronomi olarak 4 fakültelik ders alıyorsunuz ama diplomanız bir işe yarıyor mu? Tabi ki de hayır! :)
  Üstüne dalga geçiyorlar mı? Kesinlikle evet! :)
  Ücretli öğretmenlik yapmak için transkripti göstermek yetmedi bir de devlet okulu müdürünü dakikalarca inandırmakla uğraşıldı.

  Demem o ki astronot olacağım, dilim iyi param da var diyorsanız öyle gelin yurtdışına kapak atın,ya da hobisine ikinci olarak okuyun.Bunlar yoksa hayatta bulaşmayın.

  1. Güneş dedi ki:

   Bir de unutmadan… Hiç bir bölümle denkliği yok.Bilen varsa beni de aydınlatsın.ben formasyon var diye girmiştim onu da girdiğim sene aldılar zaten. Geri de vermediler. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı da olamıyorsunuz. İnternette yazan çalışılabilen pozisyonların hepsi yalan. Astronomi bariz olarak ayrıılıyor.

 6. Renk dedi ki:

  Arkadaşlar maaş sormussunuz laayn iş yok işş ne maaşından bahsediyorsunuz.. aha Ege’den sekme yapmadan gebere gebere zamanında mezun oldum ne oldu hiiiiic bi zik olmadı, yok hayalini bırakma yok şunu yapma yılma felan filan.. ilk tercihmdi bileydim bana böyle bir son hazırladığını son tercih olarak bile dusunmezdim.. gidin 2yıllık en dandik en en dandik bölümü yazın ondan ekmek yersiniz ama ast.den koca bir ayva sizi bekler..

 7. Acelya dedi ki:

  Ben iü astronomi mezunuyum. 5 sene oldu hala dogru duzgun is bulamadim. İs verenler dalga geciyo. E okudunda sen napabilirsin diyolar. Okumayin lise mezunu kalin daha iyi. Hayatiniz kararir.

 8. berkay dedi ki:

  arkadaşlar seçerseniz hayatınızın hatasını yaparsınız hiç birşey olamıyorsunuz gidin kasiyer olun ama bunu okumayın hiç bir iş imkanı yok bizim ülkeden ne beklenirdiki zaten en iyiisii fakkat ve lakin zira bunu yuapan üniversitelerde neler olur öğretmenlikmi hayır? porn yıldızımı hayır ? tam bir mal olursunuz hayır sananenee yani allah dedi kendinden sorumlu herkez sebep arıyo o sebep şizofren değilim odur budur sebep şişkıo balına 1 litre patataes ve yanında rakı parfüm koklayıp zevke geldim klavyeye ossurup koklayıp oturdum

 9. timur dedi ki:

  Arkadaşlar 2007 Ege Üni.Ast.Uzay Bil.Böl. mezunuyum. Amacınız üniversite mezunu olmaksa bu bölümü okuyun tavsiye ederim. Ama bu bölüm sayesinde iş bulurum para kazanırım diyorsanız pişman olursunuz. İŞ OLANAĞI DEVLETTE SADECE DİYANET İŞLERİNE YILDA 1 KİŞİ ATANIYOR O DA NAMAZ SAATLERİNİ AYARLAMAK İÇİN. Dersanelerde matematik ve fizik öğretmenliği yapabilirsiniz ama öğretmen değilsiniz. Uzman öğretici olarak. Amacınız öğretmen olmaksa eğitim fak. okuyun atanın. Bu bölümde perişan olmayın. Formasyon yok! Atanma durumu yok! özel sektörde iş buldum.okumasaydım da aynı işi yapardım. Hayatımın hatası….Bölüm, matematik, fizik ve astronominin karması. 3ayrı diploma almışsınız gibi düşünün. toplasanız bir bölüm mezunu yapmıyor. Bölüme girmek çok kolay ama çıkmak biraz zor. MEZUN OLUNCA İŞ BULAMAYACAĞINIZ NADİR BÖLÜMLERDEN BİR TANESİ. 2YILLIK OKUYUN BU BÖLÜMDE YAZIK ETMEYİN KENDİNİZE DERİM.

 10. utku k dedi ki:

  A.Ü Astronomi ve uzay bilimleri 2001 girişliyim. Arkadaşlar ziraat mühendisliği yazın ama bu bölümü yazmayım hayatımda yaptığım en yanlış seçim oldu bu bölüm.

  1. elma dedi ki:

   hiç yalan atma kardeşim. BİZ BURDA LAF DEĞİL icraat yapıyoruz Halkın adamı AKP li Selahattin BakırTaş ile görüştüm uzaya molotof atan kürtleri yakaladık ve gidiyoruz.

 11. Ceylan Cansu Başak Çökelek dedi ki:

  Ben meslek lisesi çıkışlı olarak(bilişim tek. Web tas dalı mezunuyum), kişilik özelliklerim, Türkiye’mizin gelişimi için düşündüğüm proje olan kapsamında bu bölümü okumak istiyorum. ODTÜ kaç puanla alır bu yıl? Ankara Ü. ve diğer üniversiteler açıklamış zaten. Ama ben özellikle ODTÜ’lü olmak istiyorum… Bilgilendirirseniz sevinirim

 12. Hüseyin dedi ki:

  Evet bilgi alalim

 13. Ömer kılıç dedi ki:

  Evet bilgi bekliyoruz

 14. Şenol dedi ki:

  Arkadaşlar 2011 Ege astronomi mezunuyum size şunu diyiyim aldığınız diploma sizi sadece üniversite mezunu olarak gösteriyor ben 5 yıldır dershanede çalışıyoruz ama kaçak sebebi milli eğitimin yönetmeliği gereği matematik öğretmeni olamıyoruz bunuda geçtik okulda astronomi derslerine bile matematik mezunlarını alıyorlar kısacası ben pişman değillim ama iş yok adaletsizlik diz boyu yani öğretmen olmak şehir efsanesi gitmediğim kapı mektup yollamadığım kimse kalmadı. Bana tek kazanım genel kültür hatta o kadar umutsuz kaldımki gittim matematikte yüksek lisans yaptım belki o zaman yasal bir matematik öğretmeni olabilirim bir formasyon alıp devlette çalışabilirim dedim ama oda olmuyormuş. Yüksek lisansı bitirdim diplomamı alıp il milli eğitime gittim bu sefer yasal öğretmenlik yapabilirmiyim dedim ama bana dedikleri matematikte lisans mezunu olman gerek yüksek lisans olamaz dedi bende yılmadım gittim iki yıllık okudum ve dgs sınavına girdim ve mimarlık kazındım. Şimdi şunu düşünüyorum bu bölüm benim 10 yılıma maal oldu artık düşünün bu bölümü okumak sizi sadece sadece üniversite mezunu yapıyor sizce okumaya değermi …

 15. Nusret Demir dedi ki:

  Akdeniz Universitesi Uzay bilimleri ve teknolojileri bolumumuze bekleriz, Astronomi ve Uzay bilimleri bolumu ile kesisimimiz var ama farkli bir bolumuz, tanitim videomuz :

 16. yardım dedi ki:

  Ben üniversite için İÜ-Astronomi ve Uzay Bilimleri’ni düşünüyorum. Orada öğrenci olan varsa lütfen derslerin zorluğu hakkında birşeyler yazabilir mi?

 17. Metin a dedi ki:

  Bu bölüm türkiyede hiç birşeye yaramaz öyle hayaller de kurmayın üstelik de dersler çok çok zor.issiz kalırsınız astronot falan da olmazsınız size tavsiyem daha kolay okuyup is bulacağınız alanlara bakın. Ömrümüz bu bölüme heba etmeyin

 18. sevgi dedi ki:

  ben astronot olmak istiyorum. astronomi ve uzay bilimleri bölümünden astronot çıkmaz mı?

  1. ali dedi ki:

   Sevgi onun için abd de okuman gerekir abd vatandaslıgi cok iyi ing gerekir bu şartlar saglanirsa sana basarilar

  2. Chvgv dedi ki:

   Gerizekalı bu bölümden astronotmu olcan aptal ya

   1. ASTRONOK dedi ki:

    bak kardeş. SENİ YALARIM lütfen gerizekalı deme ben salağım

    1. muharrem dedi ki:

     seni yalarım :D çok güldüm ya :D

   2. Unkown Man dedi ki:

    2017 de nasa’nın sınavını kazanmış bu bölümden mezun olan genç bi abimiz. Uzaya çıkıcak araştırın öyle astronot olmak için ABD de türlü türlü Üniv. Okumaya yada yüksek lisans yapmaya gerek yok. Sadece sayısal bilimlerden yada mühendislik bölümünden en az lisans derecesinde eğitim almak gerekiyor ha tabi yüksek lis. Yaparsanız bu sizin lehinize olur o ayrı. Yani demek istedigim eğer bi vizyonumuz varsa bence peşini bırakmayın sonuna kadar savaşın eğer başarmak için risk alabilirsen seni kim durdurabilir herkes sana saygı duymak zorundadır unutma pes edersen o gün hiç gelmeyecek. Evet zor olucak uykularından vazgeçmek zorunda kalıcaksın ama size yemin ederim o gün geldiğinde dünyalar sizin olacak

 19. hatice dedi ki:

  ben astronomi ve uzay bölümünün puanın bu kadar düşük olduğunu bilmşyordum. kısacası rehber öğretmeni azizliğine uğaramışım. bu yaz biyogenetikten mezun oluyorum. ve lütfen biri bana astronomi bölümü hakkında deetaylı bilgi versin çünkü bu benim gerçekten hayalim….

