11:14 am - Salı Aralık 6, 2016

Adezyon ve Kohezyon Nedir

Cuma, 16 Eylül 2016, 21:52 | Genel | 16 Yorum

Adezyon ve kohezyon kuvvetleri hakkında bilgi kısaca özet, Adezyon ve kohezyon nedir

Adezyon: İki farklı maddenin birbirine yapışacak kadar olan çekme kuvvetine adezyon denir. Adezyon yapışma anlamına gelmektedir.

Yağmur damlalarının camımıza yapışması, duştan çıktığımızda vücudumuzda su damlalarının kalması, bir gölün üzerindeki yaprağın hareket ederken su ile birlikte hareket etmesi, suyu da beraberinde götürmesi adezyonun günlük hayatımızdaki örnekleridir.

-Yağmur damlalarının araba camlarına yapışması rüzgarla bile çok yavaş hareket etmeleri,

-Duştan çıktığımızda su damlalarının vücudumuzdan hemen akıp gitmemesi, vücudumuza yapışması,

-Bir göl üzerindeki yaprağın hareketinde suyu da beraberinde hareket ettirmesi,

-Bir bardağın içine konulan su ile girdiği etkileşimler ve aralarındaki kuvvetler adezyona örnektir.

Adezyon kuvveti günlük hayatımıza yapıştırıcıları kazandırmıştır. Adezyondaki kuvvetlerden yola çıkılarak yapıştırıcılar üretilmektedir.

Kohezyon:  Kohezyon da maddelerin birbirlerine uyguladıkları kuvvetlerdendir ancak aynı  cins moleküllerin çekimleri ile oluşur. Kohezyon kelimesi Latince kökenlidir ve bir arada olma anlamına gelen cohaerere kelimesinden türemiştir. Gazlarda ihmal edilebilecek kadar küçük olan kohezyon kuvveti, sıvı ve katı maddeler arasındaki negatif ve pozitif yüklerin birbirini çekmesiyle oluşur. Bağlar çok kısa sürede bozulur, saniyenin trilyonda biri kadar devam edebilir. Ancak sürekli olarak diğer moleküller arasında bir kohezyon kuvveti oluşur ve bu şekilde madde bir arada kalır. Sıvıların yüzeyinde görülen gerilim, kohezyondan oluşmaktadır.

Bitkilere Etkisi

Bitkilerde suyun birbirine ters yönde taşınması hidrojen bağları arasındaki kohezyon kuvvetleriyle mümkün olur. Yer çekimine karşı odun borularından hareket eden su, adezyon ve kohezyon kuvvetleri sayesinde tutunur ve yukarı kadar taşınabilir.

Adezyon ve Kohezyon Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

16 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Adezyon ve Kohezyon Nedir"

 1. deniz diyor ki:

  allah razı olsun ödevim vardı yaptım çok teşekkür ederim

 2. Asiye diyor ki:

  3 velet laf attı diye bilim adamları canı sıkıldıkça bir şey çıkarmış olmaz ayriyeten burada da cahilliğinizi gözler önüne sermeyin çocuklar icatlar ihtiyaçlar içindir ve buna bilim adamlarının açlığı dahil değildir

 3. Yalçın diyor ki:

  Çok güzel olmuş ama cok uzun bee

 4. Şevket diyor ki:

  Şeyma Subaşı Ceylan bu bilgilerin her biri bir çok konuda işe yarıyor inanın hiç biri boşuna değil eğer zahmet edip araştırma yaparsanız sizde görebilirsiniz en basitinden sizin lys yi geçmenizi için lazım :) benden bu kadar hadi eyvallah

 5. eren diyor ki:

  abi adamlar herşeyi mantıklıca yazmış.Bu tepkilerinizi anlıyamıyorum

 6. Murat diyor ki:

  Ben de küçükken bu anlattıkları şeyler ne işe yarar derdim. Şimdi 30 yaşımdayım. Hocalarımdan dinlemediğim dersleri şimdi kendi kendime öğrenmek zorunda kalıyorum. Hiçbir bilgi boşa değildir, öğrenmeye çalışın. Bu ne işe yarar diye hocalarınıza sorun.

  • Murat diyor ki:

   Bazılarınız sorar adhezyon-kohezyon senin ne işine yaradı diye şimdiden cevaplıyım. Uçak teknisyeniyim. Yağmurda pilotlar camlardan dışarısını görebilmesi için camların su tutmaması bu konuyla ilgilidir

 7. eda diyor ki:

  çok sağolun ödevime çok yardımcı oldu
  ( ceylan ne isimize yarayacak deme tamam mı canım )

 8. ceylan diyor ki:

  Acaba ne işimize yarayacak çok merak ediyorum

 9. Selin diyor ki:

  Her şey çok saçma

 10. mehmethüseyin diyor ki:

  Kantır Sikrayt oynayan var mı

 11. şeyma diyor ki:

  bilim adamlarının canı sıkıldıkça bşi uydurmuş.

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar