Adezyon ve Kohezyon Nedir

Adezyon ve kohezyon kuvvetleri hakkında bilgi kısaca özet, Adezyon ve kohezyon nedir

Adezyon: İki farklı maddenin birbirine yapışacak kadar olan çekme kuvvetine adezyon denir. Adezyon yapışma anlamına gelmektedir.

Yağmur damlalarının camımıza yapışması, duştan çıktığımızda vücudumuzda su damlalarının kalması, bir gölün üzerindeki yaprağın hareket ederken su ile birlikte hareket etmesi, suyu da beraberinde götürmesi adezyonun günlük hayatımızdaki örnekleridir.

-Yağmur damlalarının araba camlarına yapışması rüzgarla bile çok yavaş hareket etmeleri,

-Duştan çıktığımızda su damlalarının vücudumuzdan hemen akıp gitmemesi, vücudumuza yapışması,

-Bir göl üzerindeki yaprağın hareketinde suyu da beraberinde hareket ettirmesi,

-Bir bardağın içine konulan su ile girdiği etkileşimler ve aralarındaki kuvvetler adezyona örnektir.

Adezyon kuvveti günlük hayatımıza yapıştırıcıları kazandırmıştır. Adezyondaki kuvvetlerden yola çıkılarak yapıştırıcılar üretilmektedir.

Kohezyon:  Kohezyon da maddelerin birbirlerine uyguladıkları kuvvetlerdendir ancak aynı  cins moleküllerin çekimleri ile oluşur. Kohezyon kelimesi Latince kökenlidir ve bir arada olma anlamına gelen cohaerere kelimesinden türemiştir. Gazlarda ihmal edilebilecek kadar küçük olan kohezyon kuvveti, sıvı ve katı maddeler arasındaki negatif ve pozitif yüklerin birbirini çekmesiyle oluşur. Bağlar çok kısa sürede bozulur, saniyenin trilyonda biri kadar devam edebilir. Ancak sürekli olarak diğer moleküller arasında bir kohezyon kuvveti oluşur ve bu şekilde madde bir arada kalır. Sıvıların yüzeyinde görülen gerilim, kohezyondan oluşmaktadır.

Bitkilere Etkisi

Bitkilerde suyun birbirine ters yönde taşınması hidrojen bağları arasındaki kohezyon kuvvetleriyle mümkün olur. Yer çekimine karşı odun borularından hareket eden su, adezyon ve kohezyon kuvvetleri sayesinde tutunur ve yukarı kadar taşınabilir.

Adezyon ve Kohezyon Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

40 yorum

   • Adezyon: İki farklı maddenin birbirine yapışacak kadar olan çekme kuvvetine adezyon denir. Adezyon yapışma anlamına gelmektedir.

    Yağmur damlalarının camımıza yapışması, duştan çıktığımızda vücudumuzda su damlalarının kalması, bir gölün üzerindeki yaprağın hareket ederken su ile birlikte hareket etmesi, suyu da beraberinde götürmesi adezyonun günlük hayatımızdaki örnekleridir.

    -Yağmur damlalarının araba camlarına yapışması rüzgarla bile çok yavaş hareket etmeleri,

 1. 3 velet laf attı diye bilim adamları canı sıkıldıkça bir şey çıkarmış olmaz ayriyeten burada da cahilliğinizi gözler önüne sermeyin çocuklar icatlar ihtiyaçlar içindir ve buna bilim adamlarının açlığı dahil değildir

 2. Şeyma Subaşı Ceylan bu bilgilerin her biri bir çok konuda işe yarıyor inanın hiç biri boşuna değil eğer zahmet edip araştırma yaparsanız sizde görebilirsiniz en basitinden sizin lys yi geçmenizi için lazım :) benden bu kadar hadi eyvallah

 3. Ben de küçükken bu anlattıkları şeyler ne işe yarar derdim. Şimdi 30 yaşımdayım. Hocalarımdan dinlemediğim dersleri şimdi kendi kendime öğrenmek zorunda kalıyorum. Hiçbir bilgi boşa değildir, öğrenmeye çalışın. Bu ne işe yarar diye hocalarınıza sorun.

  • Bazılarınız sorar adhezyon-kohezyon senin ne işine yaradı diye şimdiden cevaplıyım. Uçak teknisyeniyim. Yağmurda pilotlar camlardan dışarısını görebilmesi için camların su tutmaması bu konuyla ilgilidir

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.