  1. elif dedi ki:

   Bence hayalinden vazgeçme ne pahasına olursa olsun,sonuçta bütün ömrün o mesleği yaparak geçicek..

  2. Halil Bağış dedi ki:

   Ben İÜ Astronomi ve Uzay bİLİMLERİ . SINIF ÖĞRENCİSİYİM. kAFANIZA TAKILAN HER HANGİ BİR KONU VARSA CEVAPLAYABİLİRM

   1. Tunahan dedi ki:

    Zormu bu bölüm

   2. Muhammed dedi ki:

    Bu sene öğrenci alıyor mu? Ne taban puanı ne de sıralama göremedim de

   3. Dilan dedi ki:

    Dersler matemetik ve fizik ağırlıklı mı ? Ben bu sene orayı tercih etmeyi düşünüyorum. Üniversite ve bölüm hakkında bilgi verebilirseniz cok iyi olur

   4. ??? dedi ki:

    acaba halil abicim senin ingilizcen küçükkenmi iyiydi yoksa üniversitey gelincemi pekişti ingilizcen ? çünkü bende dünyanın dışına çıkıp orda yaşamın nasıl olduğunu türklerlemi yoksa ingilizler le veya başka yabancılarla arkadaş olupdünyayı ve başka gezegenleri takip edip vs. çok istiyorum o yüzzden yabancı dilin şimdidenmi yoksa üniversiteye gelincemi iyi olması gerekiyor yada şimdiden pekişip daha sonradan rahatça söylenebilmesi yada üniversiteye gelince daha kolaycamı pekişir yabancı dil ve bide liseden astronoluk için gerekli okullar varmı?
    ayrıca sen dünyanın dışına çıktınmı? uzaya yani ?
    bi sorum daha olucak halil abicim sen üniversitede okurken yani derslerde zorluk çektinmi yoksa rahatça anlayabildinmi ? lütfen sorularımı yanıtla abicim!!! :) çok çok merak ediyorum :)

   5. ??? dedi ki:

    ha bide bu arada gittiğin okulda üniversitede astronomi ve uzay bilimleri üniversitesinde yabancı kişiler varmıydı yoksa bizim türklermi ?

   6. ??? dedi ki:

    Daha Soracak Bir Sürü Soru Var Lütfen Cevaplarımı Yanıtla Nolur Merakla Bekliyorum ??? :)(:

   7. ??? dedi ki:

    Ha Bide Kaç Dil Öğrenmemiz Gerekir.?

   8. Müslüm KILIÇ dedi ki:

    bölüm şuan türkiyedeki durumu ve iş imkanı nedir?

   9. rabia dedi ki:

    Ben mezun olduktan sonra Türkiye de ne olabilirim

 20. Yusuf KILINÇ dedi ki:

  Acaba,bu bölümün yani astronominin atlık maaşı kaç TL’dir acaba?

 21. erva dedi ki:

  yani şimdi bu bölümü bitirdikten sonra öğretmenlik yapacaksam ne anlamı kaldı ki.Uzaya gitmek varken yetkililer bi çare artık türkiye de uzaya gitsin

  1. gamze dedi ki:

   Kesinlikle öyle. Artık biz de uzaya tam anlamıyla çıkmalıyız.

 22. fatma dedi ki:

  Bu mesleğe sahip olmak için yapmamız gereken netler nelerdir. ?

 23. tugba dedi ki:

  Ben lise son sınıftayım bilgisayar bolumu ogrencisiyim ve mf ile yerlestirilmeyi dusunuorum secilirken lise matematik ve fizik dersleri ortalamasına bakıliyormu ? Okuması cok mu zor ?

 24. yunus dedi ki:

  ne kadar maaş alabiliyorlar ve iş bulabilme imkanları nedir ?

 25. hatice dedi ki:

  gitmemiz gerken okullar ve kaç yaşında gitmemiz gerktiğini yazarmısınız*

 26. hatice dedi ki:

  bende çok istiyorum

 27. sultan dedi ki:

  ben astronot olmayı çok istiyorum

 28. sny dedi ki:

  astronomi ve uzay bilimleri bölümünü bitirince ilkokullarda öğretmen olma imkanı var mıdır? bide TM1 puanıyla alıyormuş peki okul puanıda ekleniyormu bu TM1 puanına.?

 29. aysel dedi ki:

  TM çıkışlı olanların da bu bölümleri tercih etme imkanı var mı acaba? Varsa kaç puan almaları gerekiyor?

 30. Murat algan dedi ki:

  Ben erciyes astronomi öğrencisiyim. Evet tercih edebilirsin yalnızca puanın kesilir biraz yaklasık mf1 300 puanla yerleşirsin

 31. ömer dedi ki:

  TM çıkışlı olanların da bu bölümleri tercih etme imkanı var mı acaba? Varsa kaç puan almaları gerekiyor?

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları